REPORTY

7.závod MSR 2019 - 53. Vodafone Rally de Portugal 2019

53. Vodafone Rally de Portugal 2019

Po dvou zámořských podnicích se kolotoč MSR vrátil opět do Evropy kde se odehrál již 53. ročník Rally de Portugal. Pořadatelé si pro závodníky připravili prakticky identickou soutěž jako minulý rok, která obsahovala 18 stejných RZ a změny byly opravdu jen kosmetické v podobě jinak poskládaného harmonogramu a posunutí cíle u jedné RZ.

Pořadatelé doufali, že přesun zpět do Evropy přiláká na start více posádek, než tomu bylo za oceánem, což se jim splnilo jen z části. Počet přihlášených se tentokrát zastavil na čísle 43, což bylo o tři více, než na posledním podniku, ale do samotného závodu odstartovalo pouze 37 jezdců stejně jako v Chile..

A po dvou rally s měnícím se počasím a podmínkami trati přivítala Evropa jezdce překrásným počasím a suchou tratí. Díky tomu odpadla volba obutí. Přesto do cíle závodu nakonec dorazilo pouhých 33 dvojic a z toho pouhých 19 zvládlo nástrahy trati bez SR. Specifikem letošního ročníku byla totiž první etapa, která obsahovala 7 RZ bez možnosti servisu! Jak se s tím borci poprali se teď podíváme v našem reportu.

WRC1

I.etapa:

I na startu Rallye de Portugal se objevily téměř kompletní sestavy všech továrních týmů. Jediný kdo z elitní kategorie nenastoupil, přestože poslal přihlášku byl Victor Trnka z týmu Hyundai. A za zmínku stojí i (ne)účast Ondřeje Gabrhelíka, který sice do rally formálně odstartoval, ale pro pracovní vytížení hned na startu etapy odevzdal jízdní výkaz s úmyslem odstartovat alespoň do druhé etapy, což se mu už nepodařilo. Tím se nám startovní pole WRC1 zúžilo na 18 borců, kteří si to spolu rozdali v boji o každý metr trati.


A již tradičně nejlépe začal vedoucí muž šampionátu Petr Kubovský, který vyhrát první tři RZ soutěže a vyjel si už více jak 18 sekundový náskok. Ve čtvrté zkoušce ovšem lehce chyboval a po hodinách malinko ztratil. Přesto měl stále náskok 13 sekund, který i přes další hodiny na páté RZ navýšil o další 3 sekundy. Ovšem v šesté RZ chyboval znovu, musel volat na pomoc diváky a na čele jej vystřídal Miroslav Kovaříček. Mira přijel odčinit svou havárii z Chile a začal dvěma druhými časy, poté v následující RZ i on vycestoval se svým vozem mimo trať a v jinak poměrně vyrovnaném souboji rázem ztratil téměř 16 sekund. Mira otevřeně přiznával, že nepočítal s tím, že zvládne pro něj nové RZ a tak nedbal na dlouhou etapu a odrovnal si pneumatiky hned v úvodu. Přesto se po Petrově chybě dostal do čela a šel spát s náskokem 18 sekund.

Petr se po své chybě propadl až na třetí místo, ale spát šel jako druhý! V poslední RZ první etapy se dostal před třetího Milana Kuču ovšem o pouhých 2,5 sekundy. Milan celou etapu sváděl souboj se svým letošním už tradičním soupeřem Liborem Tomečkem, když si několikrát vyměnili své pozice a rozestup mezi nimi nepřesáhl 10 sekund. V podstatě se dá říci, že se pohyboval mezi žádnou až třemi sekundami. 6RZ coby druhý průjezd RZ Carvalho de Rei ovšem lépe sedla Milanovi a uskočil tu Liborovi na 9 sekund. Ve stejné RZ chyboval Petr, který se tak na jednu RZ propadl až za Milana. Milan šel spát se ztrátou téměř 21 sekund a čtvrtý Libor s necelými 30 sekundami ztráty. Hodně vyrovnaná etapa, která tu už dlouho nebyla slibovala další pokračování ve druhé etapě.

Už s větší ztrátou dojel pátý Karel Schamberger, který už ztrácel 1 minutu a 21 sekund. Karel začal osmým místem, po druhé RZ už figuroval na šestém a na páté místo se posunul jak jinak než na šesté RZ! V poslední divácké SSS svůj vůz málem převrátil přes střechu, ale ustál to a na šestého v cíli si odvážel náskok téměř 19 sekund.

Šestý šel nocovat Jan Mazanec, který si etapu náramně užíval i přes drobné poškození zavěšení hned na první RZ a jedny polohodiny na šesté RZ. Na Karla přitom ztrácel necelých 19 sekund, ale o to víc se musel ohlížet za sebe, kde měl náskok jen 2 sekundy.

A jeho pronásledovatelem byl Vladimír Kubíni, který se po většinu etapy pohyboval na pátém místě, kde si dokonce vypracoval náskok na Karla už 26 sekund po páté RZ. Jenže i jemu se nepovedla 6 RZ. Po jedné chybě kdy se mu vůz stáčel do hodin tak raději zastavil a v momentě kdy se chtěl znovu rozjet se jeho vůz naklonil až moc a položil se na bok! Takže mu museli zpět na kola pomáhat diváci a Vladimír se propadl až na sedmé místo.

Osmý byl po první etapě Martin Hudský, který nastupoval do rally po dlouhé konzultaci s lékařským týmem a s velkým handicapem! Martin si totiž před soutěží zlomil kotník levé nohy a lékaři mu nedoporučovali start, ale naopak klid na lůžku se sádrou na noze. Martin je ovšem velký srdcař, takže podepsal revers, sádru odmítl s tím, že si ji nechá nasadit až po rally a rally odjel de facto jen s jednou nohou! Klobouk dolů pane!

Navíc si vzhledem k okolnostem nevedl vůbec zle. Hned v první RZ zajel čtvrtý čas a nechal za sebou mnoho "zdravých" soupeřů! Na druhé RZ sice neudržel svůj vůz na cestě a měl incident s přihlížejícími diváky, ale poté pokračoval s minutovou ztrátou dále a tři páté časy jej vynesly až na osmé místo po páté RZ, kde už vydržel až do cíle etapy.

Devátý součet časů po první etapě si vyjel Radek Felcman. Radek začal až jedenáctým časem, ale postupně se posouval vpřed a po 3 RZ už byl dokonce osmý. Zde vydržel až do páté RZ, kde se před něj dostal finišující Martin, ale před druhou etapou je dělily jen 2 sekundy.


Top 10 uzavíral Marek Duda, který začínal 13 časem, ale už po třetí RZ se dostal až na desáté místo, které udržel až do cíle etapy, i když v páté RZ trefil skrytý kámen a poškodil svůj vůz. Naštěstí pro něj Toyota vyrobila odolný vůz, který vydržel až do servisu. Navíc Mára svůj výkon podtrhl třetím časem v poslední RZ první etapy.

Na dalších místech skončili Karel Drozda, Tomáš Martínek a poté už byli jezdci se SR Michal Vašíček (+5min SR), Jenda Novák (+25min SR), Fanda David )+25), Karel Schamberger st. (+25), Patrik Vařeka )+30) a Vlasta Strnad (+35)

II etapa:

Do cíle závodu dorazilo nakonec pouhých 14 jezdců.

Čtrnácté místo si tak nakonec z Portugalska odváží Tomáš Martínek. Ten byl po první etapě na dvanáctém místě, ale bohužel pro něj hned v první RZ druhé etapy putoval do SR a s 30 trestnými minutami na lepší výsledek nedosáhl.

Třinácté místo si odvezl Patrik Vařeka, který si stejnou porci SR (tedy 30 minut) přivezl pro změnu z první etapy.

Dvanáctý skončil Jenda Novák, který měl na svém kontě o 5 minut SR méně (tedy 25) také s první etapy.

Pád až do druhé desítky a přesně po dvou týdnech od minulé rally se zopakoval scénář v boji o první místo! Tehdy, stejně jako nyní se o něj měli poprat zejména dva jezdci a to Miroslav Kovaříček a Petr Kubovský. Před dvěma týdny tento souboj rozhodla havárie Mirka ve druhé RZ druhé etapy. Nyní rozhodla také havárie na druhé RZ druhé etapy, jen si to oba borci prohodili a pro změnu boural Petr! Jak sám Petr přiznal, tak jej oslnilo slunce a v poslední zatáčce RZ Diamond Creek II se nezvládl vyhnout velkému kamenu, který vystavil jeho vozu nekompromisní stopku a tak si i Petr na své konto připsal 25 minut SR. Tím se nejen připravil o možnost bojovat o vítězství, ale druhým zaváháním z posledních tří rally naopak dal možnost svému týmovému parťákovi a managerovi v jedné osobě Liboru Tomečkovi, aby se na něj v případě dobrého bodového zápisu nejen dotáhl, ale možná se i posunul před něj! Petr sice ještě dokázal po svém návratu ze SR dvě RZ vyhrát, ale na lepší než jedenácté místo v cíli to nestačilo. Za zmínku určitě stojí jeho druhé místo z PS, které mu přineslo 4 extra body navíc.

Top deset uzavřel Karel Drozda. Karel byl po první etapě jedenáctý a o místo vpřed si polepšil jen na úkor Petra, přesto při druhém startu se speciálem WRC nezklamal a připsal si na své konto pěkný výsledek.

Deváté místo obsadil Marek Duda. I Mára si vpřed polepšil o jedno místo oproti první etapě díly Petrově chybě. Na jezdce před sebou postupně ztrácel a když jej na 14 RZ fyzika doslova vystřelila z trati a musel volat na pomoc diváky, tak bylo jasné, že směrem dopředu to nepůjde. Naopak Karlovi ujížděl, takže mohl v poklidu dojet do cíle a přivést sobě, ale také týmu body za deváté místo.

Naopak osmý Radek Felcman měl po první etapě z deváté příčky na borce před sebou "hratelnou" ztrátu v rozmezí od 2 do 15 sekund na jezdce na šestém až osmém místě, takže rozhodně bylo o co jet! Ovšem druhá etapa už mu nesedla tolik jako ta první a i když ji zvládl bez větších chyb a zaváhání, tak jeho ztráta postupně narostla až na necelých 45 sekund v cíli.

Sedmé místo si domů z Portugalska podobně jako z předchozí Chilské rally odvezl Karel Schamberger. A pokud se někomu druhá etapa nepovedla, tak to byl asi právě Karel! Po první byl na pěkném pátém místě s náskokem téměř 19 sekund. Avšak borci za ním se mu rychle přibližovali a poté co si díky Petrově chybě po 9 RZ polepšil na čtvrté místo, tak se z něj dlouho neradoval! Hned na následující RZ jej totiž předstihla hned dvojice jezdců, konkrétně Martin Hudský a Vladimír Kubíni. Tím se propadl až na šesté místo a už mu pomalu dýchal na záda i sedmý Jan Mazanec! A tady probíhal asi nejkrásnější boj druhé etapy!. Po jedenácté RZ se díky Martinově chybě posunul opět na páté místo, jenže za sebou už měl Honzu, ale také Martina v rozmezí 2,2 sekundy! Na dvanácté RZ si svou pozici ještě udržel, ale na 13 RZ definitivně spadl až na sedmé místo. Na 16 RZ totiž na chvíli opustil trať a do cíle už svou ztrátu nedokázal dohnat a na šesté místo mu v cíli chyběly 4 sekundy!

Z trojice jezdců, kteří jej dokázali předstihnout na tom byl po první etapě nejlépe Honza, před Vladimírem +2 sekundy a Martinem, který ztrácel dalších 11 sekund. Rozdíl mezi nimi tak byl pouhých 13 sekund, ale jak už jsme naznačili jejich pořadí se několikrát měnilo a tento souboj byl ozdobou druhé etapy! Hned v osmé RZ se dokázal Vladimír dostat před Honzu a hned na další se to samé podařilo i Martinovi. V 10 RZ se Vladimírovi podařilo ulít start za což dostal 10 sekund penalizaci a Martin se tak posunul i před něj a zároveň oba přeskočili Karla. V jedenácté RZ se pořadí opět měnilo, když pro změnu chyboval Martin a o 1 sekundu se propadl až za Honzu! Ale i Honza si zde prožil horkou chvilku, když za letmým cílem vylétl z trati, ale naštěstí nic netrefil. 12 RZ a Martin se druhým časem opět posunul pořadím před zbylé tři spolubojovníky! Notně mu k tomu přispěl i svou chybou Vladimír, který chyboval už ve třetí zatáčce a poslal svůj vůz 3x přes střechu a mohl mluvit o štěstí, že dopadl zpět na kola a mohl pokračovat! Propadl se v tu chvíli za Karla, ale před Honzu. Vladimír tak musel s poškozeným vozem zpomalit, čehož využil Honza k posunu před něj. Vladimír si přesto udržel svou pozici, neboť Karel zde byl ještě pomalejší a definitivně se propadl až za zmíněnou trojici. Následoval servis a s opraveným vozem se Vladimír opět vrátil do hry. Z bojující čtveřice byl nejrychlejší a opět přeskočil Honzu, kterému tato RZ moc neseděla. Také na Martina dokázal něco ze své ztráty stáhnout, neboť ten zde trefil patník a musel couvat, přesto měl k dobru ještě více jak 13 sekund. V následujících RZ už se časy všech zúčastněných hodně vyrovnaly jen rozestup mezi dvojicí Hudský - Kubíni a Mazanec - Schamberger se mírně zvětšil.

Do cíle tak na sedmém místě dojel Karel Schamberger, o zmiňované 4 sekundy lepší byl šestý Jan Mazanec, který ztratil 13 sekund na pátého Vladimíra Kubíniho a z tohoto skvělého souboje vyšel nejlépe v cíli čtvrtý Martin Hudský! Jeho výkon je o to cennější, že celou soutěž absolvoval (jak už jsme informovali v průběhu první etapy) se zlomenou nohou!!! Pokud by se uděloval titul hvězda rally, tak by zajisté byl jasným vítězem a naše redagce před tebou a tvým výkonem Martine smeká pomyslný klobouk!

Souboj o druhé až čtvrté místo byl po první etapě také hodně vyrovnaný, když mezi druhým Petrem Kubovským, třetím Milanem Kučou a čtvrtým Liborem Tomečkem byl rozdíl 11 sekund. Jak už víme, tak ve druhé etapě z tohoto souboje velice brzy po havárii vypadl Petr a tak se mělo rozhodnout mezi Liborem a Milanem. A lépe začal Libor, který hned na úvod ukrojil 3 sekundy ze své ztráty, na další přidal 1,6 sekundy a když na 10 RZ byl opět o 4 sekundy rychlejší, tak se dostal už na druhé místo před Milana. Když byl i v následující sekci ve všech třech RZ rychlejší než Milan, tak si už dokázal vypracovat náskok téměř 11 sekund. V poslední sekci svůj náskok ještě dokázal zvýšit na 13 sekund po 16 RZ a zdálo se že závěr už bude bez dramat, ale na 17 RZ měl Libor přece jen menší krizi hned po startu a ztratil přes 6 sekund. Naopak Milan se vzmohl k poslednímu útoku a tuto, stejně jako poslední RZ vyhrál čímž si připsal 5 extra bodů z PS. Bohužel pro něj na Libora mu stále malinko přes 4 sekundy v součtu časů chybělo!

Třetí místo si tak z Portugalska odvezl Mila Kuča a druhé Libor Tomeček. Libor si ještě stačil čtvrtým nejrychlejším časem na PS pomoci k dvěma extra bodům, ale důležitější pro něj i pro celý šampionát bylo, že se tímto bodovým zápisem dokázal dostat na celkové první místo, takže po Tomáši Buriánkovi a Petru Kubovském máme nového lídra jak v kategorii WRC1, tak v celkovém hodnocení!

Vítězství a odčinění své chyby z minulého závodu si z Portugalska odváží Miroslav Kovaříček. Mira vedl již po první etapě s náskokem 18 sekund a sérií šesti vyhraných RZ v řadě nedal od úvodu druhé etapy nikomu šanci. Po odstoupení Petra sním v prvních dvou sekcích nedokázal nikdo držet krok a po 13 RZ jeho náskok vzrostl už na 1 minutu a téměř 16 sekund. V 16 RZ poprvé zaváhal, když trefil jeden patník a musel couvat, poté už raději netlačil na pilu a držel si svůj náskok. V PS se ještě pokusil zatlačit čehož výsledek byly polohodiny ve třetí zatáčce a ztráta ambicí na rychlý čas. Vědom si svého náskoku se rozhodl v cíli udělat vítězné kolečko za které ještě vyfasoval 33 sekundovou penalizaci, ale ta už ne jeho vítězství nemohla nic změnit. I tak přijel do cíle s náskokem 43 sekund na prvním místě.

Mezi týmy WRC1 dále neomezeně vládne Tým Toyota, která má na svém kontě 381 bodů, ale letos vůbec poprvé byla poražena a to týmem M-Sport, byť jen o 9 bodů. Ten je zároveň druhým týmem celkově s 287 body, následuje DMACK se 186 body, Citroen se 182 body a prozatím poslední je Hyundai, který prozatím získal 97 bodů.

WRC 2

I. etapa

Přihlášku do Portugalska poslalo tentokrát 17 dvojic, ale do samotného závodu nakonec odstartovalo jen 12 z nich! Už od startu tedy bylo jasné, že kdo dojede bude bodovat. Z této dvanáctky mezi největší favority patřili Mira Chuděj, který byl už v minulém závodě blízko svému prvnímu vítězství, Radek Garažija, který po přesednutí z vozu WRC do R5 rozhodně ukazoval své kvality, to samé se dalo očekávat u Oťase Plojhara, který se vydal stejnou cestou z WRC do R5 a v neposlední řadě vítěz posledních dvou závodů a lídr kategorie Vašek Kocourek.

A nejlépe do soutěže vstoupili donedávna jezdci královské kategorie Oťas Plojhar a Radek Garažija. První dvě RZ ovládl Oťas a vyjel si náskok 12,5 sekundy, ale poté začal dělat chyby a tak se po třetí RZ i díky nejrychlejšímu času do vedení dostal Radek, který následně vyhrál další dvě zkoušky a rázem už měl na čele náskok přes dvě minuty na nejbližšího pronásledovatele! V 6 RZ (druhý průjezd Carvalho de Rei II) ovšem chyboval i on, vypadl z trati a po marné snaze vyhrabat se sám ven musel počkat na pomoc diváků, ztratil zde více jak minutu a 17 sekund a jeho náskok se ztenčil na 57 sekund. Radek ovšem vyhrál i poslední RZ první etapy a tak šel nocovat na prvním místě s náskokem 1 minuty a 6 sekund.

Druhé místo si v první etapě vybojoval lídr této kategorie Vašek Kocourek. Vašek začal dvěma čtvrtými časy a čtvrté místo mu patřilo i celkově. Ovšem na třetí RZ (mimochodem první průjezd Carvalho de Rei II) i on chyboval podobně jako Radek v 6 RZ a i on zde nechal 1 minutu a 16 sekund, což znamenalo pád až na deváté místo! Na 4 RZ zajel druhý čas za Radkem a poskočil na místo sedmé a hned na další 5 RZ i přes až třetí čas se vyšvihl už na druhé místo. A zde už vydržel až do konce etapy, byť málem do jejího cíle nedorazil poté co v poslední RZ trefil po hodinách hrazení a zhasl mu motor. Naštěstí pro něj se mu podařilo znovu nastartovat a dorazit do cíle etapy.

Třetí byl po první etapě Mirek Vele. Ten začal šestým, poté sedmým časem a až třetí čas ze 3 RZ jej posunul ze sedmého na páté místo. Na další RZ se pátým časem posunul na čtvrté místo, aby vzápětí opět o místo poklesl. V šesté RZ ovšem dokázal vyhrát a posunul se definitivně na třetí pozici, kterou do cíle etapy o 3 sekundy uhájil. Na druhého Vaška přitom ztrácel přes 12 sekund.

O 3 sekundy za ním byl po první etapě jeho jmenovec Mira Chuděj. Mira začal dobře dvěmi třetími časy a stejné místo mu patřilo i průběžně. Ve třetí RZ ovšem chyboval, při výletu mimo trať poškodil svůj vůz, zpět mu museli pomáhat diváci a na vítěze RZ zde ztratil téměř 53 sekund! I přes tuto ztrátu se dokázal udržet třetí, ovšem jeho manko na čelo se už vyšplhalo přes jednu minutu. Ovšem trápení s poškozeným vozem pokračovalo i o zkoušku později, opět se to neobešlo bez výletu a pomoci diváků a v této RZ byla ztráta na nejlepšího ještě větší! Konkrétně o šest sekund přesáhla jednu minutu a to už se projevilo i pádem v pořadí na osmou příčku. V páté RZ zajel naopak druhý čas a posunul se na čtvrté místo dokonce před Mirka Veleho. V předposlední RZ první etapy ovšem Mirek Vele vítězstvím v RZ jak už víme zajistil posun na třetí příčku, zatímco Mira Chuděj díky chybě soupeře před ním zůstal čtvrtý a nic na tom nezměnila ani poslední RZ. Nicméně trio Kocourek, Vele a Chuděj bylo před druhou etapou v rozmezí necelých 16-ti sekund, což slibovalo dramatickou podívanou ve druhé etapě.

Zasáhnout do tohoto boje mohl i po první etapě pátý Tomáš Holeček. Tomáš začal až devátým časem, ale v turbulentní etapě ho šestý čas ve 2 RZ posunul nejdříve na šesté místo, druhý čas ve 3 RZ znamenal posun už na 4 místo a opět šestý čas ve 4 RZ znamenal dokonce posun na místo třetí! Tam se udržel i po páté RZ, ale v 6 RZ byl moc rychlý při nájezdu na skok, dopad neustál a poslal svůj vůz na střechu. V tomto místě naštěstí bylo dost diváků, takže jej brzy vrátili zpět na kola a tím i do boje. Tom se propadl na šesté místo, které ještě v poslední RZ o příčku vylepšil posunem na místo páté.

Šestý byl po první etapě o pouhých 0,17 sekundy Dušan Láník. Dušan byl již tradičně skoupý na slovo a tak můžeme jen telegraficky napsat, že v podstatě celou etapu putoval okolo pátého až osmého místa. Posuďte sami: začal sedmým časem, po 2 RZ byl osmý, po 3 RZ zase sedmý, po 4 RZ šestý, po páté zase sedmý v šesté se posunul na páté místo aby jej o necelé dvě desetiny v závěru ztratil a klesl na šesté místo. Zkrátka jako na houpačce.

Až na sedmé místo se propadl po skvělém úvodu Oťas Plojhar. Jak už jsme psali v úvodních dvou RZ nenašel přemožitele a vedl s 12,5 sekundovým náskokem. Ve třetí RZ ovšem ztratil 40 sekund a propadl se na druhé místo. Na vině byl nevhodný setup jeho vozu a také drobná jezdecká chyba, kdy trefil břeh a odrovnal si tím zadní diferenciál, což vedlo k tomu, že se jeho vůz stával téměř neovladatelným! Při každém dotyku brzdy se mu vůz stáčel do hodin, což několikrát během zbylých RZ také provedl! Výsledkem byl jeho další propad pořadím dolů. Na čtvrté RZ ještě dokázal vůz zkrotit a ztratil pouze 8 sekund, ale na 5 RZ už se zcela neovladatelným vozem ztratil téměř dvě minuty a propadl se na šesté místo. Kromě několika hodin mu zde dvakrát museli pomáhat i diváci a když se podobný scénář odehrával i na šesté RZ (i zde mu museli opět pomáhat diváci), tak se po této RZ propadl až na místo sedmé.

Ani Petr Marek neměl nejlepší první etapu a výsledkem bylo až osmé místo v jejím cíli. Petr začal pátým časem, poté dva šesté časy v spojení s menší jezdeckou chybou a z ní pramenících hodin znamenaly pád na šesté místo. Po 4 RZ se vrátil sice opět na místo páté, ale jen za cenu rozbitého čelního skla. Hned na další RZ vyrobil opět hodiny a propadl se na osmé místo, ovšem větší komplikace přišla na 6 RZ, když asi 1 km před cílem šel ven a poškodil svou převodovku! Zůstal mu v ní zaseknutý prvý převodový stupeň a s tím musel dojet až do cíle RZ a pokusit se ji na přejezdu opravit. To se mu naštěstí podařilo a i když s kouřícím a přehřívajícím se vozem cíl první etapy spatřil na osmém místě.

Devátý byl po první etapě Josef Tomeček. Josef začínal až jedenáctým časem, po 2 RZ už byl desátý a po třetí RZ se posunul dokonce na osmé místo. Ovšem ve 4 RZ i on poslal svůj vůz přes střechu, museli mu pomáhat diváci a časová ztráta znamenala i pád na deváté místo. To už mu do konce etapy zůstalo.

Až desáté místo v cíli první etapy patřilo před startem průběžně druhému muži této kategorie Pavlovi Matulíkovi. Pavel začal pozvolna desátým časem, poté se po 2 RZ posunul na deváté místo jen 3 sekundy za Dušana Láníka, ovšem to už bylo bohužel vše co se mu v první etapě podařilo dosáhnout! Na třetí RZ se jeho vůz uprostřed cesty doslova zasekl o skrytý kámen a pro jeho Peugeot to znamenalo konečnou v první etapě a pro jezdce 25 minut SR.

Jedenáctý byl po první etapě Marián Váňa a dvanáctý Kryštof Fišer. Oba havarovali už ve druhé RZ první etapy a oba tak měli na svém kontě o 5 minut SR více než Pavel, čili 30 minut.

První etapa v této třídě tak ukázala, že návrat ke kořenům rally, čili dlouhé sekce bez možnosti servisu dělají současné generaci jezdců velké problémy a jen málokterý z nich tak zvládl nástrahy první etapy bez chyb!

II. ETAPA:

Pokud některý z jezdců této kategorie měl po první etapě větší náskok a mohl jet relativně v klidu byl to vedoucí Radek Garažija. A Radek dobře vstoupil i do druhé etapy, když úvodní RZ vyhrál a v následující zajel sice až třetí čas, nicméně rozestup mezi ním a druhým v pořadí zůstal prakticky stejný. Jenomže následovala RZ s názvem Kormorán I a i když měl Radek na svém voze měkčí set, který jej měl podržet právě na této uskákané RZ, tak opak byl pravdou a Radek po havárii musel putovat do SR. To znamenalo 20 minut SR a pád na deváté místo. Jenže ani to do cíle nedovezl! V 16 RZ totiž definitivně soutěž opustil a stal se tak jediným z této kategorie, který nespatřil cíl.

Posledním bodujícím se tak v Portugalsku stal Kryštof Fišer. Kryštof měl na svém kontě už po první etapě 30 minut SR a nezačal dobře ani tu druhou, když hned na úvodní vložce šel 2x přes střechu a v obou případech mu museli pomáhat diváci. Ztratil zde téměř dvě minuty a ještě horší to bylo ve druhém průjezdu této RZ! Kryštof zde totiž rozbil svou převodovku a musel znovu putovat do SR. Takže v součtu už měl na svém kontě 45 minut a ještě se k tomu přidala 40 sekundová penalizace za nesprávně projetou zatáčku na 14 RZ. Kryštof si tak v podle svých slov "nejhorším závodě, jaký zatím odjel" připsal body za jedenácté místo.

Top 10 uzavřel Marián Váňa. I on byl po první etapě zatěžkán 30 minutami SR a jako přes kopírák i on musel využít SR i ve druhé etapě, když chyboval stejně jako Kryštof v 11 RZ. Na rozdíl od něj však v ostatních RZ zajížděl stabilnější časy bez velkých výkyvů a tak Kryštofovi ujel na rozdíl téměř 3 minut v cíli soutěže.

Devátý v cíli Pavel Matulík byl hodně zklamaný a naštvaný už po první etapě, kdy o ukrytý kámen poškodil svůj vůz a musel putovat do SR. Po dlouhém přemlouvání se vydal zdolávat i druhou etapu a ani tu se to neobešlo bez potíží! V úvodu druhé etapy se snažil bojovat s nepřízní osudu a třetí čas z RZ Kormorán byl alespoň malou vzpruhou. Na 11 RZ ovšem nejdříve vyrobil hodiny a jen o dvě zkoušky později chyboval podruhé. Paradoxně to bylo na Kormoránu, jehož první průjezd mu vyšel! Tentokrát včas nedobrzdil a asi ve třicetikilometrové rychlosti trefil závoru. Bohužel pro jeho už v první etapě bouraný vůz i tato rána stačila, aby se zastavil opět! Nebylo divu, že to Pavel těžce nesl a jeho komentář raději nebudeme dále tlumočit! Aby toho nebylo málo, tak dostal další nesmyslnou penalizaci 40 sekund hned na další RZ po opravě svého vozu za přejetou odbočku. Naštěstí ta už nic zásadního neřešila a Pavel dokončil devátý. Ovšem v celkovém hodnocení se na něj dotáhl Josef Tomeček a Pavel zůstal druhý jen díky lepšímu nej. výsledku v průběhu sezóny.

A právě Josef Tomeček byl mužem, který v Portugalsku dokončil na osmém místě. Josef nebyl po první etapě úplně daleko (17,56 sec) za Petrem Markem a v úvodu druhé etapy svůj rozestup prakticky udržovali. Po desáté RZ se Josef posunul díky chybám svých soupeřů už na sedmé místo a dokázal se přiblížit i Petrovi na rozdíl 10 sekund. Na 11 RZ svou ztrátu snížil o další necelé 3 sekundy a zdálo se, že bude útočit dále. Ovšem na 12 RZ svou snahu přehnal a i on putoval nedobrovolně do SR a tím se propadl pořadím na osmé místo, které také dovezl až do cíle rally.

Sedmý nakonec skončil Mirek Vele. Mirek byl po první etapě dokonce třetí, ovšem ta druhá mu už tak nesedla. Hned v úvodní RZ druhé etapy se propadl na místo čtvrté a i když se na bednu po 10 RZ zase vrátil, tak to bylo jen na úkor bourajícího Radka. Už v tu dobu se mu ovšem postupně přibližovali borci za ním a zvýšený tlak vyvrcholil jeho chybou kousek před cílem 13 RZ. Mirek poslal svůj vůz koly vzhůru a zpět na kola mu museli pomáhat až přivolaní diváci, což znamenalo výraznější ztrátu a propad pořadím na páté místo. Hned na další RZ se propadl o další dvě příčky níže, když i u něj se objevila 40 sekundová penalizace za projetí odbočky. A ta rozhodla v jeho neprospěch, když na soupeře před sebou v cíli ztrácel pouze 33 sekund. On ani jeho tým se však neodvolal, takže penalizace zůstala v platnosti!

Šestý dorazil do cíle Dušan Láník a pátý Tomáš Holeček. Oba tak dojeli jako jedni z mála na stejném místě, které jim patřilo i po první etapě. Ovšem rozdíl mezi šestým Dušanem a pátým Tomášem byl po první etapě minimální, pouhých 0,17 sekundy. A byl to Dušan, kdo začal tu druhou lépe, když se hned v úvodní RZ druhé etapy posunul zpět před Tomáše. A když mu postupně ujížděl a Tomáš navíc v 10 RZ chyboval a vyjel mezi diváky, tak se zdálo že je jejich souboj rozhodnut. V tu chvíli je totiž dělila téměř minuta (52 sec), ale také několik soupeřů. Takže zatímco Dušan figuroval na čtvrtém místě, tak Tomáš se propadl až na místo osmé! Po 12 RZ se udály dvě změny pořadí. Napříč tomu, že oba byli v tu chvíli prakticky stejně rychlí, tak paradoxně Dušan o místo klesl na páté a naopak Tomáš si polepšil na sedmé. A hned v další RZ se jejich souboj vrátil zpět na nulu (0,79 sec), když pro změnu chyboval Dušan, který při couvání najel až do diváků. Naštěstí stejně jako v Tomášově případě nedošlo k vážnějšímu zranění a oba tak mohli pokračovat dále. V tuto chvíli bylo pořadí pátý Mirek Vele, šestý Dušan a sedmý Tomáš. Jak už víme, tak ve 14 RZ dostal Mirek penalizaci, která jej srazila až za oba borce, ale v jejich vzájemném souboji se do lepší pozice dostal Tomáš, který zde byl o téměř 10 sekund rychlejší a šel před Dušana na páté místo. V následující dvojici RZ byl nejprve o malinko rychlejší Tomáš, aby mu to hned na další Dušan vrátil a snížil ztrátu na 5 sekund. Rozhodnutí ovšem padlo na předposlední 17 RZ, kde Tomáš zajel o více jak 20 sekund lépe a na to už v kratičké závěrečné RZ nedokázal Dušan odpovědět. Přesto byl jejich souboj ozdobou této rally.

Čtvrtý dokončil Rally Portugal Petr Marek. Markovi se příliš nepovedla první etapa, když v ní skončil až jako osmý. Do té druhé se ovšem vyspal o poznání lépe, i když hned na úvod vyrobil hodiny. Nejprve využil zaváhání Tomáše a dosud vedoucího Radka k posunu na šesté místo po 10 RZ, aby následně rychlejšími časy vyprovokoval k chybě ve 13 RZ i Dušana a Mirka a posunul se tak už na čtvrté místo. Postupně si vyjel malý náskok téměř 28 sekund a ten už do cíle uhájil, byť se zmenšil na 22 sekund. Posun o 4 místa vpřed ovšem stojí za uznání.


Ovšem to samé a se dá říci i o třetím muži výsledkové listiny. Stal se jím Oťas Plojhar. Ten vstupoval do druhé etapy jen o místo před Petrem, čili ze sedmého místa. A hned na úvod si to zase zkomplikoval! V 8 RZ poslal svůj vůz přes střechu a poškodil při tom brzdový systém! Přesto zde zajel čtvrtý čas. Čekaly jej však ještě dvě RZ bez servisu a tady se Oťas ukázal jako správný bojovník, když nejenže dokázal obě zdárně dokončit, ale ještě se dokázal posunout na páté místo. Pravda na v tu chvíli čtvrtého Dušana i za ním šestého Petra ztratil. ovšem po servisní zastávce začal ukazovat své kvality, když třetím a prvním časem dokázal Dušanův náskok během dvou RZ smazal a posunul se tak už na čtvrté místo po 12 RZ. Další výhrou v RZ se hned v následující RZ dokázal dostat na třetí místo, i když za přispění Mirka Veleho, který naopak chyboval. A Oťas po trati doslova létal! Vyhrál všechny zbylé RZ a svým pronásledovatelům v čele s Petrem utekl na rozdíl 1 minuty a 52 sekund. Konečně si pochvaloval nastavení svého vozu a litoval, že se mu to nepodařilo dříve. Jak sám tušil, tak by mohl možná i vyhrát.

A tímto se dostáváme k souboji o zlato. Po první etapě k němu měl nejblíže Radek Garažija, ale ten jak už víme soutěž nedokončil. O zlato si to tak nakonec rozdali po první etapě druhý Vašek Kocourek a čtvrtý Mira Chuděj. Tomu vítězství uniklo už na minulé rally, když to byl pro změnu on, kdo neudržel nervy na uzdě z prvního místa. Tentokrát byl po první etapě naopak v roli lovce a dařilo se mu. Hned v 8 RZ se dostal na třetí místo před Mirka Veleho a první sekci zakončil jednak vítězstvím v RZ, ale hlavně posunem na druhé místo po odstoupení Radka. A zanedbatelné nebylo ani jeho snížení ztráty pod 11 sekund na nového vedoucího muže, kterým byl v tu chvíli Vašek. Oba (jak Vašek, tak Mira) však měli už v úvodní RZ druhé etapy namále, když v cíli hlásili krize, při níž Vašek trefil strom a Mira šel pro změnu přes střechu. Obě tyto události jim však nebránily zajíždět rychlé časy a pevně drželi vedení. Vašek nejdříve malinko navyšoval náskok, ale ve 13 RZ (Kormorán) hned z kraje RZ opět trefil strom, ztratil zde čas a také téměř celý náskok. Po této RZ se jejich souboj smrskl pod dvě sekundy! A po 14 RZ se opět měnilo jméno lídra. Stal se jím Mira, který zde byl o 13 sekund rychlejší a i v následujících RZ zajížděl lepší časy než Vašek a byl jediný, kdo v této části závodu dokázal alespoň částečně držet Oťasovo tempo. A to i přestože ve 14 RZ trefil jeden z kolíků vymezujících trať tak nešťastně, že mu začala unikat voda a musel se modlit, aby mu vůz vydržel až do cíle.

Druhé místo tak nakonec vybojoval Vašek Kocourek, který si tím upevnil svou vedoucí pozici a vítězství si odsud z Portugalska odvezl Mira Chuděj, který se tím posunul na páté místo celkové klasifikace.

Na závěr slova vítěze: ,,Tak to je Super! Ve 14 rz jsem trefil kolík a začala mi vytékat voda z chladiče! Tak jsem čekal, kdy se to zastaví!!!! Jsem v cíli a šťastný, že jsem to dovezl do cíle!!!! ŠKODA GOOOOU"

Mezi týmy WRC2 to bylo tentokrát hodně vyrovnané, přesto byli nejúspěšnější borci z týmu M-Sport s 36 body, kteří vedou i celkově s 216 body. Jen o bod méně si vyjeli na druhé příčce borci ze Škoda Motorsport (35 bodů) a stejná příčka jim po Portugalsku patří i celkově se 160 body. Třetí v závodě i celkově je DMACK s 16, respektive 154 body. Celkově čtvrtý Citroen si zde vyjel 12 bodů a v součtu jich má 135, ale pátý VW (celkově 66 bodů) byl tentokrát úspěšnější, když si vyjel 21 bodů. Hyundai tentokrát nevyslal nikoho a tak zůstal opět bez bodu a je poslední i celkově se 42 body.

WRC 3

I. etapa:

A dostali jsme se k nejslabší kategorii vozů. Stejně jako v minulém závodě poslalo přihlášku jen šest jezdců, ale na rozdíl od minula, tentokrát do závodu reálně odstartovalo všech šest.

Nejlépe tentokrát začal Karel Sojka, který vyhrál prvních 5 RZ a teprve v posledních dvou byl překonán. Přesto si do cíle první etapy přivezl slušný náskok 36 sekund!

Druhý Milan Řezníček zajížděl od úvodu stabilně druhé časy s vyjma prvního průjezdu RZ Kormorán, kde byl až třetí. Poslední dvě RZ zajel nejrychleji, ale dodatečně mu po projetí cílem přibyla v poslední sedmé RZ 15 sekundová penalizace, která jej odsunula až na 4 místo v RZ. Přesto před třetím v pořadí měl už více jak 2 minuty náskok.

Tím třetím po první etapě byl Vlasta Válek. Vlastík začal třetím časem, poté ovšem klesl na čtvrté místo a až v šesté RZ se vrátil na bednu, kterou udržel i v poslední RZ.

To čtvrtý Michal Labudek sice začal čtvrtým časem, ale druhý čas na 2 RZ jej katapultoval i na druhé místo průběžně! Hned na další RZ se sice propadl na třetí místo, ale to si dokázal udržet až do zmíněné 6 RZ. V té ovšem ztratil na vítěze přes dvě minuty a to znamenalo pád za Vlastíka o téměř 22 sekund a na kratičké SSS Lousada toto manko už nezvládl stáhnout, takže šel spát se ztrátou necelých 15 sekund.

Pátý dojel v první etapě Pavel Králíček, respektive nedojel, neboť chyboval na konci předposlední RZ do jejíhož cíle ještě zvládl svůj vůz dovést, ale poté už se mu jej nepodařilo nastartovat a tak musel využít pravidla SR (5 minut).

Poslední šesté místo připadlo Michalu Slanému. Ten nastoupil indisponován a hned ve druhé RZ svůj vůz rozbil, což znamenalo 30 minut SR, ale pro Michala to byl i konec v soutěži jako takové, protože do té druhé už nenastoupil.

II. etapa

Do druhé etapy tedy nastoupilo již jen pět jezdců. A ačkoliv z nich měl nejlepší východiskovou pozici Karel Sojka, který po první etapě vedl o 37, respektive 21 sekund v závislosti od případného protestu proti 15-ti sekundové penalizaci za (ne)zkrácení trati jeho nejbližšího soupeře, tak to byl právě Karel, kdo do cíle soutěže dorazil až jako pátý! Karel totiž chyboval hned v úvodní RZ druhé etapy a putoval do SR. To znamenalo 30 trestných minut navíc a bylo po nadějích na lepší umístnění! Navíc Karel na své konto ve 14 RZ vyfasoval dalších 40 sekund navíc. Po návratu na trať s vyjmou 14 a 15 RZ ostatní vyhrál, ale k posunu výše v konečném pořadí už mu to nepomohlo. Karel už letos několikrát ukázal, že rychlost mu nechybí, ale ta spolehlivost... . Ze souboje o zlato tedy opět nic nebylo a musel se smířit až s pátým místem.

Také v cíli čtvrtý Vlasta Válek zajisté směřoval výše! Po Karlově chybě se dostal na druhé místo, ale musel odrážet útoky Michala Labudka. Jenže to zvládl jen dvě RZ. V té třetí, celkově desáté i on putoval do SR a zatížený 20 minutami se propadl na čtvrté místo s téměř 10 minutami manka na Pavla Králíčka před sebou a to už bylo nedostižné! Sice mu svitla naděje v podobě Pavlova pětiminutového manka na 14 RZ, ale zřejmě se jednalo o chybu časomíry a dal se očekávat protest? Vlastík svou ztrátu však dokázal stáhnout už jen na 4 minuty a 18 sekund, takže nebylo potřeba zasahovat.

Tím se dostáváme k bronzovému Pavlu Králíčkovi. Pavel na tom byl ze zmíněné pětice po první etapě nejhůře, když si přivezl 5 minut SR. Ale Pavel už několikrát letos dokázal, že rychlost není vše a že si umí trpělivě počkat na chyby soupeřů a pravidelným sběrem bodů se právem drží na bedně celkové klasifikace této třídy. Nejinak tomu bylo i zde. Ve druhé etapě si jel své tempo a z míry jej vyvedla snad jen časová anomálie ze 14 RZ o které jsme již psali. V cíli si jen s povděkem oddechl a mohl jít slavit třetí místo.

Stříbrný zde skončil Michal Labudek. Michal byl po první etapě čtvrtý, když na čelo ztrácel přes tři minuty. Zajímavěji to vypadalo v boji o třetí místo, kde na Vlastíka ztrácel jen necelých 15 sekund. A Michal vstoupil do druhé etapy odhodlán o toto místo zabojovat. Změna setupu měla pomoci a zjevně i pomohla k rychlejším časům, když úvodní RZ rovnou vyhrál. Následující 9 RZ raději malinko vypustil ovšem v 10 RZ byl opět nejrychlejší a díky chybám Karla a Vlasty se dostal už na druhou příčku. Následně dokázal vyhrát ještě tři RZ a vážnější chybu udělal jen jednou na 17 RZ, když se svým vozem cca na 20 sekund spadl do příkopu. Do cíle si však přivezl dostatečný náskok a jen litoval chyby z první etapy, kdy ztratil 2 minuty, respektive 20 sekund ze zmíněné 17 RZ. Nebýt toho mohl být ještě souboj o zlato zajímavější, takto jej od vítěze v cíli dělily 2 minuty a 35 sekund.

A vítězství si z Portugalska odváží Milan Řezníček. Milanovi po Karlově havárii odpadl prakticky jediný soupeř a rázem vedl s náskokem 2 minut a 17 sekund. A v tu ránu bylo prakticky rozhodnuto! Milan si to už zkušeně pohlídal a přijel s pohodlným náskokem. Vyloženě se už nehnal za nejrychlejšími časy. Jen dvě RZ druhé etapy dokázal vyhrát, ale ve zbylých byl vždy druhým nejrychlejším a v součtu to vypadá na pohodové vítězství. Jak ale sám přiznává, tak nebylo vůbec lehké držet se soupeři krok a škoda odstoupení Karla. My diváci jsme tím jistě byli ochuzeni o pěknou přetahovanou.

Milan si tímto vítězstvím jen upevnil svou vedoucí příčku i v celkovém hodnocení skupiny. Po Portugalsku má na svém kontě 162 bodů, letos dokázal vyhrát už čtyřikrát, z toho už třikrát v řadě v posledních závodech a uvidíme zda se někomu podaří přerušit tuto vítěznou sérii už v příštím závodě na Sardínii. Druhý v průběžném hodnocení je po Portugalsku Vlasta Válek se 134 body, třetí Pavel Králíček se 128 body, na čtvrtém místě se snaží stáhnout svou ztrátu Michal Labudek se 114 body, pátý je Michal Slaný se 79 body, šestý Karel Sojka s 68 body a poslední sedmé místo patří Pavlu Řezníčkovi se 14 body.

V příštím závodě zůstáváme na starém kontinentu, ale přesuneme se na Italský ostrov Sardínie, kde by na posádky mělo čekat jako již tradičně horké počasí a hodně prašné cesty. Uvidíme, jak si s nimi posádky před letní přestávkou poradí. U dalšího reportu se s Vámi těšíme nashledanou.

6.závod MSR 2019 - 1. Copec Rally Chile 2019 

1. Copec Rally Chile 2019

I šestý podnik letošního šampionátu se odehrál (letos již po třetí) za oceánem, konkrétně se celý konvoj přesunul z Argentínského Villa Carlos Paz do "jen" 1 300 km vzdáleného Chilského města Concepción. Letos se zde odjel první ročník této rally a pro většinu to byla cesta do neznáma, kterou ještě umocnilo proměnlivé počasí!

A přestože se posádky nemusely stěhovat přes oceán a stačilo vozy pouze po souši přepravit do vedlejší země, tak se na start přihlásilo prozatím nejmenší startovní pole v letošním ročníku! Počet přihlášených se zastavil na čísle 40 a do samotného závodu odstartovalo pouze 37jezdců.

Proměnlivé počasí a uklouzaný charakter zdejších tratí dokonale prověřil schopnosti a připravenost soutěžních posádek! Do cíle závodu nakonec dorazilo pouhých 28 dvojic a z toho pouhých 21 zvládlo nástrahy trati bez ztráty kytičky, čili bez SR.

WRC1

I.etapa:

To o čem se v M-Sportu během argentinské rally šeptalo se po jejím konci stalo skutečností. Petr Kužela se rozhodl ukončit své letošní trápení a pro zbytek roku ukončil své účinkování jak v týmu, tak i v celém MSR. Zajisté je to škoda, protože patří k těm rychlým jezdcům, kteří se dokáží od startu pohybovat na čele. Loni to za volantem Hyundai dokazoval zcela jasně, ale s Fiestou společnou řeč ne a ne najít! Rychlost tam zůstala, ale až příliš často havaroval a i dobře rozjeté podniky často končily bez bodu, nebo jen s minimem.

Ovšem jako blesk z čistého nebe přišlo po fantastickém třetím místě v Argentině ukončení spolupráce dalšího jezdce M-Sportu Romana Dujky. Romanovi přitom patřila průběžná třetí příčka v kategorii WRC1, pravidelně bodoval a jeho výsledky měly stoupající tendenci. Tohle byla pro loňský mistrovský tým už druhá citelná ztráta, řečí čísel citelnější, než odchod Petra (sorry Petře!) a otázka byla kde v krátkém čase téměř v polovině sezony najít dva kvalitní jezdce do kategorie WRC1?

Nelehký úkol se podařil managerovi vyřešit najmutím Radka Felcmana na zbytek sezony do třetího vozu a vybrané podniky se čtvrtým vozem odjede "výletník" Miroslav Kovaříček. Dalším rychlíkem, který opustil nejsilnější kategorii (informovali jsme o tom už v Argentině) je Radek Garažija. Radek se do závodu přihlásil se soukromou Fiestou R5 a na jeho místo ve WRC1 nastoupil Karel Drozda. Na startu se tak objevily téměř kompletní sestavy všech továrních týmů. Jediný kdo z elitní kategorie neposlal přihlášku byl Victor Trnka z týmu Hyundai.

A nejlépe začal již tradičně vedoucí muž šampionátu Petr Kubovský. Dokázal vyhrát první RZ soutěže, poté zajel druhý čas, který mu stačil na udržení vedení. Ve třetí zkoušce ovšem lehce chyboval a poslal svůj vůz několikrát přes střechu ve veliké rychlosti a mohl jen děkovat odolnosti vozu a také štěstěně, že dopadl zpět na kola, ztratil zde pouze 15 sekund a propadl se na druhé místo celkově. V tu dobu jej v čele vystřídal Miroslav Kovaříček. Mira začal druhým časem, poté vyhrál obě následující RZ a šel do čela s náskokem 11 sekund. Petr se ovšem nevzdával a po servisu zavelel k útoku. Čtvrtou RZ vyhrál o 8 sekund, na páté byl sice druhý za Mirou, ale jen o 0,12 sekundy a když ten v poslední RZ první etapy udělal hodiny a musel si couvnout, tak se Petr vrátil do čela s náskokem 2 sekund! Tento malý rozestup sliboval zajímavý souboj ve druhé etapě.

Třetí místo si po první etapě vyjel Milan Kuča. Milan začal čtvrtým časem, ale od druhé RZ se usadil na třetím místě a už jej nikomu nepustil! Na svého nejbližšího pronásledovatele získával zejména na 22 km dlouhém Shurdinu, takže náskok 33 sekund do druhé etapy ještě nemusel nic znamenat. Na čelo závodu ztrácel něco málo přes jednu minutu.

Čtvrtý byl po první etapě Libor Tomeček. Libor začal třetím časem, ale na Shurdinu zkrátka nevěřil rozpisu a ztrácel hodně! Na vítěze zkoušky to bylo 37, respektive 50 sekund v jednotlivých průjezdech. Jinak zajížděl stabilní časy v první pětce a od druhé RZ si držel čtvrtou pozici. Navíc s komfortním náskokem jedné minuty a 21 sekund na svého týmového kolegu.

Tím týmovým kolegou byl na pátém místě Vladimír Kubíni. Vladimír zajížděl páté časy téměř celou etapu a i u něj platí, že ztrácel výrazněji zejména a jen na Shurdinu a to ještě více než Libor. I díky tomu se po 2 RZ propadl na šesté místo za Martina Hudského, které si však hned na další RZ vzal zpět, aby o zkoušku později klesnul na sedmé místo (druhý průjezd Shurdin) opět za Martina a Ondřeje Gabrhelíka. Když na 5 RZ boural Martin, tak Vladimírovi stačily dva páté časy k tomu, aby se dokázal po 5 RZ vrátit na pátou příčku a tu si také udržel do cíle.

Šestý byl po první etapě nový člen M-Sportu Radek Felcman, následovaný svým managerem Ondřejem Gabrhelíkem. Oba vstoupili do závodu opatrně. Ondřej dvanáctým a Radek dokonce až sedmnáctým časem! Na dvojce už to byl pátý, respektive šestý čas a posun na sedmou, respektive osmou příčku, kterou si udrželi i po následující RZ. Ve 4 RZ Ondra dokázal zajet i přes krizovou situaci čtvrtý čas a posunul se před Vladimíra už na šesté místo. Radek zůstal osmý. Když na 5 RZ havaroval do té doby pátý Martin Hudský, tak se Radek posunul na sedmé místo, ovšem Ondra zůstal šestý, neboť jej jen o necelou 1 sekundu dokázal přeskočit Vladimír a rozhodnout měla poslední RZ první etapy. Na té měl ale Ondřej nepěkný incident s špatně stojícími fotografy, který jej stál jednak časovou ztrátu, ale také pád pořadím až za týmového parťáka Radka. Na toho ztrácel 20 sekund a ten na Vladimíra před sebou dalších 24. V tu chvíli zvažoval Ondřej protest, který nakonec nebyl potřeba, ale nepředbíhejme!

O osmé místo si to po většinu etapy spolu rozdávali Karel Schamberger a Marek Duda. Začínali jedenáctým, respektive čtrnáctým místem, když rychlejší byl z počátku Mára. Po druhé RZ Shurdin se dokázali posunout na deváté a desáté místo a Karel v tu chvíli na Máru ztrácel už téměř 17 sekund. Na Noikeru se ovšem karta obrátila a rázem byl Karel o 2 sekundy před svým rivalem. I ve druhém průjezdu RZ Shurdin byl výrazněji rychlejší Mára a pořadí se opět měnilo, když se Mára vrátil před Karla téměř o 11 sekund. Naopak i na druhém průjezdu Noikerem byl rychlejší Karlos a opět se dotáhl na rozdíl 2 sekund. Navíc si oba v této RZ polepšili na úkor do SR putujícího Martina Hudského. A Karel byl nakonec rychlejší i v poslední RZ a Máru o 1,1 sekundy přeskočil. Oba ovšem v první etapě předvedli krásný souboj a mohli jsme se těšit na jeho pokračování ve druhé půli.

Elitní desítku uzavíral Jan Mazanec. Honza hned ve druhé RZ vylétl z trati, když jej zaskočila chyba v rozpisu a jeho Fiestu mu museli z řeky pomoci vytáhnout až diváci. Naštěstí pro něj nebyla řeka moc hluboká a tak mohl pokračovat byť s časovou ztrátou dál. Propadl se tím až za Jendu Nováka a tady začal pro změnu jejich vzájemný souboj. V tuto chvíli vedl Jenda o 12 sekund, ale hned po následující třetí RZ už to bylo opačně, čili pro změnu vedl Honza o 10 sekund. Na čtvrté RZ si Honza musel couvnout a Jenda dokázal 4 sekundy ze své ztráty smazat. Na páté RZ mu to Honza dokázal vrátit a utekl mu už téměř na 16 sekund. Ale v poslední RZ první etapy si musel znovu couvnout a tak se rozdíl mezi desátým Honzou a jedenáctým Jendou zastavil na 13,5 sekundy. Další pěkný souboj mohl směle pokračovat ve druhé etapě.

Dvanáctý byl po první etapě Karel Schamberger starší, který byl hlavně naštvaný na pořadatele, kteří dovolili stát divákům v jedné z vraceček v únikové zóně na RZ Shurdin. Karel do této zatáčky nedobrzdil a přišlo ke kontaktu s těmito diváky. Naštěstí už to bylo v malé rychlosti a tak se nic vážného nestalo a Karel mohl dokončit etapu, byť s časovou ztrátou.

Třináctý zakončil první etapu nováček za volantem C3 WRC Karel Drozda. Bylo na něm vidět, že s novou výkonnou technikou se teprve učí jezdit a tak bylo třinácté místo po první etapě slušným východiskem do druhé etapy.

Následovali už borci kteří museli využít SR. Jmenovitě Hudský, Vařeka, David, Vašíček, Strnad a Martínek. Zejména Fanda David bral své odstoupení hodně emotivně a doslova řekl: ,,Končím v MSR! Možná se ukážu jen v Německu a Španělsku." Pokud svůj koment myslel vážně, anebo to bylo jen emotivní vyjádření ukáže až čas. Momentálně je přihlášen na další podnik, tak věřme, že se na startu opravdu objeví a prolomí letošní smůlu.

II etapa:

Do druhé etapy už vůbec neodstartovali dva jezdci, jmenovitě Vlasta Strnad a Tomáš Martínek. A špatně do ní vstoupil Patrik Vařeka. Boural hned v úvodní RZ druhé etapy a své působení v této raly ukončil poslední havárií na 14 RZ.

A podobně dopadl i Fanda David. Ten sice vydržel na trati až do desáté RZ. Poté ovšem havaroval a i on své působení zde zakončil havárií na 14 RZ.

A posledním odstupujícím se stal ještě o zkoušku dříve Michal Vašíček, který také boural dvakrát ve druhé etapě, když se mu poprvé stala osudnou 10 RZ.

Měl to být souboj o zlato, ale nakonec z toho je až poslední bodované čtrnácté místo! Řeč je o Miroslavu Kovaříčkovi, který díky zdržení vstupoval do druhé etapy v stresujícím rozpoložení a to se projevilo. První RZ druhé etapy sice ještě zvládl vyhrát a posunul se tak do vedení, ale hned na druhé RZ přehnal nájezdovou rychlost do jedné zatáčky a řítil se na strom. Ve snaze se mu vyhnout jej chtěl objet po vnějšku, jenže v silné vegetaci okolí tratě přehlédl druhý strom, který byl za prvním, tomu se už nedokázal vyhnout, bočně do něj narazil a musel využít SR . V součtu to bylo 25 minut. Za zmínku už stojí snad jen jeho druhé místo z PS.

Třinácté místo při svém debutu s WRC si z Chile přivezl Karel Drozda, dvanáctý skončil Martin Hudský a Jedenáctý Karel Schamberger starší. Martin ani tentokrát neprolomil smůlu a z první etapy si přinesl penalizaci 10 minut SR, když se do té doby pohyboval okolo pátého místa.

Top deset uzavřel Jenda Novák. Jenda sváděl v první etapě pěkný souboj s Honzou Mazancem a v tomto pokračovali i ve druhé etapě. Po deváté RZ se mu Jenda dokázal přiblížit na 9 sekund, ale hned na další musel po chybě couvat a následovala série menších chyb, po kterých mu Honza dokázal zase ujet na rozdíl více jak půl minuty. Když potom na 14 RZ Jenda po své chybě atakoval strom o který poškodil svůj zadní diferenciál, bylo jasné, že vzhůru už to nepůjde a tak skončil desátý.

To Honza Mazanec po pomalejším začátku druhé etapy přece jen našel ztracenou rychlost postupně je nejenom vzdaloval Jendovi, ale zároveň systematicky zkoušku za zkouškou stahoval své manko na Marka Dudu před sebou! Před druhou etapou měl na něj Mára náskok více jak minut a 5 sekund, ale po desáté RZ už to byla jen polovina a v jedenácté RZ mu Honza dokázal nadělit dokonce téměř 25 sekund! V tu chvíli už byl za ním o pouhých 8 sekund a zdálo se, že není otázkou zda, ale kdy se dostane před něj?! Mára se snažil odolávat, ale po čtrnácté RZ už se dostal Honza definitivně před něj a do cíle si přivezl náskok 25 sekund. Devátý tedy skončil Mára a osmé místo si vybojoval Honza.

Sedmé místo si domů z Chile přivezl Karel Schamberger. Karel byl po první etapě před Márou jen o 1,1 sekundy, když se před něj dostal až v úplně poslední RZ první etapy. A tak se dal mezi nimi očekávat velký souboj, ovšem Markovi druhá etapa nesedla a tak postupně ztrácel a Karel tak měl snadnější práci a už si v poklidu dojel pro sedmé místo.

Šesté místo si v prvním letošním startu s WRC vybojoval Radek Felcman. Šesté místo mu patřilo i po první etapě, ale s vidinou možného protestu ze strany týmového kolegy a managera Ondry Gabrhelíka, který doplatil v poslední RZ první etapy na špatně stojící fotografy. K tomuto scénáři nakonec nebylo potřeba dojít, neboť Ondra byl od začátku druhé etapy rychlejší a po desáté RZ se posunul zpět před něj. Na 14 RZ si Ondra prožil horkou chvilku, ale ustál to. Radek při své premiéře rozhodně nezklamal a přivezl si domů body za krásné šesté místo a pátý dojel Ondřej Gabrhelík, který byl rychlejší na většině RZ druhé etapy.

Čtvrté místo si z Chile odvezl Vladimír Kubíni. Vladimír využil znalostí zdejších tratí a ve druhé etapě si bezpečně budoval náskok na své pronásledovatele, který v cíli přesáhl dvě minuty. Směrem dopředu se naopak už více neměl kam posunout, když na třetího ztratil minutu a 42 sekund. Nutno ale dodat, že podstatnou část této ztráty nabral už v první etapě! V poslední RZ si symbolicky k bodům za celkové čtvrté místo přidal ještě 2 extra body navíc za čtvrté místo v PS.

Třetí místo si vyjel Libor Tomeček. Libor po první etapě ztrácel na soupeře před sebou 33 sekund a čekalo se zda i v jeho prospěch zahraje lepší znalost tratí v druhé etapě. Ale jak se ukázalo, tak jeho soupeř byl přece jen tentokrát rychlejší, ztráta se postupně zvětšovala až narostla na minutu a 11 sekund v cíli. A tak si dojel pro zasloužené body za třetí místo. Jedinou vážnější situaci zaznamenal na PS, kde se svým vozem jel chvíli po dvou kolech, poté už raději zpomalil, ale i tak jeho čas stačil na páté místo v RZ a tím si vyjel i jeden extra bod navíc.

V Toyotě (a nebudeme si nic nalhávat) je letos jasnou jedničkou Petr Kubovský, ale Libor vítězstvím v minulé rally předvedl, že pokud týmová jednička zaváhá, tak za něj dokáže dokonale zaskočit. Navíc se i on pravidelně umísťuje na stupních vítězů a spolu s Vladimírem a Markem dokážou jet velice slušně a navíc spolehlivě sbírat body a to je prozatím výraznou devizou tohoto týmu v letošní sezoně a proto jsou zaslouženě v čele. Vždyť výsledek z Chile mluví jasně za vše! Tři vozy v první čtyřce v tomto závodě a v celkovém součtu tři vozy okupující první tři místa v kategorii WRC1 je sen nejednoho managera a pro Libora to není sen, ale realita, která zaslouží uznání soupeřů!

Tím jediným vozem, který se v Chile mezi jezdce Toyoty dokázal vklínit je na druhém místě Milan Kuča. Milan se nemohl z rodinných důvodů pořádně věnovat přípravě na závod, absolvoval jen kratičký test před soutěží a tak je druhé místo velice pěkným výsledkem. A jelikož do druhé etapy nastupoval před svými soupeři, tak musel po celou etapu tlačit, což se mu málem stalo osudným na RZ Tanner, kde po výletu mimo trať trefil bokem strom. Naštěstí pro něj nic zásadního nepoškodil a tak stačilo jen vycouvat a mohl pokračovat dále. Když k tomu ještě přidal vítězství v PS a tím pádem 5 extra bodů navíc, tak musel být spokojen. Ve druhé etapě navíc dokázal držet krok s vítězem, když na něj za celou etapu ztratil jen necelé 3 sekundy, což si zaslouží uznání.

A tím vítězem se po výpadku na minulé rally opět stává lídr letošního šampionátu Petr Kubovský. Petr po výpadku jeho největšího soupeře byl trochu zklamán, protože jak sám řekl v cíli RZ takhle těsný souboj si člověk neužije tak často. Přesto vyhrál čtyři RZ druhé etapy a rovnocenného soupeře dokázal najít v Milanovi, byť už s náskokem jedné minuty z první etapy. Na PS skončil "až" třetí, ale i tak odjíždí odsuď spokojen.

Přidáváme pár jeho slov z cíle rally: ,,Snažil jsem se na PS trochu zatlačit, ale nestačilo to na maximum. Nevadi, i tak jsem s výsledkem moc spokojenej. Vždycky je hezký vrátit se po výpadku výhrou..."

Mezi týmy WRC1 dále neomezeně vládne Tým Toyota, která má s 335 body už více než sto bodů náskok před druhým M-Sprtem 232 bodů, následuje DMACK se 155 body, Citroen se 146 body a prozatím poslední je Hyundai, který má na kontě 83 bodů, ale hlavně v posledních dvou závodech získal jen 4 body a to ještě z Argentiny, když v Chile nebodoval ani jeden z jejich jezdců!

WRC 2

I. etapa

V kategorii WRC2 se po minulé rally do čela celkového bodování díky vítězství dostal Vašek Kocourek. Překvapivé však bylo zejména to, že do druhé etapy nenastoupil Jakub Hoffmann, který měl nehodu v té první. Jeho tým se beze slova sbalil a odjel a tak se čekalo, zda se objeví v Chile? Nestalo se tak a rázem bylo na startu o jednoho z favoritů méně. Aktuálně nefiguruje ani mezi přihlášenými na Portugalskou rally, takže to vypadá na konec jeho účasti v šampionátu.

Vraťme se však k Rally Chile. Ačkoliv FIA vyšla vstříc jezdcům a zařadila tento podnik do tandemu s předchozí Argentinskou rally, aby maximálně snížila náklady na přepravu techniky s cílem přilákat co největší počet startujících, tak se jí tento záměr nepodařilo naplnit. Do závodu se přihlásilo jen 15 dvojic a nakonec odstartovalo jen 13 z nich! Už od startu tedy bylo jasné, že kdo dojede bude bodovat. Mezi největší favority určitě při Hoffmannově neúčasti patřili Ondra Babák, Radek Garažija, který přesedlal z vozu WRC do R5 a v neposlední řadě i vítěz posledního závodu Vašek Kocourek.

Nejlépe do soutěže vstoupil favorizovaný Ondřej Babák. Od začátku nedal nikomu šanci, vyhrál prvních 5 RZ a jen v závěrečné RZ přenechal vítězství někomu jinému, neboť jel městskou RZ poprvé a na oči! I tak šel spát s luxusním náskokem téměř dvou minut!

Možná trošku překvapivě šel spát z druhého místa Mira Chuděj, ale Mira začal hned od úvodu třetím časem i přesto, že dělal hodiny. Na dlouhém Shurdinu byl druhý, ale hlavně ztratil zde na Ondru jen polovinu z toho co jeho soupeři a usadil se tak definitivně na druhém místě. Poté zajížděl pravidelně druhé a třetí časy a také on malinko ztratil na večerní městské rz, když musel couvat. Nicméně si do druhé etapy odvážel náskok jedné minuty a 12 sekund, což byl slušný náskok před druhou etapou.

Třetí místo si vybojoval Vašek Kocourek. Vašek vůbec nezačal dobře! Hned v úvodní RZ ztratil kontrolu nad svým vozem, vylétl ven, kde trefil strom, ztratil zde téměř půl minuty a navíc si poškodil vůz, který se poté choval nevyzpytatelně. Nebylo divu, že na dlouhém Shurdinu byl oproti testu o 40 sekund pomalejší i na následném Noikeru ztratil téměř 20 sekund na lídra a jeho ztráta na Ondru po třech RZ čítala jednu minutu a 50 sekund! Mechanici se v servise snažili dát jeho vůz do pořádku, ale ne vše šlo v krátkém čase opravit, takže jej čekala další trojice testů s neopraveným vozem. Přesto se mu podařilo po čtvrté RZ posunout na třetí místo a to už udržel až do cíle etapy, byť si na páté RZ prožil další dvě horké chvilky. Nejdříve vyrobil hodiny, aby jej poté kousek před cílem jedna nerovnost nakopla natolik, že šel i s vozem přes střechu a mohl hovořit o štěstí, že vůz dopadl zpět na kola.

Na čtvrtém místě dokončil etapu Petr Marek. Petr začal čtvrtým časem, na dvojce byl třetí a na třetí místo se posunul i celkově. Náskok na Vaška se pohyboval mezi 6-9 sekundami. Po servisní zastávce následoval druhý průjezd Shurdinu a zde měl podle svých slov hodně namále! Přeslechl totiž jednu zatáčku a byla z toho veliká krize, kterou ovšem ustál, ale v cíli klesl na čtvrté místo až za Vaška o 14 sekund. V následující dvojici testů byl vždy rychlejší než Vašek, v té poslední byl dokonce nejrychlejší z kategorie WRC2 a druhý celkově a dokázal tak snížit svou ztrátu pod 10 sekund. Ve druhé etapě jsme mohli očekávat od této dvojice pěkný boj.

Pátý dorazil do cíle etapy Pavel Matulík. Pavel začal šestým časem, na dvojce už byl pátý jak v RZ, tak i celkově a to přestože v RZ nechal asi 20 sekund poté, co vyjel mimo ideální stopu a jeho vůz uvízl na břiše. Na druhém průjezdu Shurdinu hlásil přetočení a s tím související ztrátu asi 10 sekund v jedné z vraceček a v následující RZ si v cíli stěžoval na gumy, které už byly hodně sjeté. S výsledkem byl, ale naprosto spokojen.

Šesté místo po první etapě bylo asi spíše zklamáním (alespoň podle průběhu) pro Radka Garažiju. Poslední aktivní člen legendárního Monteku začal výborně. Na první RZ byl podle mezičasů nejrychlejší, pak ovšem přišly hodiny a cíli z toho bylo druhé místo. To co ovšem přišlo na následující RZ, tak to si troufnu napsat, že tu ještě nebylo! Radek hned 5x během jediné RZ vylétl mimo trať kde se potkal s diváky, anebo naopak potřeboval jejich pomoc k návratu zpět na trať a v této RZ ztratil na lídra 4 minuty a 39 sekund!!! Bylo jasné, žedobrý výsledek je pryč, ale Radek je bojovník a nevzdal se. Ve zbylých čtyřech RZ byl třikrát druhý a jednou třetí a dokázal, že nebýt druhé RZ, tak mohl být mnohem výše a do druhé etapy není nic ztraceno! V cíli první etapy jen s úsměvem pronesl, že slíbil managerovi Citroenu, za který donedávna jezdil, že je nebude "pojíždět", tak si nechal na 2 RZ přičíst SR. :-)

Sedmý byl po první etapě Marián Váňa. Marián začal osmým časem, od druhé RZ se posunul na šesté místo kde vydržel až do páté RZ. V té se okolo něj doslova přehnal Radek, který zde byl o více jak minutu rychlejší. Přesto byl Marián v cíli spokojen.

Osmé místo po první etapě držel Josef Tomeček. Josef začal opatrněji jedenáctým místem, po druhé RZ už byl devátý a po třetí se posunul na osmé místo. Jak sám přiznal, tak udělal chybu při nastavení vozu, kdy použil krátkou převodovku a na rychlých úsecích tím hodně ztrácel. Ve čtvrté RZ se i okolo něj prohnal Radek, ale udržel si i nadále osmé místo, neboť ve stejné zkoušce havaroval před ním jedoucí Dušan Láník. V cíli byl spokojen a na soupeře za sebou měl více jak 4 minuty náskok, což znamená více klidu do druhé etapy.

Devátý dorazil do cíle etapy nováček v MSR Kryštof Fišer. Kryštof se stal novým členem Volkswagenu a ve své úplně první RZ v MSR zajel desátý čas a jak sám přiznal, tak přijel sbírat hlavně zkušenosti a stále ještě ladí auto. O tom, že to bude náročný debut se přesvědčil hned na další RZ, kde se svou Fabií skončil v potoce a zpět na trať mu museli pomáhat diváci. Ztratil zde téměř čtyři minuty na čelo a propadl se o místo zpět. Na noikeru se taktéž okolo něj přehnal Radek a opět o místo spadl. Ani druhý průjezd Shurdinem neznamenal zlepšení přestože borci před ním putovali do SR. Ztráta přesahující 4 minuty na posun vpřed nestačila. Ovšem v předposlední RZ už se mu to podařilo a poskočil na deváté místo. Náročný debit, ale alespoň zvládl dorazit do cíle bez SR, což se nedá říct o jezdcích za ním!

Desátý byl po první etapě Dušan Láník, o kterém už padla zmínka. Začal pěkným sedmým časem, po dvojce se před něj dostali Teodor Stránský a Marián Váňa, jelikož Dušan spadl se svým vozem do příkopu a zpět na trať mu museli pomáhat diváci. Hned na další RZ se posunul na sedmé místo, když pro změnu chyboval Teodor, kterého set jeho C3 nepobral jednu z děr, katapultovala jej ,,do nebes" a po několika přemetech zůstal jeho vůz s koly vzhůru! Pro oba to ovšem byla poslední kompletní RZ v první etapě. Dušan havaroval a Teodor po chybě spadl mimo trať tak hluboko, že ani diváci mu nedokázali pomoci (propad texturou)! Takže se postupně propadli až na desátou (Dušan), respektive jedenáctou (Teodor) příčku.

Dvanáctý byl Mirek Vele, který začal s devátým místem, poté se propadl na desáté místo a i on ukončil účinkování v první etapě havárií na 4 RZ.

No a posledním ve výčtu je třináctý Tomáš Holeček. Druhá nová posila VW se ale moc daleko nedostala! Konkrétně to bylo po druhý mezičas první RZ! Debut se mu tedy příliš nevyvedl, ale vše se ještě mohlo obrátit ve druhé etapě!

II. ETAPA:

A také se obrátilo! Na rozdíl od první etapy se Tomáš s nástrahami té druhé vyrovnal se ctí, pohyboval se mezi šestými a ž devátými časy na jednotlivých RZ a po zásluze si přivezl body za konečné deváté místo. Vzhledem k množství SR z první etapy to výše nešlo. Jak sám v cíli přiznal, tak o lepší výsledek jej připravila přemotivovanost na 1 RZ.

Naopak k posun vpřed mu pomohl mimo jiné i Teodor Stránský, který odstoupil už v 8 RZ a do dalších bojů už se nevrátil.

Dalším kdo nespatřil cíl závodu byl druhý debutant VW Kryštof Fišer. Kryštof do druhé etapy nastupoval z devátého místa a po odstoupení Ondry si dokonce polepšil na místo osmé. Bohužel na poslední sekci nezvolil ideální pneumatiky, což na 13 RZ vedlo ke kontaktu se stromem a bohužel se mu při tom otevřela kapota, takže chvílemi nic neviděl! Na následující RZ se mu kapota otevřela znovu a musel změnit pohled z vozu. Tím pádem u něj došlo k chybě, kdy netrefil ideálně jízdní stopu do jedné zatáčky, vyvýšený kraj cesty jej nakopl a poslal rovnou do stromu! Aby té smůly nebylo málo, tak mu vůz začal hořet, takže doufejme, že se jim vše podaří do další rally opravit!

No a další dva odstoupivší jsou... K tomu se ještě dostaneme! Teď pojďme popořadě!

Osmé místo si nakonec z Chile odváží Mirek Vele. Mirek si v úvodu druhé etapy moc se svým vozem nerozuměl. Výsledkem byly hodiny v každé RZ v první sekci. V servisu mu mechanici změnili nastavení a rázem to pro něj bylo pocitově lepší. Přesto s 15 minutami SR z první etapy i on těžil hlavně z chyb svých soupeřů k posunu pořadím vzhůru.

Stejný počet SR měl na svém kontě o v cíli sedmý Dušan Láník. Dušan se Mirkovi postupně vzdaloval a nebýt další chyby na předposlední RZ, kde čekal na pomoc diváků, byl by mezi oběma rozdíl ještě větší, než minuta a 42 sekund, které je dělily v cíli. Ale na kdyby se nehraje a faktem zůstává, že i on musel, pokud se chtěl posunout pořadím vzhůru čekat na chyby soupeřů a díky tomu je v cíli na sedmém místě.

Šesté místo s odváží Marián Váňa. Marián startoval do drhé etapy ze sedmého místa, když na Josefa Tomečka za sebou měl náskok minutu a šest sekund. Ovšem ani to mu nestačilo. Mariánovi druhá etapa nesedla tolik jako první a postupně ztrácel, až se v 11 RZ Josef dostal před něj. Na poslední sekci navíc nezvolil nejlepší pneumatiky a tak se musel v cíli spokojit ae šestým místem, když také vydělal hlavně na odstoupení jezdců před sebou.

Páté místo si tak ve druhé půli vybojoval Josef Tomeček. Josef byl od Mariána rychlejší na všech RZ druhé etapy, včetně 7 RZ, kde dělal hodiny a tak si po zásluze veze domů body za páté místo.

Bramborovou medaili si odváží Pavel Matulík. Pavel byl už po první etapě na pěkném pátém místě, ale za sebou měl ztrátu stahujícího Radka Garažiju, čili bylo otázkou zda se na tomto místě dokáže udržet? Pavel se snažil, ale na desáté RZ byla i samotná hra proti němu, když mu zčervenala obrazovka, aniž by někoho trefil! Tím se propadl za Radka, byl právem nahněván, závod dojížděl bez koncentrace a z toho pramenily chyby, ale dokázal vůz dovést do cíle bez SR a nutno dodat, že Radek ve druhé etapě doslova letěl a pravděpodobně by jej za sebou stejně neudržel. V cíli je totiž dělilo téměř dvě a půl minuty!

No a tím se dostáváme na stupně vítězů! Třetí místo, tak až no to dokázal svou stíhací jízdu dotáhnout Radek Garažija. A mohlo být i líp, neboť na druhého v cíli mu chybělo necelých 11 sekund. Ale popořadě! Radek si to opět zkomplikoval hned v úvodu etapy, když chyboval hned kousek po startu a museli mu pomáhat diváci. Poté už se dokázal soustředit a zajížděl druhé, třetí časy v době, kdy ještě ve většině RZ vévodil Ondra Babák. Do druhé sekce risknul suché pneu a po desáté RZ se posunul před Pavla a dal se stíhat jezdce před sebou, na kterého měl v tu chvíli ztrátu minutu a 34 sekund! Na mokré 12 RZ sice 5 sekund ztratil, ale stále byl rychlejší, než soupeř před ním! V poslední sekci vyhrál všechny čtyři RZ, ale ani tak to nestačilo! Bez ohledu na výsledek si to ovšem užíval, tento typ tratí dobře zná a to mu vyhovuje a moc se mu to líbilo. My mu za předvedený výkon musíme jen poblahopřát!

Druhé místo před ním dokázal uhájit Petr Marek. Petr nebyl po první etapě daleko za Vaškem Kocourkem, konkrétně to bylo necelých 10 sekund, ale ten mu ve druhé etapě postupně ujížděl a tak se musel spíše začít ohlížet za sebe na Radka. První vážnější chybu která zřejmě pramenila ze zvyšujícího se Radkova tlaku přišla na 11 RZ. Petra zde ,,chytla" kolej a hodilo jej to přes střechu, ale naštěstí se vůz převrátil zpět na kola. Náskok na Radka se ovšem jen v této RZ ztenčil o více jak 19 sekund. Ovšem to horší teprve mělo přijít! Ve 14 RZ bylo málem po závodě! Spolujezdec mu zatáčku hlásil o chvilku později, než ji Petr potřeboval a byl z toho výlet mimo trať, kde trefil strom. Naštěstí pro něj to znamenalo jen další třicetisekundovou ztrátu, ale mohl pokračovat dále. Na předposlední RZ ztratil dalších 13 sekund a už mu jich zbývalo k dobru jen 21! Jak už víme, tak to dokázal psychicky ustát a do cíle si přivezl náskok necelých 11 sekund. Po výpadku na předchozí soutěži si odsud odváží vynikající druhé místo! Gratulujeme.

V tu chvíli ještě ovšem netušil jaký na výsledek dosáhl, protože až za ním startovali tři jezdci kteří byli po první etapě rychlejší než on. Ondřej Babák byl prvním z této trojice a zároveň prvním po úvodní etapě. Ondra si v poklidu kontroloval své vedení, náskok pomalu navyšoval až na 2 minuty a 30 sekund po 10 RZ a zdálo se, že si jede neohroženě pro vítězství, ale v průběhu 11 RZ si postavila hlavu jeho technika a náhle bylo dobojováno!

No a v tu chvíli bylo jasné, že zbylí dva jezdci si to rozdají o vítězství. Konkrétně to byl po první etapě druhý Mira Chuděj a třetí Vašek Kocourek.

Jako první z nich do souboje s časem vstoupil Vašek. A Vašek nezačal nejlépe, když hned v úvodní RZ druhé etapy trefil bočně strom a poté už si nevěřil. To za ním jedoucí Míra začal nejlépe jak mohl a to vyhranou RZ. I na dalších čtyřech RZ byl o malinko rychlejší Míra a postupně zvětšoval svůj náskok a po vypadnutí Ondry byl v čele o jednu minutu a 38 sekund. Když pak dokázal vyhrát i 12 RZ a na 13 byl druhý za Radkem, tak se zdálo, že je o vítězi rozhodnuto, ale v rally zase platí, že nejdříve musíš dojet, aby jsi mohl vyhrát! A to se potvrdilo na 14 RZ. Více už přímo komentář Míry: ,,Není mi přano! Při sjezdu jsem zavadil o břeh a následně ťuknul o stromeček! Velká omluva týmu, tak blízko k prvenství jsem ještě nebyl!!! Co se dá dělat, snad to přístě bude lepší! Je to jen hra! Čus bus."

Tou dobou už byl Vašek v cíli a netrpělivě čekal jak si Míra povede. A až po jeho výpadku mohl začít slavit druhé vítězství v řadě, čímž si jen upevnil své vedení v šampionátu. Nyní má na svém kontě 118 bodů a před svými pronásledovateli náskok 32 bodů! A jelikož netušil jak si jeho soupeř povede, tak i komentář v cíli je plný očekávání:

,,Jsme v cíli. Dušan škoda 1.etapy - jinak parádní výkon. Radek byl také pekelně rychlej, rozhodlo pár chyb. Petra jsem za sebou udržel, ale nenechal mě vydechnout. Ondra se mi někde ztratil, tak doufám, že jen odpočívá a ještě dojede - neskutečně s tím letí. Ještě počkáme co Míra a pujdem slavit."

Mezi týmy WRC2 byli nejúspěšnější tentokrát borci z týmu DMACK, kteří získali 40 bodů a o 3 body snížili ztrátu na celkově první, no v tomto závodě druhý M-Sport s 37 body. Třetí v závodě i celkově je Škoda Motorsport (16 bodů), stejně jako čtvrtý Citroen (10 bodů) a pátý VW (8 bodů). Hyundai po odstoupení Ondry Babáka zůstal opět bez bodu a je poslední i celkově.

WRC 3

I. etapa:

Ani nejslabší kategorie se nevyhnula odlivu jezdců. Ze sedmi letošních účastníků poslalo přihlášku jen šest a do závodu reálně odstartovalo jen pět z nich.

Nejlépe do soutěže tentokrát vstoupil Michal Labudek, když dokázal vyhrát první RZ, ale ve druhé RZ ztratil v souboji s Milanem Řezníčkem 21 sekund a tím i vedení. I na trojce byl rychlejší Milan a zdálo se, že s 22 sekundami náskoku bude mít už v první etapě na Michala navrch. Jenže Michal poté vyhrál zbylé tři testy a dostal se i do čela po první etapě.

Nutno ovšem dodat, že druhý Milan mu to notně ulehčil, když v poslední městské RZ se zamotal a musel se 2x točit, čímž na Michala ztratil 25 sekund a tak měl po první etapě ztrátu necelých 9 sekund.

Třetí bylpo první etapě Vlasta Válek. Vlastík zajížděl po celou etapu třetí časy, jen v poslední RZ se díky Milanově chybě dostal na druhé místo. V celkovém součtu ovšem na borce před sebou ztrácel už přes dvě minuty, když největší část ztráty nabral na obou průjezdech RZ Shurdin.

Čtvrtý byl po první etapě Pavel Králíček, který si v poklidu, jak je u něj zvykem jede své vlastní tempo a čeká co vyvedou borci před ním. I on si ovšem prožil horkou, nebo lépe mokrou chvilku na druhém průjezdu Shurdinu, když i on vykoupal svou Fabii v potoce kousek po startu. diváci už měli vyprošťování nacvičené z předchozích skupin, tak jim nečinilo žádný problém vytáhnout zpět na trať ani Pavla.

No a pátý borec na startu Michal Slaný ani tentokrát "nezklamal" a opět nespatřil cíl etapy. Tentokrát bylo ovšem jak sám trefně poznamenal "vymalováno" už po druhé RZ!

II. etapa

Michal Slaný nastupoval do druhé etapy s vědomím, že jeho 25 minut SR z první etapy by nedokázal smazat ani legendární Chuck Noris. Přesto bylo sympatické, že se alespoň pokusil s vozem dorazit na cílovou rampu. V úvodní sekci se mu dařilo dokonce zajíždět časy okolo druhého místa, ta druhá už mu tolik nevyšla, na Noikeru dokonce ztratil minutu a 21 sekund, ale v jeho situaci to nebylo podstatné. Podstatné je, že dovezl vůz až do cíle a tak si odváží body za páté místo.

Také na čtvrtém místě Pavla Králíčka se ve druhé etapě nic nezměnilo. Druhá etapa podle jeho vyjádření dopadla lépe než první, jen ta ztráta je stále dost vysoká, jak sám přiznává. Nicméně si v poklidu přijel pro další body tentokrát za čtvrté místo.

Ani na třetím místě Vlasty Válka se v druhé etapě nic nezměnilo. Zajížděl stabilně druhé až třetí časy, 13 RZ dokonce dokázal vyhrát a po 13 RZ se dokonce dokázal přiblížit k druhému místu na rozdíl jedné minuty a 14 sekund, to ale bylo jeho maximem. On sám ví, že nejvíce času ztratil na obou průjezdech RZ Shurdin, což jej stálo šanci na lepší výsledek.

Boj o prní příčku se paradoxně rozhodl dá se říci mezi etapami. Michal Labudek měl problém s ovládáním svého vozu a proto musel do druhé etapy vyrazit s náhradním řízením, na které není zvyklý (gamepad). Nebylo tedy divu, že hned v úvodní RZ druhé etapy prakticky přišel o celý svůj náskok a na následující RZ už přišel i o první místo, když ztratil přes 24 sekund. Postupně ztrácel více a více, jen na 10 RZ se mu povedlo zajet nejlepší čas. Na 11 RZ si dal neplánovaný slalom mezi stromy poté, co vyjel z trati a hned na další zkoušce byl opět delší, vyjel až do vysoké trávy, kde bylo něco ukryto a to jeho vůz nakoplo a poslalo na bok. Zpět na kola jim museli pomoci až diváci a ztratil zde 52 sekund. Ještě jednou byl až v trávě a to ve 14 RZ, ale tentokrát se to obešlo bez nárazu do čehokoliv a dokázal se i sám vrátit na trať. Přes všechny tyto peripetie se dokázal dostat do cíle na druhém místě k čemuž mu gratulujeme.

No a vítězem se tedy stal Milan Řezníček. Ten už se ve druhé etapě nedopustil žádné chyby a tak si vítězstvím dokázal upevnit i celkové prvenství ve skupině. Nyní má na druhého Vlastíka 21 bodů náskok. O dalších 8 bodů je zpět Pavel a až na čtvrtém místě s 92 body je Michal Labudek. Michal slaný zůstal pátý se 79 body.

Na nadcházející podnik je stejně jako do Chile přihlášeno šest jezdců. Budeme se těšit na jejich další krásné souboje.

Příště nás po dvou rally za oceánem čeká návrat na evropský kontinent do Portugalska a podle předpovědi nás po dvou upršených rally čeká suchá, horká a prašná rally. V zdolávání jejích nástrah Vám přejeme hodně zdaru!


Autor: Miroslav Kovaříček 

5.závod MSR 2019 - 39. XION Rally Argentina 2019

39. XION Rally Argentina 2019

Pátý podnik letošního šampionátu zavedl účastníky letos podruhé za oceán, konkrétně do jihoamerické Argentiny. Tato rally je známá svým náročným charakterem a téměř všudypřítomné kameny v okolí cest neodpouštějí sebemenší chybu. O tom, že pokud tady chce jezdec uspět musí nejdříve dojet do cíle se už i loni přesvědčil nejeden favorit a nejinak tomu bylo i letos!

Avšak mnohé, včetně samotných organizátorů před startem zajímaly hned dva zásadní faktory. Za prvé kolik posádek se po minulé rally postaví na start a za druhé splní se předpověď počasí (v podobě vydatného deště před samotnou soutěží), kterou straší meteorologové a pokud ano, tak co to udělá s tratí?

Odpověď na první otázku měl naznačit počet přihlášených. Ten se zastavil na čísle 49, což bylo jen o jednoho jezdce méně, než na předchozí soutěži. Do samotného závodu odstartovalo 45 jezdců. I v tomto případě to bylo pouze o jednoho jezdce méně než na minulém závodě, takže masový odliv jezdců se nakonec nekonal a šampionát tak snad stále má dost příznivců, kteří mají chuť pokračovat i přes vše co se zejména po minulém závodě událo a napsalo.

Co se týká odpovědi na druhou otázku, tak v tomto případě meteorologové nezklamali a předpověď jim vyšla dokonale. Vydatné deště ještě před startem trať podmáčeli natolik, že mnohdy měly posádky během seznamovacích jízd problém trať vůbec projet a dokonce hrozilo rušení RZ kvůli neprůjezdnosti! Naštěstí se počasí postupně umoudřilo a během samotného závodu už moc srážek nebylo. Nicméně tratě zůstávaly po většinu soutěže mokré a jen pozvolna osychaly a tak bylo jasné, že nás čeká ještě náročnější závod, než v minulosti. Jak to celé probíhalo se nyní dozvíme v naší reportáži.

WRC1

I.etapa:

Pokud jsem v úvodním komentu napsal, že nedošlo k masovému odchodu jezdců, tak musím dodat, že několik kvalitních borců přece jen odešlo! V královské kategorii se rozhodl opustit šampionát vítěz úvodního podniku Tomáš Buriánek z týmu DMACK, kterého nahradil Michal Vašíček a u týmu Hyundai Tomáš Martínek nahradil Otu Plojhara, který taktéž ukončil své účinkování v šampionátu.

Na startu se tak objevily kompletní sestavy všech továrních týmů. A nejlépe začal již tradičně vedoucí muž šampionátu Petr Kubovský. Dokázal vyhrát první dvě RZ soutěže, poté zajel shodně dva druhé časy a jen těsně se propadl na druhé místo celkově. Takže musel i nadále tlačit, ale na páté divácké SSS svou snahu přehnal, v jedné zatáčce byl širší, najel na balíky vymezující trať a svůj poškozený vůz musel odstavit. Takže největší favorit byl rázem venku, ale tou dobou už byli mimo i další dva rychlý jezdci, kteří se mu snažili sekundovat. Jmenovitě to byli Radek Garažija z Citroenu a Petr Kužela z M-Sportu. Oba se dělili po druhé RZ se shodným součtem časů o druhou a třetí příčku, ale ani jednomu z nich se nepodařilo zvládnout nástrahy RZ Undva. Z tábora M-Sportu se ozývají hlasy, že Petr po tomto dalším nevydařeném závodě zvažuje ukončit letošní sezonu, což by byla jistě škoda a další citelná ztráta.

Ještě dříve však první etapu opustil další rychlík Victor Trnka. Tomu se nepovedl vstup do soutěže, když havaroval hned na úvodní vložce. Ani druhá vložka v jeho podání nebyla ideální, když zde ztratil 23 sekund. A v cíli následující RZ už jej reportéři čekali marně!

Vedení v kategorii WRC1 se po čtvrté RZ ujal Milan Kuča a už jej nikomu nepustil! Ano záměrně píšu v kategorii WRC 1, protože v celkovém součtu všech disciplín v tu dobu byli na čele hned dva vozy kategorie WRC2! Podmáčená a mnohdy úzká trať smazávala jindy znatelné rozdíly mezi oběma kategoriemi a až do havárie v sedmé RZ celkové pořadí vedl vůz nižší kategorie.

Vraťme se však k WRC1. Milan začal dvěma čtvrtými časy, pak však dokázal vyhrát pět ze zbylých šesti RZ první etapy a dokázal si vytvořit náskok jedné minuty na čele.

O druhé místo svedl boj loňský vítěz Ondra Gabrhelík a Libor Tomeček. Libor si po celou etapu stěžoval na klouzající vůz a Ondra se pro změnu vrátil z pracovní cesty těsně před startem, absolvoval jen krátký test na suchém povrchu a tak musel spoléhat na ním neodzkoušený set týmového kolegy. Přesto měl z počátku navrch právě Ondra, ale Libor se ho držel jako klíště a v závěru etapy využil malé Ondrovo zaváhání na 7 RZ k posunu na druhé místo, které v závěrečné RZ udržel. Avšak rozdíl mezi oběma borci je po první etapě necelé 2 sekundy, takže se ve druhé půlce máme na co těšit.

Na čtvrtém místě dokončil první etapu Vladimír Kubíni. I on zpočátku držel tempo dvojice před sebou, ale postupem času začal ztrácet a naopak musel odolávat útokům pátého Romana Dujky. To se mu podařilo a v poslední dvojici RZ mu odskočil na rozdíl 13 sekund, když na borce před sebou ztrácí lehce přes 21 sekund.

Pátý tedy dojel Roman, který ztratil zejména ve vzpomínané závěrečné dvojici testů první etapy a tím se mu dokázal přiblížit i šestý Jan Mazanec. Ten byl během etapy několikrát mimo trať, hned v první RZ udělal hodiny a ve čtvrté RZ dokonce štrejchnul zadkem o strom, který jej opět roztočil do hodin. Přesto všechno byl jeden z mála, který si zdejší počasí a podmínky na trati dle svých slov náramně užíval!

Sedmé místo drží po první etapě Fanda David. Fanda začal pěkným šestým časem, poté ztratil malinko na Sweet Lamb a na Undvě kde 2x narazil. Na následující RZ ztratil ještě více, jelikož na ní jel poprvé v životě a nepřesný rozpis ho poslal dvakrát mimo trať. Druhou sekci však zvládl lépe a na Honzu před sebou ztrácí jen 17 sekund.

Osmý je Karel Schamberger. Karel výrazněji ztratil v obou průjezdech Undvy, kde jak sám pronesl na to neměl oči ani koule! Na Fernet Blanka byl pro změnu venku a v poslední RZ mu odešlo obutí jeho vozu. V sumáru je z toho ztráta téměř 24 sekund na Fandu před sebou.

Devátý je Marek Duda. Mára si byl vědom výpadku týmového kolegy a tak se snažil zodpovědně dovést auto do cíle pro týmové body. To se mu podařilo a zároveň se stal posledním elitním jezdcem bez SR.

Elitní desítku totiž uzavírá Martin Hudský, který má na svém kontě 5 minut SR. Martin začal pozvolna, ovšem čtvrtý čas na prvním průjezdu Undvy jej vynesl na v tu chvíli čtvrté místo dokonce před Libora Tomečka! A tento čas dosáhl přestože v této RZ udělal hodiny, něco trefil a přišel o přední nárazník! Poté se postupně o dvě místa propadl až přišla na řadu 6 RZ, kde ztratil více jak minutu, když byl v jednom z vracáků širší, sklouznul pod cestu a zpět na trať mu museli pomoci až diváci, čímž se propadl až na dvanácté místo! Ani druhý průjezd Undvy mu nevyšel podle představ, když byl 2x v hodinách. Ale i přesto dokázal v tu chvíli přeskočit Máru. Ale v poslední RZ první etapy se nevyvaroval další chyby a to už znamenalo využít SR.

Jedenácté místo patří po první etapě Karlu Schambergerovi staršímu. I on si prožil horkou chvilku nejprve na předposlední RZ, kde ztratil spoustu času dolováním auta zaseknutého mezi keři, ale to horší jej čekalo v samotném závěru první etapy. Kousek před jejím cílem chyboval podruhé a to byla pro jeho vůz konečná! Takže i u něj svítí 5 minut SR.

Dvanáctý je Jenda Novák, který přidělal práci týmovým mechanikům už na čtvrté RZ, kde po výletu mimo trať trefil strom a urazil o něj své dveře! Naštěstí pro něj následovala divácká SSS a hned poté servis. Jenda tam přijížděl z osmého místa a stejnou pozici držel ještě po šesté RZ. Ovšem při druhém průjezdu RZ Undva lehce šťouchl o jednu zídku a jeho vůz se zastavil a i on putoval do SR.

Třinácté místo patří Patriku Vařekovi. Patrik lehce chyboval už v úvodní RZ soutěže, ale z příkopu do kterého spadl se dokázal vyhrabat sám, bez pomoci diváků. RZ Undva jak přiznal vůbec nezná a tak při jejím prvním průjezdu dle svých slov "snad ani nedýchal!" Přesto se v první etapě dokázal držet hodně blízko Jendovi a sváděli spolu pěkný souboj. Ale i Patrik vypadl na stejné RZ jako jeho týmový kolega. V Patrikově případě stál za odstoupením v rozpisu neoznačený kámen ukrytý v trávě těsně u krajnice.

A do třetice druhý průjezd RZ Undva vyřadil už třetího zástupce týmu DMACK Michala Vašíčka. Michal se zpočátku držel před svými kolegy, ale ve třetí RZ měl nepěkný incident s jedním nevhodně stojícím divákem a ztratil zde spoustu času. Mimo to byl během etapy několikrát venku až se dostala na řadu opět RZ Undva a v ní byl v jedné zatáčce lehce široký, zadkem o něco škrtnul a tento kontakt poslal jeho vůz do protipohybu, na který už nedokázal včas zareagovat a narazil do stromu. V cíli první etapy mu patří čtrnácté místo.

Bodovanou patnáctku uzavírá s 20 minutami SR už v úvodu zmiňovaný Petr Kubovský. Následují Petr Kužela a Radek Garažija o kterých byla také řeč v úvodu a stejnou porci 30 minut SR má na svém kontě také Vlasta Strnad. Vlasta doplatil na špatně zvolený set, když omylem vyjel na specifikaci určené na asfaltový povrch! A nebylo tedy divu, že s tímto nastavením se dlouho na trati neudržel! O devatenáctém Victoru Trnkovi už také byla řeč a výčet továrních jezdců uzavírá Tomáš Martínek. Tomáš nejdříve chyboval v úvodní RZ, když vyjel na mokrou trať se suchými pneumatikami! V servisu poté mechanici obuli jeho vozu správné obutí, ale smůla ho neopustila! Ve druhé RZ ztratil více jak minutu a 22 sekund a v následující třetí RZ jeho účinkování skončilo.

Mimochodem pokud jsme zmínili, že 7 RZ vyřadila tři jezdce týmu DMACK, tak musíme také zmínit, že pro tři jezdce týmu Hyundai byla pro změnu konečná 3 RZ! V obou případech se jednalo o sice pěknou, ovšem na rozpis a soustředění náročnou RZ z názvem Undva, která po tomto závodě od těchto jezdců možná dostane (ne)pěknou přezdívku vycházející z českého jazyka! ;-)

II etapa:

Do druhé etapy už vůbec neodstartovali čtyři jezdci, jmenovitě Petr Kužela, Vlasta Strnad, Victor Trnka a Tomáš Martínek. A nevstoupili do ní dobře ani tři další jezdci a tak není divu, že v cíli obsadili poslední tři bodované pozice.

Tím posledním bodujícím je dosavadní lídr této skupiny Petr Kubovský! Ten havaroval i podruhé v tomto závodě a to hned v úvodní RZ druhé etapy a tak se na jeho kontě objevila v součtu 55-ti minutová penalizace za nedokončené RZ. Chuť si částečně napravil alespoň na třech posledních RZ rally, které vyhrál. Poslední z nich byla extra bodovaná PS za kterou si Petr na své konto připisuje 5 bonusových bodů navíc. A málem u toho i zůstalo, neboť poslední bodované místo mu doslova v poslední RZ daroval Radek Garažija, který havaroval a rozhodl se ukončit své letošní bodové trápení. U Citroenu by jej měl už od Chile nahradit Karel Drozda.

Druhým kdo chyboval hned v deváté RZ byl Michal Vašíček. U něj se součet SR zastavil na čísle 45 minut. Vašek si dle svých slov užil alespoň závěr soutěže a snad už trošku přišel na to jak tohle WRC funguje a tak věří, že v dalším závodě bude silnější! Z Argentiny si odváží body za čtrnácté místo.

Po první etapě měl náskok v čele téměř minutu a zdálo, že ve druhé si pojede pro jasné vítězství. Člověk ovšem míní, ale pán Bůh mění... Třetím, kdo nebude v dobrém vzpomínat na úvodní RZ druhé etapy je Milan Kuča! Milana zradila elektrika jeho vozu! Stalo se tak né vinou týmu, ale vinou jednoho z dodavatelů. Milan byl v cíli na tohoto dodavatele patřičně naštvaný a zároveň patřičně zklamaný. Vždyť díky tomu spadl z prvního místa až na třinácté. Milanovi se tak nepodařilo protrhnout letošní smůlu a obhajoba loňského titulu se mu pomalu ztrácí v nedohlednu. A nic na tom nezměnilo ani druhé místo z PS, díky čemuž si alespoň odváží čtyři extra body navíc.

Dvanácté místo si tak odváží Fanda David. Do druhé etapy vstupoval ze sedmého místa, ale hned na první RZ druhé etapy musel volat na pomoc diváky, když svůj vůz v malé rychlosti poslal na střechu. Fantastický druhý čas na 10 RZ ho posunul už na páté místo, přestože cítil už od startu poškozené zavěšení. Ovšem hned na další RZ soutěž dočasně opustil a i on musel využít SR.

Jedenáctý dojel Jenda Novák. Jenda byl po první etapě dvanáctý. V úvodu etapy se dokázal přibližovat jezdům před sebou a získal i pár pozic k dobru. Po třinácté RZ se dokonce vyhoupl už na deváté místo, ale o zkoušku později podruhé v závodě boural. Tentokrát jeho vozu stačil kontakt se zábradlím v rychlosti cca 40 km/h k tomu, aby se zastavil a už nerozjel a rozšířil tím své konto SR na 20minut. To znamenalo pád na konečnou jedenáctou příčku. Po návratu do rally ještě stihl v 16 RZ udělat se svým autem pár kotrmelců a tak zbylé dvě RZ závodu už se soustředil pouze na dojezd.

Desáté místo si vyjel Karel Schamberger starší. Karel začínal jako jedenáctý, jel si to svoje a ve dvanácté RZ se dokázal dostat dokonce na devátou příčku. Na smolné 13 RZ ale musel volat na pomoc diváky a ještě k tomu dostal penalizaci a opět se o dvě místa propadl. Ve čtrnácté RZ tak využil zaváhání Jendy k posunu na konečnou desátou příčku.

Devátý nakonec skončil Patrik Vařeka. Patrik hned v úvodu druhé etapy díky chybě v rozpisu šel se svým vozem dvakrát přes střechu a byl rád, že dopadl zpět na kola a neztratil moc času! Auto bylo ovšem poničené a tak až po servisu mohl začít tlačit. To se mu povedlo ve 13 RZ, kde zajel druhý čas a i díky němu se posunul z dvanáctého až na desáté místo. O zkoušku později už byl devátý. Ale výše už to nešlo. Před sebou měl nejbližšího konkurenta už více jak dvě minuty, navíc na 15 RZ musel i on na pomoc volat diváky a ztráta vzrostla na téměř tři a půl minuty. Alespoň si částečně mohl spravit chuť v závěrečné PS, kde si čtvrtým časem zabezpečil dva extra body navíc. V cíli litoval chyby v první etapě.

Osmý skončil Martin Hudský. Martin začínal z desátého místa a nezačal nejlépe. Své místo si sice udržel, ale hned v deváté RZ vyrobil nejdříve hodiny a poté šel přes střechu a hodně poničil svůj vůz! Zbývající tři RZ před servisem musel absolvovat jen s přední poháněnou nápravou. Přesto se dokázal posunout na osmé místo, ale bylo to jen na úkor chybujících Kuče a Davida. Ani po servisu se několikrát nevyvaroval chybám a skončil párkrát mimo trať. Až na 15 RZ všechno sedlo jak má a byl z toho druhý nejrychlejší čas. Poté se soustředil hlavně na dojezd a zaútočil až na PS, kde si uchmatl jeden extra bod za páté místo.

O šesté a sedmé místo svedli až do samotného závěru velký boj dva jezdci. Jmenovitě Marek Duda a Jan Mazanec. Honza vstupoval do druhé etapy z šestého místa a na v tu chvíli devátého Máru měl komfortní náskok minutu a půl. Jenže hned na deváté RZ Honza chyboval, trefil kámen o který si vůz notně poškodil a měl pocit jako by mu v tu chvíli zabíralo snad jen jedno kolo! A to navíc před ním zbývaly ještě tři RZ do servisu! Takže nebylo divu, že se brzy jeho náskok smrštil na nulu a po 12 RZ se propadl o necelých 15 sekund až za Máru. Koncert který poté předvedli jeho mechanici v servisu byl ovšem neuvěřitelný a tak mohl Honza vyrazit do boje s opraveným vozem. Co se ovšem nestalo na druhém průjezdu stejnou vložkou? Ano přišla další rána, i když tentokrát s menšími následky! Následoval obávaný a úzký Swiss a tady začala ta pravá přetahovaná! Honza dokázal v této jediné RZ smazat svou ztrátu a dokonce o tři sekundy Máru předjel. Ovšem Mára se nevzdal, držel se jej jako klíště a na předposlední RZ šel opět před něj! Rozdíl 5 sekund byl i výsledkem Honzovy další rány a dlouhého otáčení. O konečném výsledku měla rozhodnout až PS. A zde byl o celých 14 sekund rychlejší Honza, který tak v poslední možné chvíli odsunul Máru na sedmé místo. Honza sice skončil šestý, přesto litoval pokažené druhé etapy.

Top 5 uzavírá Karel Schamberger. Karel hned na úvod dokázal přeskočit chybujícího Fandu Davida a Milana Kuču a poskočil tak z osmého na šesté místo. O RZ později mu Fanda předjetí vrátil, ale zároveň se Karel dokázal dostat před Honzu Mazance, takže si své místo udržel. A v jedenácté RZ se opět o místo posunul na úkor definitivně do SR mířícího Fandy. Poté se už jen dokázal přiblížit na půl minuty soupeři před sebou, ale to bylo jeho maximum, takže si už v poklidu dojel pro body za páté místo.

Souboj o poslední místo na bedně se po problémech Milana Kuče přesunul na borce, kteří v první etapě dojeli na čtvrtém a pátém místě. Tím rychlejším byl po první etapě Vladimír Kubíni, který měl však jen 13 sekund k dobru na Romana Dujku. A Roman začal druhou etapu rozhodně lépe, když Vladimír na úvod hned 2x vyrobil hodiny! Na desáté RZ Roman dokonce zaznamenal nejlepší čas a přiblížil se Vladimírovi už jen na rozdíl 5,5 sekundy. A rozjetý Roman pokračoval i v jedenácté RZ lepším časem než jeho soupeř a dostal se tím už před něj na třetí místo. Když ve 12 RZ Roman zajel druhý nejlepší čas a naopak Vladimír přehnal svou rychlost na jednom z horizontů, po dopadu převrátil svůj vůz na bok a zpět na kola mu museli pomoci diváci, tak bylo dobojováno! V tu chvíli se rozestup mezi oběma zvýšil na 44 sekund a Roman jel opravdu výborně! Dokázal vyhrát i druhý průjezd obávaným Swissem a jen si upevňoval svou pozici. Vladimír kupil jednu malou chybu za druhou a tak se jeho ztráta v cíli závodu vyšplhala přes jednu minutu. Naopak Romanovi se dokonce podařilo přiblížit na 24 sekund k druhému místu, ale víc už se přiblížit nedokázal a tak se musel spokojit se třetím místem.

Souboj o druhé místo po první etapě se tedy hned v úvodu druhé etapy nečekaně změnil v boj o zlato! A o něj si to společně rozdali loňský vítěz Ondřej Gabrhelík a Libor Tomeček. Lépe na tom byl po první etapě Libor, ale nicotný náskok necelých dvou sekund dal tušit vyrovnaný boj i ve druhé etapě. A oba borci se do toho opřeli hned od začátku, když obsadili první dvě místa v deváté RZ. Libor však začal přece jen lépe a navýšil svůj náskok na téměř 7 sekund. Na Swissu zajeli oba opatrněji. Byl z toho až čtvrtý a pátý čas a tady byl pro změnu rychlejší Ondra. Ale jen o 1 sekundu. Na Dolmenu opět obsadili první dvě místa a opět byl rychlejší Ondra, ale stáhl jen něco málo přes dvě sekundy a stále mu chybělo na Libora víc jak 3,5 sekundy. Na 12 RZ Libor pořádně zabral a nadělil svému soupeři 14 sekund! Ondra se nevzdával a vyhrál pro změnu 13 RZ a svou ztrátu snížil, byť jen o necelé 4 sekundy. Na Swissu byl opět rychlejší Ondra a rozdíl mezi oběma borci se snížil na 8,8 sekundy. Rozuzlení hádanky kdo bude rychlejší přišlo na následujícím Dolmenu. Zatímco Libor RZ s přehledem vyhrál a Všem zde nadělil 14 sekund a více, tak Ondru bohužel jedna nerovnost poslala s jeho vozem přes střechu a zastavilo se koly vzhůru! Zpět na kola mu museli pomáhat diváci a rázem bylo jasné, že pokud Libor nebude chybovat, tak své loňské vítězství zde Ondřej neobhájí! Ondra mohl být ovšem rád, že to nedopadlo hůře, neboť při tomto kotrmelci kromě ztráty přišel v uvozovkách jen o dveře svého vozu a naštěstí následoval servis. Nebylo divu, že poté už oba raději zvolnili a nejrychlejší časy přenechali jiným. Přesto si ještě Libor zajistil v závěrečné PS 3 extra body navíc třetím nejrychlejším časem.

Druhé místo si tak odváží Ondra a Vítězství bere zaslouženě Libor! Gratulujeme!

WRC 2

I. etapa

Po odstoupení kompletního továrního týmu Škoda Motorsport, musel manažer Libor Tomeček před startem řešit novou sestavu. Do závodu tak poprvé v pozici lídra a zároveň největšího favorita vstupoval Jakub Hoffamnn. Naproti tomu Miroslav Kovaříček se na tratích i letos objevuje nepravidelně a v Argentině to byl jeho teprve třetí start. A byl to překvapivě právě on, kdo dokázal vyhrát obě první vložky a porazit Jakuba. Jakub ovšem hned v první RZ vyrobil dvoje hodiny, takže nebylo divu, když třetí RZ s přehledem vyhrál celkově a rovnou se posunul nejen do čela kategorie WRC 2, ale také do čela celkových výsledků! Mira tady totiž přehnal nájezdovou rychlost do jedné zatáčky, byl moc široký, zadkem trefil strom a jen se štěstím z toho byly jen hodiny o 360 ° a mohl hned pokračovat dále! Přesto se i on posunul v celkových výsledcích na průběžné druhé místo, což znamenalo, že dva vozy kategorie WRC 2 v tu chvíli porážely celou sestavu WRC 1!

Ovšem Miroslavův vůz od té chvíle nebyl ve stoprocentním stavu, takže se dala očekávat další ztráta. Což se potvrdilo jak na 4-té, tak především na páté RZ, kde byl v jedné zatáčce opět moc široký, trefil břeh a ten jej poslal odstředivou silou přímo na protější stranu, kde stál akreditovaný fotograf. Mirek tak musel zastavit a zkontrolovat jeho zdravotní stav a nechal tam asi 40 sekund.

Tím se před něj dostal i Ondra Babák. Ten z počátku tempu Jakuba a Miroslava nestačil, ale okamžitě dokázal využít Mirkovo zaváhání k posunu na druhé místo. V tu chvíli už měl Kuba v čele náskok 50 sekund a to přesto že několikrát trefil pytle vymezující trať SSS a 200 metrů před cílem se díky tomu roztočil do hodin. Po servisu přišly na řadu druhé průjezdy a na Sweet Lamb byl opět stejně jako v tom prvním nejrychlejší Mirek, čímž se opět dotáhl téměř na nulu k Ondrovi Babákovi, když mezi nimi byl rozdíl 0,01 sekundy. Když vyhrál i další RZ a to dokonce celkově, tak se dokázal posunout jak před Ondru, tak i rovnou do čela kategorie WRC 2! Důvod byl jednoduchý. Dosud bezchybný Kuba boural! Krátce po startu jej něco ukryté v trávě roztočilo do hodin, vůz opustil trať a poté už jen klouzal a klouzal, až se zastavil o strom. A i když se jednalo o náraz v poměrně malé rychlosti, tak pro jeho vůz to byla konečná. Kuba putoval do SR a v tu chvíli odstupoval z úplného čela závodu!

Miroslav dokázal vyhrát i poslední RZ a upevnil si tím první místo ve skupině a celkově byl o 23 sekund druhý za Milanem Kučou s technikou WRC. Ve skupině WRC2 se Miroslavův náskok hodně zvětšil poté, co jeho nejbližší soupeř Ondra Babák v poslední RZ havaroval! Jeho setup zkrátka nepobral jeden z výmolů, to jeho vůz nakoplo, auto šlo na střechu a v té chvíli už byl Ondra pouhým pasažérem směřujícím přímo do stromu! Po první etapě mu i tak patří páté místo.

Obdobně dopadl i v tu chvíli třetí Martin Novák! Martin začal sice až jedenáctým časem, ale už od druhé RZ zajížděl časy okolo třetího až čtvrtého místa a po třetí RZ se usadil na průběžné čtvrté příčce. V páté RZ chyboval podobně jako Mirek a ztratil zde téměř 50 sekund, přesto si své místo udržel. V sedmé RZ se posunul na průběžnou bronzovou pozici s náskokem celé minuty na dalšího v pořadí, ale ani on nezvládl nástrahy poslední RZ a musel tak využít SR. Propadl se až na sedmé místo.

Na druhé místo se tak posunul Vašek Kocourek. Vašek začal pěkným třetím časem, na Sweet Lamb se jednou přetočil a spadl za Ondru Babáka a jeho propad kulminoval na Undvě, kde dal dle svých slov strašnou ránu a divil se, že jeho vůz stále jede. Časová ztráta však znamenala pád až na šesté místo za Teodora Stránského. Teodor naopak začal pomaleji až desátým časem, když musel jednou couvat, ale od druhé RZ se postupně zlepšoval. Ve čtvrté RZ si oba své pozice prohodili a Vašek mu přece jen začal pomalu ujíždět. Po odstoupení zmíněných jezdců z čela se posunul Vašek na druhé, respektive Teodor třetí místo. Oba si pochvalovali v cíli jízdu bez SR a už teď se mohli těšit na souboj o vítězství, neboť vedoucí Mirek avizoval, že do druhé etapy pravděpodobně nenastoupí.

Čtvrté místo si po první etapě vybojoval Pavel Matulík. Pavel si jel celou etapu své tempo a postupně stoupal pořadím z třinácté až na čtvrtou příčku. Pravda i on si zažil horkou chvilku, když si jeho Peugeot na chvíli postavil hlavu a v předposlední RZ se mu zastavil motor na rovince. Naštěstí se mu jej po chvíli podařilo znovu rozjet a mohl pokračovat dále. Jeho mechanici budou mít ovšem v servisu plné ruce práce aby příčinu odstranili.

Na páté místo se tedy díky SR propadl Ondra Babák, o kterém jsme už psali. Šestý dorazil do cíle první etapy nový člen Škoda Motorsport Josef Tomeček. Josef si jel své tempo a trpělivě čekal na svou příležitost. Ta přišla po chybách soupeřů a tak bude nocovat na krásném šestém místě.

O sedmém místě už také byla řeč. Osmé místo si vybojoval druhý zástupce Citroenu Mirek Vele. Mirkovi se nepovedla zejména 3 RZ, kde se přetočil, šel ven a zpět na trať mu museli pomáhat diváci a ještě při tom poškodil převodovku. S těmito problémy byl hlavně rád za cíl! A byl zároveň posledním jezdcem této kategorie, který zvládl nástrahy první etapy bez SR.

Devátý je po první etapě Kuba Hoffmann, který má na svém kontě už zmiňovaných 10 minut SR.

Top 10 uzavírá druhý zástupce M-Sportu Dušan Láník. Tomu se absolutně nepovedl start do soutěže, když boural hned v první RZ. Pak ještě v servisu nevhodně obul svůj vůz, když na mokrou trať vyrazil s pneumatikami do sucha a musel na nich absolvovat celou první sekci, takže jeho ztráta jen narůstala! Není divu, že v cíli byl rád alespoň za dokončení etapy jen s 5 minutami SR z první RZ.

Následuje Petr Marek s 25 minutami SR, který se postupně dral do předu. Ale i on ve 4 RZ zaváhal a putoval do SR se sedmého místa.

A následuje čtveřice jezdců s 30 minutami SR. Jmenovitě Oldřich Babák, Martin Váňa, Jan Dvořák, Michal Hájek a Mira Chuděj. Mira ještě dorazil do cíle druhé RZ, ale již tam přijížděl s hořícím autem a tak se na start té následující už logicky nedostal.

Ještě jeden jezdec se objevil na startu. Byl to Tomáš Kopp. Bohužel jeho pracovní vytížení mu nedovolilo dokončit ani první etapu a již po druhé RZ byl nucen odevzdat jízdní výkaz.

II. etapa:

Do druhé etapy už nastoupilo pouze 11 jezdců! Vedoucí Miroslav Kovaříček avizoval už na startu, že nejspíše pojede jen první etapu a přes značný náskok a možný boj o celkové prvenství se rozhodl do druhé etapy nenastoupit. Raději navštívil v nemocnici ním sraženého fotografa z páté RZ ;-) Překvapením jistě byla i neúčast o titul bojujícího Kuby Hoffmanna, nebo Ondry Babáka.

Ze zbylé jedenáctky do druhé půle nevstoupili šťastně Petr Marek a Marián Váňa. Oba zkusili zvolit intermediální pneu do přechodných podmínek, ale první RZ byla ještě stále moc mokrá a oba tak hned na začátku putovali opět do SR. O zkoušku později se k nim přidal Oldřich Babák a ve třinácté RZ i Martin Novák, který v té době byl na třetím místě! A o náročnosti druhé etapy svědčí další jezdec musející využít SR už v následující 14 RZ. A tím jezdcem byl Mira Chuděj, který trefil jeden z mnoha kamenů. Ale to ještě stále nebylo vše! V patnácté RZ chyboval ze čtvrté pozice i Josef Tomeček a tak už po této RZ zůstali ve hře pouze čtyři jezdci, kteří zvládli dosud všechny RZ dokončit!

Po posledním servisu následovala poslední trojice RZ a kdo by tady chyboval, ten už by zůstal bez bodu. A jako první se o body připravil Petr Marek. Bohužel nám k tomu neposkytl žádný komentář, tým se beze slova sbalil, vyzdvihl nepojízdné vozidlo přímo na RZ a tak nevíme zdali byla příčinou jeho odstoupení havárie, či technická závada?

A to samé se dá říci o Martinu Novákovi. Martin měl rally pěkně rozjetou. Sice v první etapě chyboval a musel využít SR, ale i s tímto handicapem se vítězstvím na úvodní RZ druhé etapy posunul už na čtvrté místo. Martin dokázal vyhrát i 10 RZ a poskočil už na bronzový stupínek. Následujícími dvěma druhými časy si dokonce vybudoval náskok přes 40 sekund, ale jak už jsme psali poté boural na smolné 13 RZ a propadl se až na sedmé místo. Ještě dokázal vyhrát 16 RZ, ale v té následující i on po prvním mezičasu zmizel bez vysvětlení z výsledkové listiny.

A tím se dostáváme k devíti bodujícím borcům. Na devátém místě i přes obří 65 minut čítající penalizaci SR skončil Marián Váňa. Jak už jsme psali, tak se ve druhé etapě moc nesvezl, přesto ještě stihl ve zajet třetí nejrychlejší čas na posledních dvou RZ.

Jen o příčku výše na osmém místě skončil Oldřich Babák. Oldřich na tom je jen o 5 minut SR v součtu lépe než Marián a ani on se ve druhé etapě moc nesvezl. Do poslední trojice testů nastoupil dobře a začal třetím časem. Na předposledním testu však spadl mimo cestu a musel vycouvat ven. A aby toho nebylo málo, tak na úplně poslední RZ ještě poslal svůj vůz přes střechu.

Sedmé místo patří v cíli Mirkovi Chudějovi. Mira byl po zbabrané první etapě až na chvostu WRC 2 na šestnáctém místě. Avšak neúčast několika jezdců a chyby ostatních jej hned na úvod druhé etapy posunuly už na desáté místo a to přesto, že v RZ ztratil spousty času po té co poslal vůz koly vzhůru. Poté zajížděl třetí časy a po10 RZ už byl osmý. Dvanáctou a třináctou RZ dokonce dokázal vyhrát, ale poté přišel vzpomínaný kontakt s kamenem a další SR. V poslední trojici testů zajel jeden druhý a dva nejrychlejší časy, přesto mu k posunu vpřed pomohl pouze výpadek Martina Nováka.

A u týmu ŠM mohli být aspoň částečně spokojeni, neboť na šestém místě skončil druhý zástupce tohoto týmu Josef Tomeček. Josef se v úvodu posunul na páté místo. Ve druhé RZ druhé etapy si i on "ťuknul" o jeden z kamenů a poškodil geometrii svého vozu. Silou vůle dotlačil svůj vůz až do servisu, ale ani tam jeho mechanici nestihli vše opravit. Na třinácté RZ si o místo polepšil zásluhou Martina Nováka, aby poté chyboval i on na patnácté RZ a o dvě místa zase spadl zpět. V poslední sekci si to už pohlídal a připisuje sobě i Škodě cenné body.

Páté místo obsadil Dušan Láník z M-Sportu a po chybě v úvodní RZ celé soutěže už na své konto žádnou další SR nepřipsal. I on v úvodu poskočil z desátého na sedmé místo a po chybách Michala Nováka a Josefa Tomečka poskočil na místo páté. Ještě jako jediný obul intermediální pneu do závěrečné sekce, ale nejbližšímu soupeři před sebou se už dokázal přiblížit jen na rozdíl 27 sekund.

Tím jezdcem před ním na čtvrtém místě byl zástupce Citroenu Mirek Vele. Mirek byl zároveň jedním ze čtveřice jezdců, kteří zvládli nástrahy této náročné rally bez SR. Na prvním Swissu udělal hodiny a musel couvat, RZ Dolmen jel pro změnu podruhé v životě, přesto jel spolehlivě až do cíle a po zásluze veze cenné body.

Třetí místo si ve druhé etapě pohlídal Pavel Matulík. Pavel sice ztratil hned v úvodu druhé etapy více jak minutu, když se pod ním na jednom místě začala propadat krajnice! Po desáté RZ se dokonce propadl mimo stupně vítězů, ale po chybě Nováka se na bronzový post vrátil a už jej nikomu nepustil! Při druhém startu za tým DMACK přivezl druhou bednu a tak nebylo divu, že se s týmem DMACK hned po závodě dohodl na pokračování spolupráce do konce sezóny.

Jak už jsme podotkli na konci první etapy tak o vítězství se ve druhé etapě nakonec porval Vašek kocourek z M-Sportu a Teodor Stránský z Citroenu. Lépe na tom po první etapě byl bezesporu Vašek, který měl před svým soupeřem náskok více jak 40 sekund. Ale Vašek si prožil krušnou chvilku ještě před startem etapy, když začala stávkovat jeho technika (sekající se Swiss) a aby toho nebylo málo, tak kousek před cílem 9 RZ zažil další horkou chvíli, když jej nakopl břeh a poslal přes střechu. Naštěstí pro něj vůz dopadl zpět na kola. Na Swissu mu jeho stroj stále nefungoval 100 %, přesto zajel lépe než Teodor a malinko se mu vzdálil. Jedenáctku Vašek vyhrál a ani na dvanácté RZ nebyl pomalejší, než Teodor. Ve třinácté RZ se sice Teodorovi podařilo zajet lepší čas, ale jen o 0,64 sekundy. Když poté následující dvojici testů opět vyhrál Vašek a zvýšil náskok už na minutu a 11 sekund, bylo prakticky dobojováno. Teodor už jen přidal jeden druhý čas v předposlední RZ, ale na víc jak druhé místo to tentokrát nebylo. A navíc byl Teo mezi prvními jezdci na trati druhé etapy, takže nemohl reagovat na časy svého soupeře. Jel si tedy své tempo a v cíli byl spokojen.

A vítězem v kategorii WRC 2 se stává letos poprvé Vašek Kocourek. Vašek si už tedy v poklidu dojel pro zasloužené vítězství a v cíli nezapomněl poděkovat členům svého týmu při řešení problémů. Tímto vítězstvím se navíc při neúčasti Kuby Hoffmanna ve druhé etapě vyhoupl do čela bodovaných výsledků této skupiny.

WRC 3

I. etapa:

V kategorii s pouze jednou poháněnou nápravou se i přes některé výhrůžky objevilo všech 7 letošních účastníků a tak se mohl začít další díl přetahované o každou sekundu. Ovšem počasí této kategorii moc nepřálo a tak se čekalo zda budou mít navrch rychlí mladíci, nebo naopak vyzrálí zkušení jezdci?

Nejlépe do soutěže vstoupil Karel Sojka, když dokázal vyhrát první dvě RZ, ale ve třetí RZ boural a s 30 Minutami SR se propadl až na šesté místo. Naopak ne moc dobře si od začátku vedl Pavel Řezníček, kterému evidentně mokrá trať nesedla, po dvojce spadl až na konec startovního pole a stejný počet minut SR jako Karel znamenal definitivní sedmé místo po první etapě!

Na špici se po odstoupení Karla dlouho držel Milan Řezníček, ale chyba v sedmé RZ a minutová ztráta u něj znamenala propad pořadím. Do čela se tak dostal Vlasta Válek a zkušeně si to pohlídal. Inu zkušenosti ničím nenahradíš a to je Vlastíkova přednost!

Druhé místo si v první etapě vyjel Michal Labudek, který měl nejhorší vstup do rally z jezdů WRC3. Postupně se však rozjížděl, čtvrtou RZ dokázal vyhrát a po páté se už posunul na třetí místo za Vlastíka. Sedmou a osmou RZ opět vyhrál a když v sedmé RZ chyboval dosud vedoucí Milan, tak se posunul na druhé místo a stáhl částečně i svou ztrátu na Vlastíka pod 20 sekund, takže ve druhé etapě můžeme čekat jeho atak na příčku nejvyšší.

Milan Řezníček jak už zaznělo až do osudné 7 RZ vedl. V ní ovšem čumákem svého vozu "zakopl" o kámen a jeho vůz to se štěstím přežil. Jenže jej náraz odhodil do příkopu a nešlo vyjet. Než se seběhli diváci aby mu pomohli zpět na trať uběhla celá minuta a bylo vymalováno! Propadl se až na čtvrté místo a k posunu na třetí mu pomohla až chyba jednoho ze soupeřů v samotném závěru. Přesto ztráta necelých padesát sekund ještě v druhé dlouhé etapě není neřešitelná, tak uvidíme jak se s tím Milan vypořádá.

Čtvrté místo na poslední chvíli spadlo do klína Pavlu Králíčkovi. Pavel začal pátým místem a na pátém místě se pohyboval prakticky celou etapu. Jak sám říká jel možná moc pomalu, ale zase na jistotu! A to se mu vyplatilo a prozatím je tedy čtvrtý.

Poslední do party o kterém dosud nebyla řeč je Michal Slaný. Michal začal dobře, druhým časem. Na dvojce se propadl na čtvrté místo, na trojce povyskočil na třetí a začal jeho boj s Michalem Labudkem. Ten jej dokázal po páté RZ o 0,5 sekundy přeskočit a pomalu mu po sekundách ujížděl. Před závěrečnou RZ si oba o místo polepšili na úkor Milana, ale rozdíl mezi oběma Michaly byl pouze 10,5 sekundy. Michal Slaný však svou snahu v poslední RZ dne přehnal, v jedné pravé zatáčce šel jeho Renault ven, trefil čelně strom a vůz mu začal hořet! Naštěstí se jej podařilo včas uhasit a do druhé půle by měl být připraven. Michal se však propadl až na páté místo.

II. etapa

Do druhé etapy se rozhodl už nenastoupit Pavel Řezníček. Na start se tedy dostavilo pouhých 6 jezdců, ale cíl spatřila jen pětice z nich! Důvod byl jednoduchý. Michal Slaný si nezkontroloval mechaniky a do druhé etapy vyrazil omylem na suchých pneumatikách, což na mokrých podmáčených cestách znamenalo nejen časovou ztrátu, ale hlavně Michal nedokázal udržet svůj vůz na trati a boural hned v 9 RZ. Svou frustraci ukončil odevzdáním jízdního výkazu na startu 16 RZ.

O body se tak poprala už jen zbylá pětice a na pátém místě soutěž dokončil Karel Sojka. Karel si sebou nesl penalizaci 30 minut SR a ve druhé k min bohužel dalších 30 přidal. Na deváté RZ ještě stihl zajet druhý čas, ale o zkoušku dál už opět putoval do SR. Na poslední trojici RZ trať vyschla a tak si spravil chuť alespoň vítězstvím v nich. Ale to už byla jen malá náplast za jinak nepodařenou rally. Rychlost za suchu určitě má, ale s mokrými podmínkami si nesedl. Uvidíme zda se mu povede lépe v Chile.

Čtvrtý dojel Pavel Králíček. Pavel měl už po první půli na borce před sebou více jak minutovou ztrátu a ta ve druhé narostla až na více jak 5 minut. Přesto si odváží opět pěkné body a jejich chytrým sbíráním se udržel na průběžném třetím místě v celkové klasifikaci této disciplíny.

Boj o stupně vítězů byl ovšem po první půlce otevřený a bojovala o něj hned trojice jezdců ve složení Michal Labudek, Milan Řezníček a Vlasta Válek. Po první etapě na tom byl nejlépe Vlastík před Michalem a třetí byl Milan. A nejlépe do druhé etapy vstoupil právě Milan, který se snažil odčinit svou chybu ze sedmé RZ a dařilo se mu. V deváté RZ vyhrál a svým soupeřům v boji o podium nadělil 18, respektive 26 sekund! A dokázal vyhrát i 10 RZ, kde na něj Vlastík sice ztratil jen necelé 2 sekundy, ale Michal poté co dvakrát trefil kámen více jak půl minuty a tím pádem se Milan už dostal před něj na druhé místo. Na Vlastíka v tu chvíli ztrácel ještě více jak 21 sekund, ale svou ztrátu z první etapy už dokázal během dvou RZ snížit o více jak polovinu a před námi bylo ještě 8 RZ!

V 11 RZ vyhrál pro změnu Michal a o téměř 8 sekund dokázal snížit svou ztrátu na druhého v cíli RZ Milana. Ale co bylo důležitější, že se oba dokázali přiblížit vedoucímu Vlastíkovi na rozdíl 7, respektive 18 sekund. Takže ani zdaleka nebylo rozhodnuto! Vlastík kontroval vyhranou 12 RZ, ale svůj náskok navýšil jen o 2,5 respektive 7 sekund. Takže ze servisu vyjížděli v pořadí Vlastík, Milan +9,6 s a Michal +25,5 s.

A Milan vyhrál i druhý průjezd RZ Carvalho de Rei a to opět rozdílem třídy, když druhému Vlastíkovi nadělil 20,5 sekundy. Třetí Michal zaostal o další 4 desetiny. To ovšem znamenalo, že do čela se dostal staronový lídr Milan! Ovšem hned na další RZ se Vlastík znovu pokusil zvrátit souboj ve svůj prospěch. RZ vyhrál pro změnu on před Milanem o téměř 11 sekund a v součtu se na něj dotáhl na rozdíl 0,08 sekundy! Neskutečný souboj! Michal v této fázi na oba borce nestíhal a jeho celková ztráta už narostla na 40 sekund.

V patnácté RZ přišel asi rozhodující útok celé soutěže. Milan Řezníček opět vítězí a to o téměř 11 sekund před Michalem, ale co je podstatnější, tak Vlastíkovi dokázal ujet o téměř 22 sekund a to už bylo na zbývající tři RZ (z toho dvě poměrně krátké) opravdu hodně!

V posledních třech RZ už Vlastík nedokázal najít odpověď, naopak spíše si hlídal Michala za sebou a tak do cíle na třetím místě dorazil Michal Labudek.

S půlminutovým náskokem na něj, avšak s 35 sekundami ztráty na vítěze dorazil na druhém místě Vlastík Válek, který se ovšem nemá za co stydět a naopak předvedl krásný souboj a jeho výkon byl ozdobou této rally. A druhé místo mu patří i v celkovém součtu bodů ve skupině.

A vítězem se letos po Mexiku podruhé stává Milan Řezníček, který nakonec zvítězil po těžkém boji a odčinil své zaváhání z první etapy. Tento souboj byl důkazem, že i s méně výkonnými vozy se dá zažít spousta zábavy a především krásné souboje a mnoho adrenalinu. Za mě se už teď těším na další pokračování jejich zápolení.

Rally Argentina nám skončila a po dvou kontroverzních výsledcích se to tentokrát obešlo bez větších průtahů a platí výsledky dosažené na trati, což je myslím ta nejlepší zpráva, která z Argentiny mohla dorazit.

Příště nás čeká nová rally a zůstáváme za oceánem v Chile, která by měla přinést "nové" RZ a podle předpovědi nás čeká podobně nevyzpytatelná a spíše mokrá, možná i upršená rally, podobně jako byla ta právě skončená v Argentině. V zdolávání jejích nástrah Vám přejeme hodně zdaru!

4.závod MSR 2019 - 62. CORSICA Linea Tour de Corse 2019

Rally Corsica


Po trochu kontroverzním výsledku z Mexika, kde museli o konečném pořadí rozhodnout až sportovní komisaři, se celý kolotoč MSR přesunul na francouzský ostrov Corsica, kde se koná již čtvrté letošní klání. Pořadetele, ale i jezdce po příletu kapánek zaskočily výkyvy počasí, když na některých výše položených úsecích v průběhu seznamovacích jízd napadl čerstvý sníh. Naštěstí se příroda včas umoudřila a tak nic nebránilo, abychom letos odjeli první ryze asfaltovou rally. Počasí během celého víkendu ukázalo lepší stránku a tak za slunných dní mohly posádky v klidu a bez pneumatikové loterie vyrazit na suché asfaltové RZ.


Do závodu se přihlásilo rovných 50 posádek všech tří tříd. Opět je to mírný pokles než na předchozích soutěžích, ale tato část sezóny je logisticky velmi komplikovaná a uvidíme jak se to bude vyvíjet do budoucna. Do samotného závodu pak nakonec odstartovalo jen 46 z nich. A do cíle 1. etapy dorazilo pouze 29 posádek bez použití pravidla SR.


Soutěž je rozdělena tradičně do dvou etap a nyní se půjdeme v krátkosti podívat, jak si jezdci poradili s první z nich. V té pořadatelé připravili trojici RZ, které se jely vždy po dvou průjezdech, ale zvláštností této soutěže je absence servisní zastávky v první etapě. Na místě tak bylo rozložení sil a rychlosti s ohledem na pneumatiky a spolehlivost.

1. ETAPA:


WRC 1


V kategorii WRC do závodu odstartovalo netradičně pouze 19 jezdců. A nejlépe z nich začal Petr Kužela z M-Sportu, který by už rád protrhl smůlu z úvodu sezóny a připsal si konečně výsledek na stupních vítězů. Ovšem zmiňovaný jezdec na druhé RZ chyboval v retardéru, ztratil tam více jak 10 sekund a propadl se až na čtvrté místo. Naopak vítěz úvodního podniku Tomáš Buriánek v této RZ dokázal vyhrát a svým soupeřům nadělil více jak 12 sekund a šel do čela. Byl to ovšem právě Tomáš, který pro změnu chyboval před koncem třetí RZ, kde poškodil podvozek svého vozu a při absenci servisu hned v následující RZ se svým téměř neřiditelným vozem po kontaktu se svodidly putoval do SR. Nebylo divu, že pro inkriminovanou 3. RZ Verkiai 2010 neměl pěkného slova.

Do vedení se tedy vrátil Petr, který nejprve ve třetí RZ poskočil na druhé místo a po odstoupení Tomáše se ujal vedení. Petr dokázal vyhrát pět ze šesti RZ prvního dne a zaslouženě tedy vede pole pronásledovatelů.

Ovšem ani zdaleka nemá ještě vyhráno. Druhý v cíli není nikdo jiný, než vedoucí muž průběžného hodnocení, Petr Kubovský. Ten si byl vědom výpadku Tomáše a snažil se moc neriskovat. V cíli první etapy ztrácí necelých 11 sekund, takže ve druhé etapě můžeme určitě očekávat drtivý útok.

O poslední místo na stupních vítězů se strhl velký boj. Od úvodu si to mezi sebou rozdávalo hned několik jezdců. Jedním z nich byl i David Fanda. Ten začal výborným třetím časem a ještě po třetím testu byl těsně za stupni vítězů. Ve čtvrtém testu však havaroval a putoval do SR. Poté se seznam uchazečů ztenčil na tři. Pozice se měnily stejně jako rozestupy z RZ na RZ a byl to Vlasta Strnad (mimochodem letos poprvé sedlající techniku WRC), který nastolené tempo nezvládl a havaroval na druhém průjezdu RZ Sorica. V té chvíli zůstali ve hře už pouze Milan Kuča a Victor Trnka. Oba zažívali turbulentní etapu, když kolísali mezi druhým až osmým místem. Nakonec se však jejich souboj od čtvrté RZ posunul na třetí a čtvrté místo a oba si jej třikrát prohodili. Tím rychlejším v cíli etapy je nakonec Milan, který v poslední RZ přeskočil Victora. Oba ztrácejí na vedoucího muže 50, respektive 52 sekund.

Páté zatím drží Roman Dujka. Ten vědom si dlouhé etapy bez servisu volil jízdu na jistotu a vyplatilo se. V prvních průjezdech zajel jeden osmý a 2x devátý čas a na takovém místě se také pohyboval. Ve druhých průjezdech přidal. Nejdříve ho čtvrtý čas na 4. RZ posunul na šesté místo a to přesto, že byl chvíli mimo trať. Dokonce se dokázal na 5 sekund přiblížit bojující trojici před sebou. V následující 5. RZ díky pátému času poskočil už na páté místo :-), i když mu k tomu hlavně dopomohl chybující Vlasta Strnad. V poslední RZ si ovšem zažil i on dvě horké chvilky a málem připravil svým mechanikům bezesnou noc, když hned dvakrát opustil trať. Naštěstí pro něj i jeho mechaniky vše dopadlo jen časovou ztrátou a auto stihli v nočním servisu dát včas a s předstihem do pořádku a je tak připraven na druhou etapu.

Šesté místo drží po první etapě Patrik Vařeka. Patrik začal obezřetně, zpočátku šetřil auto a stěžoval si na slabší brzdy. Přesto se pohyboval okolo jedenáctého místa. Vyšel mu průjezd 3. RZ a díky čtvrtému času se dokázal posunout na místo osmé. Ve čtvrté RZ se opřel o svodidla, poškodil karoserii svého vozu a na vině byly opět brzdy. Sice jej dokázal v této RZ přeskočit zrychlující Roman, ale i tak se dokázal o místo vpřed posunout. I přes nepřestávající problémy s brzdami se do cíle etapy dokázal díky výpadkům soupeřů posunout na pěkné šesté místo. A když se na poslední RZ blýskl třetím nejrychlejším časem, dokázal se přiblížit na 7 sekund i pátému Romanovi.

Sedmé a osmé místo patří po první etapě jezdcům Toyoty - Vladimíru Kubínimu a Liborovi Tomečkovi. Oba zajeli čistou první etapu a v cíli etapy je dělí necelé 3 sekundy. Na borce před sebou ztrácí 16, respektive 19 sekund. Rychlejší z této dvojice je prozatím Vladimír.

O deváté místo svedl boj Martin Hudský a Jan Mazanec. Lepší z této dvojice je po první etapě zatím Martin, byť musíme uvést, že rychlejší z dvojice byl Honza. Ten měl ovšem technické problémy na obou průjezdech uskákané RZ Verkiai, takže to, co na předchozích RZ dokázal najet, zde vždy ztratil. Ovšem rozdíl v cíli mezi oběma borci je v řádu nicotných desetin sekundy, takže souboj kdo z koho ještě uvidíme ve druhé etapě.

Jedenáctý je po první etapě prozatím Karel Schamberger. Karel chyboval hned v úvodní RZ a s poškozeným zavěšením musel absolvovat celou první etapu. Aby toho nebylo málo, tak na čtvrté RZ své pochroumané vozidlo poničil ještě více, tentokrát na pravé straně, když se potkal se svodidly. Od té chvíle už to byl jen čistý boj o přežití, který Karel vyhrál, etapu dokončil a v poslední RZ ještě udolal posledního zástupce Toyoty - Máru Dudu.

Mára se s Karlem pral celou etapu. Do závodu nastoupil s novým setupem, který, jak se záhy ukázalo, mu moc neseděl. Přesto se dokázal po čtvrté RZ dostat před trápícího se Karla a ba co víc, dokázal se mu i vzdálit na devět sekund, ale poté opět ztratil a v úplně poslední RZ po chybě v retardéru mu nedobrovolně jedenácté místo přenechal a je na místě dvanáctém o 8 sekund za Karlem.

Třináctý je Jenda Novák. Jenda je prozatím jedním ze dvou jezdců, kteří mají na svém kontě penalizaci z 3. RZ, což je po minulém závodě úleva. Jak sám jezdec avizoval, bude požadovat její odstranění. Ovšem vážnější jsou jeho technické potíže s touto RZ. Podobně jako Janu Mazancovi i jemu zde technika nedovolí jet naplno, navíc zde poškodil svůj vůz a i on byl hlavně rád za cíl první etapy.

Jeho problémů se snažil využít Karel Schamberger st., který se držel pár vteřin za Jendou a po jeho problémech na 3. RZ se posunul před něj s náskokem 33 sekund (18 bez penalizace). Zdálo se, že už si tuto pozici pohlídá, ovšem do cíle čtvrté RZ najel poněkud nešťastně s vidinou jejího konce a za letmým cílem svůj vůz poškodil o přilehlý břeh. Poškození doznala pravá zavěšení obou kol a tak se následujícími dvěma RZ doslova protrápil do cíle a propadnul se na čtrnácté místo právě za Jendu.

Následují jezdci, kteří museli využít pravidla SR. O patnáctém Strnadovi už byla řeč. Následuje šestnáctý Ondra Gabrhelík, který hned na druhé RZ při jednom z katů zatáčku moc řízl a nespevněný okraj silnice jej stáhl mezi stromy. Ondra zde poškodil spojku a úplně urval zadní křídlo. Navíc zde kolidoval s jedním divákem a tak si z této RZ odvezl velikou časovou ztrátu čítající téměř tři minuty a notně poškozený vůz. Ondra se ještě snažil bojovat, ale na pátém testu bez aerodynamických prvků už byl jeho vůz prakticky neovladatelný a Ondra havaroval podruhé a to už byla pro jeho vůz konečná. Mechanici tak měli plné ruce práce, aby jeho vůz zvládli opravit.

O sedmnáctém Buriánkovi i osmnáctém Davidovi už také byla řeč. Zůstává nám jen devatenáctý Radek Garažija. Radek začal slušným sedmým časem, ale to bylo bohužel z jeho strany vše. Hned na druhé vložce havaroval a jak sám přiznal, tak nerozumí chování svého vozu na nových fyzikách.


Mezi týmy WRC 1 nejlépe první etapu zvládli (letos poprvé) úřadující mistři z týmu M-Sportu, když by v tuto chvíli brali 61 bodů. Následuje pro změnu letošní dosavadní suverén - tým Toyota s 44 body, DMACK s 24 body, Hyundai s 21 body a Citroen s body 16. "Bažanti se počítají, ale až po honu !" S touto oblíbenou větou mého kamaráda se prozatím rozloučíme s elitní skupinou a tak až druhá etapa ukáže kdo si opravdu odveze a kolik bodů.


WRC 2


V kategorii WRC 2 se na startu objevila dvacítka jezdců. A jedním z nich byla i nová posila Hyundaie - Marek Peter. A nezačal vůbec zle, když dokázal vyhrát hned první RZ. Ovšem zčásti to bylo zaváháním asi největšího favorita Kuby Hoffmanna. Ten se svým soukromým Citroenem C3 R5 asi 700 metrů po startu čelně narazil do svodidel, musel couvat, otáčet se a samozřejmě se to neobešlo bez poškození jeho vozu. To ovšem Kubu nijak výrazně nezpomalilo. Naopak ! Od té chvíle vyhrál čtyři ze zbývajících pěti RZ. Na třetím testu dokonce dokázal zajet v tu chvíli světový rekord, aby ho na druhém průjezdu stejné RZ ještě o dvě sekundy vylepšil ! Od třetí RZ se ujal vedení a do druhé etapy půjde s více jak minutovým náskokem.

Jak už jsme psali, tak úvodní RZ vyhrála nová posila Hyundaie - Mára Peter. A dokonce z toho byl na úvod double, když hned za ním ve výsledcích figuroval týmový parťák Ondřej Babák. Tato dvojice pak byla po celou etapu nejblíže vedoucímu Jakubovi. Ondra se držel až do páté RZ na druhém místě a Mára nejdříve vedl, po třetí RZ se propadl jak za Kubu, tak za Ondřeje, aby se vítězstvím v páté RZ posunul opět před svého týmového kolegu na druhé místo. V té chvíli měli na Jakuba ztrátu pouhých 5, respektive 13 sekund a do cíle zbývala poslední zkouška. Její cíl už bohužel ani jeden z Hyundaiů nespatřil. Ondra nejdříve vyfasoval 15 sekundovou penalizaci, ovšem důležitější bylo, že o kousek dál přeslechl v rozpisu obávanou díru, která jeho vůz poslala do přilehlých stromů a znamenala pro něj konec v první etapě. Ještě smolněji ukončil první etapu Mára, který nedobrzdil do zúženého mostu těsně před cílem RZ a i on musel své auto odstavit prakticky na dohled cíle poslední RZ. Oba se tak propadli až do druhé desítky výsledkové listiny.

Ještě hůře dopadl zástupce Škody Motorsport a druhý muž z Mexika, Ondra Štolfa. Hned na první RZ poškodil svůj vůz a ztratil drahocenný čas. Na druhé RZ zajel i s poškozeným vozem solidní čtvrtý čas za vedoucím triem a posunul se v tu chvíli na šesté místo, ovšem to už byla labutí píseň tohoto borce. Na třetí RZ boural podruhé a to byla konečná v první etapě.

A jako přes kopírák dopadl zástupce M-Sportu a třetí z Mexika - Vašek Kocourek. Ten se také v první RZ hned dvakrát popasoval se svodidly a poškodil svůj vůz. Na rozdíl od Ondry však ztratil výrazně i na dvojce a v třetí RZ i on odstoupil po další havárii.

Vraťme se ale k výsledkové listině. Zaváhání všech výše zmíněných dokázal dokonale zužitkovat jezdec Škody Motorsport a zároveň vedoucí muž této skupiny Jan Kandler. Honza na většině tratí jel poprvé a tak se nikam od úvodu nehnal. Začal až šestým časem a v podobném duchu pokračoval i po zbytek etapy, když zajížděl páté až sedmé časy. Po dvojce se o místo propadl za týmového kolegu Štolfu, ale ten, jak už víme, na následující RZ vypadl a Jan se posunul už na páté místo. O místo před ním se v tu chvíli a vlastně po většinu první etapy pohyboval zástupce VW Motorsport, Tomáš Brčko. Honza však dokázal zatáhnout na poslední RZ první etapy, kde zajel druhý čas za Jakubem a posunul se na druhé místo.

Naopak jezdci VW se stále nedočkali homologace nového vozu a tak i nadále musejí využívat konkurenční Fiesty. Nicméně i když Tomáš hned v první RZ poškodil řízení svého vozu, tak dokázal Honzu držet dlouho za sebou. A to i přesto, že ve třetí RZ v rychlé levé zatáčce zavadil o svodidla a své auto roztočil do hodin a jen zázrakem mohl pokračovat dále. Ovšem na poslední RZ zaváhal opět, tentokrát šlo auto přes střechu a i když dopadlo zpět na kola, tak při následném otáčení přejel přibíhajícím divákům přes nohy a následnou kontrolou jejich zdravotního stavu v RZ ztratil téměř minutu. Tím se propadl sice za Honzu, ale i on poskočil díky odstoupení zmiňované dvojice jezdců Hyundai na třetí místo.

S nikým a ničím si hlavu nelámal druhý zástupce VW Motorsport a čtvrtý v cíli etapy Zdeněk Omelka. Ten na nic nečekal, na trať vyrazil jako úplně první ze všech a jel si v poklidu své tempo, které ho vyneslo v cíli první etapy na pěkné čtvrté místo. A to i přesto, že měl hned na startu první RZ problémy s řazením svého vozu a resetováním elektroniky a nechal zde cca 9 sekund. Zbytek etapy jel vyrovnaně, pohyboval se časy okolo osmého místa a tak stoupal pořadím vzhůru. Začínal z 16. místa, po dvojce už byl osmý, po trojce sedmý, po čtyřce se sice těsně propadl o příčku níže, ale hned na následující RZ povyskočil na šesté místo, aby po zaváhání dvojice Hyundai vystoupal v cíli na čtvrté místo.

Podobně dobrý výsledek zatím drží druhý zástupce M-Sportu - Dušan Láník. I on využil zaváhání několika soupeřů (včetně týmového kolegy) a je po první etapě pátý. V úvodu se ale pohyboval až ve druhé desítce výsledků, více mu pak sedly oba průjezdy RZ Verkiai a hlavně dokázal dovézt auto až do cíle, což jej katapultovalo tak vysoko. Ještě před závěrečnou RZ figuroval sice na desáté pozici, ale v šesté a zároveň poslední RZ před ním chybovala a následně odstoupila hned čtveřice jezdců. Dušan v této RZ dokázal zajet krásný třetí čas a dokázal tak předstihnout ještě jednoho borce, ale k tomu se ještě dostaneme.

Šestý je po první etapě Pavel Matulík. Nová posila týmu DMACK se snažila jet s respektem, ale zato čistě a v cíli tato taktika slavila úspěch v podobě šestého místa.

Sedmý je prozatím Marián Váňa se soukromou Fábií R5. I on těžil zvláště s čisté etapy a výpadků soupeřů, když v jinak povedené etapě udělal pouze dvoje hodiny a dále jej zbrzdily už jen technické problémy v RZ Verkiai. Po většinu etapy se pohyboval blízko Pavla, po druhé RZ se dokonce na chvíli dokázal dostat před něj. Jejich rozestup kolísal mezi 5 až 15 sekundami a v cíli se ustálil na 10 sekundách.

Osmé místo patří slovenskému zástupci Ondreji Sojákovi s další soukromou Fábií R5. Ondrej začal horším časem jako jeho dva soupeři před ním, ale už po dvojce se dostal před ně. Na třetí RZ si i on zažil horkou chvilku, když ho jedna z děr nakopla natolik, že málem skončil se svým strojem ve stromě a propadl se za Pavla. Hned na další zkoušce jej ovšem těsně předstihl a po páté RZ se mu podařilo dokonce dostat před Dušana Láníka. V poslední RZ však podvozek jeho vozu nedokázal pobrat nerovnost v podobě zpomalovacího prahu, ten jeho vůz nakopl a poslal 5x přes střechu. Vůz skončil koly vzhůru a zpět mu museli pomáhat až seběhnuvší diváci. Bylo spíše zázrakem, že Ondrej dokázal dovézt auto až do servisu, byť za cenu větší časové ztráty, ale i tak se dokázal posunout o jedno místo vzhůru, byť jen na místo osmé. Pro něj to byla jistě hořká tečka za jinak pěknou etapou.

Poslední dva jezdci bez SR si to spolu rozdali o deváté místo. Konkrétně to byl s další soukromou Fábií Josef Tomeček a zástupce Citroenu Mirek Vele. Z počátku měl navrch Mirek. Až do třetí RZ byl před Josefem, poté se pořadí mezi nimi měnilo s každou RZ. Celkem 3x si prohodili pozice aby nakonec v cíli byl o 16 sekund rychlejší Josef, který tak nocuje na devátém místě. Mirek se musí spokojit s místem desátým.

A tady končí výčet jezdců, kteří zvládli nástrahy první etapy bez ztráty kytičky. Jedenácté a dvanácté místo patří duu s Hyundaii, o kterých už byla řeč.

Třinácté místo patří druhému zástupci DMACKu - Petru Markovi. Ten už v první RZ vyrobil hodiny, takže začínal ze zadních pozic, ale postupně se propracoval až na sedmé místo za Zdeňka Omelku. V poslední RZ však i on havaroval a musel využít pravidla SR.

Podobně na tom byl i čtrnáctý Michal Vašíček. Ten se po celou etapu držel v těsné blízkosti Petra, ale i on nezvládl nástrahy poslední RZ.

Patnácté místo patří druhému zástupci Citroenu Teodorovi Stránskému. Teodor začal dobře, po druhé RZ byl pátý, ale na třetí RZ se i on při výletu mimo vyznačenou trať srazil s diváky a ztratil zde spoustu času. Naštěstí se to obešlo bez zranění, ale znamenalo to propad na osmé místo. Na čtvrté RZ si o místo polepšil před Zdeňka Omelku, jenže na následující RZ Sorica si v poslední třetině RZ "lízl" o svodidla, která jeho vůz vtáhla do sebe a to bohužel znamenalo pro jeho stroj konec.

Šestnáctý, pokud se jeho mechanikům podaří oprava vozu, bude do druhé etapy vyrážet Mira Chuděj. Míra začal pěkným pátým časem, ale malinko ztratil na Sorice a propadnul se na deváté místo. Na třetí RZ ovšem zabral a třetím časem se posunul na šesté místo, které si držel i po čtvrté RZ a v tu chvíli byl jen 11 sekund za Honzou Kandlerem. Na páté RZ ovšem u jeho soukromé Fabie R5 vypověděla poslušnost elektronika a Míra tak momentálně ve výsledcích chybí.

O sedmnáctém Štolfovi už byla řeč, následují druhý slovenský zástupce Vlado Tököly, Radek Felcman a Vašek Kocourek. Všichni tři odstoupili již na třetí RZ. O Vaškovi už také byla řeč, Vlado nám neposkytl důvody svého odstoupení a Radek měl podobný problém jako Míra Chuděj. I jemu selhala elektronika jeho vozu, takže nyní ve výsledcích chybí a napjatě očekáváme, zda se jeho týmu mechaniků podaří přes noc problém vyřešit.


Mezi týmy WRC2 to má nejlépe po první etapě rozjeté tým VW Motorsport, který by bral 38 bodů. Následuje sesterský tým Škoda Motorsport s 22 body, dále DMACK 17 bodů, M-Sport by bral v tuto chvíli 16 bodů, Hyundai po odstoupení obou jezdců v poslední RZ pouze 9 bodů a Citroen bodů 7. Po dopočítání správných hodnot SR ovšem budou rozestupy daleko menší, než se jeví nyní, takže ve druhé etapě můžeme očekávat ještě různé posuny pořadím.


WRC 3


V nejslabší kategorii s pouze jednou poháněnou nápravou do závodu odstartovalo už tradičně 7 jezdců a opět to byl pěkný souboj po celou etapu.

Neslavně začal závod pro dvojici jezdců Karel Sojka a Pavel Řezníček. Oba havarovali už v první RZ a nechtěně tak putovali do SR.

Naopak nejlépe začal soutěž Michal Labudek, který vyšel v minulém závodě bodově naprázdno a určitě to chtěl tentokrát napravit. Vyhrál hned čtyři ze šesti RZ, avšak ve zbylých dvou byl až příliš opatrný a na poslední RZ jej dokázal předstihnout Michal Slaný. Ten začal až čtvrtým časem, na dvojce využil drobného zaváhání jednoho ze soupeřů a posunul se na třetí místo. To samé následovalo o zkoušku později s posunem na druhé místo, ale jen těsně za vedoucího Labudka, který ovšem vyhrál následující dvě RZ a před poslední měl náskok téměř 17 sekund. Tu poslední ovšem vyhrál Slaný a do druhé etapy půjde s náskokem 2,8 sekundy.

Za těmito dvěma jezdci se odehrával boj o třetí místo a to mezi dvojicí Milan Řezníček a Vlasta Válek. Lépe začal Milan druhým časem, Vlastík byl třetí. Na následující RZ si své druhé místo Milan pojistil a navíc jeho nejbližší soupeř Vlastík byl na chvíli mimo, čímž na něj ztratil dalších 15 sekund a navíc nedobrovolně přepustil své třetí místo Slanému. Ovšem Vlastík dokázal třetí RZ vyhrát a naopak pro změnu chyboval Milan, když v nájezdu do poslední zatáčky poslal svůj vůz na střechu a zpět na kola mu museli pomáhat diváci. Tím se Michal i Vlasta posunuli o místo vpřed, Milan se tak propadl až na čtvrté místo a jeho ztráta na Vlastu v tuto chvíli čítala 24 sekund. Milan se však nevzdal a v následujících třech opakovaných RZ vždy zajel shodně druhý čas a v poslední zkoušce se tak díky tomu dokázal těsně vrátit na bednu. Na prvního ztrácí 31 sekund, na Vlastíka za ním má k dobru pouhou 1 sekundu a tři desetiny.

Vlastík je tedy čtvrtý a jak sám přiznává, jede po noční šichtě a jede to, co mu oči a pud sebezáchovy dovolí.

Páté místo drží Pavel Králíček, který si už tradičně jede v poklidu své tempo, ale pravidelně sbírá body a drží se tak hodně vysoko v celkovém hodnocení.

Šesté a sedmé místo tak patří duu odstoupivších v první RZ, o kterých už byla řeč.

Druhá etapa se jistě ponese v duchu souboje o první místo mezi oběma Michaly a uvidíme zda se do tohoto souboje dokáže přidat i někdo z dvojice Řezníček, Válek, či se bude smát nakonec pátý vzadu Králíček ?


II. Etapa

Malé zamyšlení redaktora:

Je sobota 13.4.2019 večer, tři dny od konce závodu a já sedím u počítače a přemýšlím co dál ? Má smysl pokračovat v rozepsaném reportu? Nebude lepší vykašlat se na to a jít si dát štamprli s manželkou a s kamarády ? Sakra asi ano ! Jdu na ni...

... jsem zpět a pokusím se to dopsat.

Nemohu se asi nazývat zcela nestranným, protože jsem letos členem M-Sportu, byť prozatím jen na jeden závod. Přesto se o to pokusím a je zcela na Vás, zda se mi to povede, či nikoliv.

Takže nezaujatě:

Když jsem si na začátku minulého roku přečetl pravidla, neznaje nikoho z vedení, tak jsem se i já pousmál nad nutností plates na voze. Pousmál jsem se, protože mi bylo jasné, že tohle v praxi nelze ohlídat a bylo mi jasné, že to spousta lidí mít nebude. A ano také jsem si v první chvíli říkal, jestli to vedení s tou realitou nepřehání ? Dnes s odstupem času už to chápu. Ondrovi (zásluhou Romana Dujky) se podařilo prakticky nemožné a to získat sponzora pro virtuální závody a je jasné, že ten sponzor za to něco chce, chce reklamu a chce ji vidět co nejvíce a proto to Ondra vyžaduje. Vždyť z těch peněz platí poháry a věcné dary což není zadarmo !

Zaujatě - nezaujatě:

Před zahájením sezóny byly vydány pravidla a věřím, že byl i prostor na jednání. Nikdo tak neučinil a každý odesláním přihlášky s nimi souhlasil. Čili pravidla jsou jasná a buď je akceptuješ, a nebo je porušíš a jsi pak podle nich trestán. Hrajeme si tu na reálné rally ? Tam by se nikdo nikoho neptal. Buď dodáš, co máš podle platných pravidel dodat, a nebo penalizace podle stejných pravidel ! A že by o tom mohlo pár jezdců vyprávět, včetně Martina Prokopa v Argentině 2009. Diskuze na téma "proč dvojí kontrola ?" k ničemu nevede !

Zaujatě:

Ondra Vám dal možnost závodit v jeho cupu s jeho pravidly, sehnal sponzora, věnuje tomu mnohdy několik hodin denně svého volného času a dostává za to jen jízlivé komenty s náznaky, že Vám chce ukrást sety. Ale o to mě a věřím, že ani jemu vůbec nejde. Chtěli jsme jen stejný metr na všechny.

A o co tu podle mého názoru vlastně jde ? Jde tu o důvěru, která se bohužel vytratila. O důvěru dvou stran. Na jedné stojí skupina jezdců, kteří se bojí o své sety, které je jistě stály spousty hodin práce a nechtějí se jich jen tak vzdát. Tohle by se dalo chápat, ale stejně tak se dá chápat postoj pořadatele, který nedůvěřuje jezdcům, že by nedokázali podvádět. Těch příkladů podvádění tu za doby existence pluginu bylo dost a dost !

Nebudu a nechci soudit, kdo má větší či menší pravdu a žádám Vás, abychom už ukončili tuto zbytečnou debatu i na FB. Jednoduše pravidla platí a podle nich se postupuje.

Jen připomenu proč ke všemu tomuto došlo:

Do závodu odstartovalo několik jezdců těsně před koncem turnaje, což bylo v souladu s pravidly, takže nic neporušili. Plugin je ovšem nastaven tak, že 15 minut po skončení závodu automaticky provede přepočet udělených SR podle aktuálních výsledků. V momentě přepočtu turnaje 62. CORSICA Linea Tour de Corse 2019 bylo v turnaji ještě 5 jezdců. Ano četl jsem argumenty, že v konkurenčním cupu se to běžně stává a výsledky jsou OK. U čtveřice (oprava trojice) z pětice výše zmíněných vše také proběhlo korektně a bez potíží. Ovšem u Victora Trnky tomu tak nebylo. Plugin ho po 11. RZ neeviduje ve výsledcích, zatímco po 12 RZ je najednou zpět ! Takže je to anomálie, ale stalo se. Vedení tedy oslovilo dotyčného Victora, aby dodal replay, což bezodkladně učinil a podotýkám, že bez problémů ! Součtem, respektive rozdílem časů na pluginu a jeho porovnáním s časem z replaye se došlo k rozdílu 33,25 sekundy, o který plugin Victorovi přidělil menší čas ! Což by v jeho případě znamenalo pád o místo zpět.

Dále ovšem z replaye vyplynulo, že si Victor zkrátil trať v jedné zatáčce. V souladu s pravidly by to znamenalo penalizaci 60 sekund a propad o další dvě místa. Ano četl jsem názory, že někdo se chce posunout výše a ano za Victorem jsou dva jezdci M-Sportu a právě proto, aby nedošlo k podezření z nadržování jedné stáji, tak bylo rozhodnuto, že replay doloží prvních 10 z každé skupiny. A zbytek už znáte...

...doplnění na základě reportu. V průběhu psaní reportu a sledování výsledků jak si vedli jezdci mezi sebou navzájem, jsem přišel na druhou nesrovnalost. Tentokrát jde o jezdce Petr MAREK. U Petra nastal opačný případ, než u Victora, čili jemu plugin nesmyslně přičetl 8:49,99 k dosaženému času, což v jeho případě znamenalo neoprávněný pád o tři místa níže. Dva z nich jsou přitom jezdci M-Sportu, takže upozorněním a dopočítáním jeho času se zas a pouze snažíme o stejný metr pro všechny !


A proč jsem se tu vůbec dal do nějakého rozjímání ? Po tom co proběhlo v průběhu včerejška a dneška a věřím že ještě není konec, jsem zvažoval co s reportem ? Mám napsat report o skutečném závodění před samotnou kontrolou ? Mám čekat jak dopadnou výsledky po kontrole ? Má ještě smysl vůbec nějaký report psát ? Bude ještě někdo, kdo bude ty mé bláboly ochoten číst ? Nevím ?!

Ale po zralé úvaze (ta ořechovička je fakt dobrá :-)) jsem došel k názoru, že neodejdu od rozdělané práce. Tou rozdělanou prací myslím report z této rally. Dokončím ho a rozhodl jsem se, že jej sepíšu podle toho, jak se závod vyvíjel a jak dopadl podle v současné podobě platných výsledků, protože se tam odehrávaly nádherné bitvy a já naivně doufal, že po minulém závodu to tentokrát proběhne hladce. Poté v klidu počkám, jak dopadnou kontroly a případné penalizace a na konci vše jen doplním o konečné výsledky. Je jen na Vás zda budete mít zájem, abych v reportech pokračoval, či nikoliv. A na závěr této mé story Vás ještě jednou žádám, abychom už dále zbytečně nerozdmýchávali další zbytečnou diskuzi.

Díky Mirek Kovaříček


WRC 3

Ve WRC 3 se po vyrovnané první etapě dal očekávat velký souboj čtyř jezdců o pódiové umístění. Jak to dopadlo, v tuto chvíli netušíme, ale jak to probíhalo, na to se podíváme už nyní.

Začneme ale tradičně od zadu. Po první etapě byli na konci výsledkové listiny dva borci. Konkrétně Karel Sojka a Pavel Řezníček, kteří se nedostali ani k prvnímu mezičasu první RZ. A Karel bohužel začal druhou etapy jako přes kopírák. Tentokrát sice první mezičas protnul, ale to bylo na úvod od něj vše. Připsal si dalších 30 minut SR a zůstal tak osamocen na posledním sedmém místě.

Na šestém místě tak již osamocen pokračoval a nakonec i dojel Pavel Řezníček. Přesto, že už za normálních okolností neměl reálnou šanci posunout se výsledkovou listinou výše, dokázal v průběhu druhé etapy jednu RZ vyhrát a dvakrát být v RZ druhý. V cíli byl rád, že mu pořadatel umožnil start po problémech s jeho technikou.

Páté místo si pohlídal jeho jmenovec Pavel Králíček. Ten ve svém okolí neměl žádného ze soupeřů a tak nakonec nemusel ani řešit penalizace, které dostal na obou průjezdech Šumburku. Jak sám v cíli přiznal, tak se lépe cítí na šotolině.

Souboj prvních čtyř po první etapě byl hodně vyrovnaný. Čtvrtého Vlastu Válka dělilo po první etapě od pódia jen 1,34 sekundy. Druhá etapa už mu tolik nesedla a Vlastík na tempo mladších soupeřů jednoduše nestačil a po jedenácté RZ už na soupeře před sebou ztrácel více jak minutu. Ve 12. RZ jeden ze soupeřů sice chyboval, ale i tak měl před Vlastíkem stále komfortní náskok 30 sekund, který do cíle ještě malinko navýšil. Vlastík tak na Korsice vybojoval nepopulární bramborovou medaili.

Boj o stupně vítězů se tedy smrskl na tři jezdce a bylo to drama téměř až do konce. Třetí místo nakonec vybojoval Milan Řezníček. Milan měl incident ve třetí RZ, kdy poslal svůj vůz přes střechu a ztratil hodně času. Jeho ztráta 31 sekund po první etapě ovšem dávala tušit, že nebýt této kolize, tak by byl průběžně v čele a jelikož Milan vstupoval do druhé etapy z této skupiny jako poslední, měl přehled o tom, jaké časy jeho soupeři zajeli a kolik musí stáhnout. A nezačal zle, když postupně stahoval bojující dvojici před sebou, po 10. RZ už ztrácel pouze 10 sekund na lídra a podařilo se mu zde dokonce přeskočit průběžně druhého. Hned v následující RZ ale pro změnu osm sekund ztratil a propadl se zpět na třetí místo. Důvodem byla jeho spektakulární nehoda na této RZ. Milan řízl jednu z pravých zatáček více než měl a tvrdý patník jeho vůz poslal do protisměru a vůz se převrátil na levý bok, po kterém se klouzal těsně kolem přilehlých stromů. Naštěstí pro něj však žádný z nich netrefil a naopak sklon břehu, po kterém klouzal spolu s gravitací, vrátily jeho vůz zpět na kola. Jenže dílo zkázy bylo dokonáno ve 12. RZ. Milan zde vyletěl mezi přihlížející diváky a Ti jej při snaze dostat zpět na trať omylem postrčili do ještě větší díry, odkud dlouho nemohl vyjet ven. Výsledkem byla časová ztráta téměř jedné minuty a konec nadějí na vítězství. Jak sám v cíli přiznal, tak obě etapy si sám pokazil vlastními chybami. Nezapomněl ještě poděkovat za skvělé souboje na trati a oběma Michalům vysmeknout pochvalu za vysoké tempo, v jakém jeli.


Souboj o vítězství byl tedy ozdobou tohoto závodu a rozhodnout se nakonec muselo mezi po první etapě vedoucím Michalem Slaným a (jen o 2,8 sekundy) druhým Michalem Labudkem. Lépe druhou etapu začal Labudek, když svému konkurentovi v deváté RZ nadělil 12 sekund a šel před něj. Slaný kontroval vyhranou 9. RZ a v 10. RZ se opět posunul do čela, když v ní svému soupeři pro změnu nadělil on téměř 17 sekund. V desáté RZ sice zajel nejpomaleji z vedoucí trojice, ale byl to Labudek, který se v tu chvíli propadl až na třetí místo. Hned na další si sice polepšil zpět na druhé místo, ale to už byl zcela na koni Slaný, který navýšil svůj náskok až na 25 sekund v cíli.


Druhé místo si tak vybojoval Michal Labudek, který se tímto vrátil zpět na bednu, ale jaké budou skutečné výsledky, se dozvíme až v průběhu týdne, protože Michal byl jedním z těch jezdců, kteří odmítali poskytnout replay.

Z vítězství se v cíli závodu mohl radovat Michal Slaný. Ten už na polo-asfaltové Rallye Monte Carlo ukázal, že zejména na zpevněném povrchu se s ním musí počítat a to se tentokrát potvrdilo.


WRC 2


V kategorii WRC 2 se očekával zejména souboj o druhé až čtvrté místo a pak také jak si povede duo z Hyundai a kam až se dokážou probojovat ?

Do druhé etapy odstartovalo už pouze 16 jezdců a z nich do cíle závodu tentokrát dorazilo pouze 13. Jedním z těch, co neodstartovali, byl i zástupce Hyundai Ondřej Babák, dále pak Michal Vašíček a slovenský zástupce Vlado Tököly. Toho na smolné 13. RZ následoval i druhý slovenský borec Ondrej Soják z patnáctého a Marián Váňa z jedenáctého místa. A na poslední RZ odstoupil ještě jeden jezdec z čela závodu, ale k tomu se ještě dostaneme.

Posledním bodujícím se tak měl na Korsice stát Míra Chuděj na třináctém místě. Míra byl po první etapě patnáctý, když byl jedním z těch, kteří v ní museli využít pravidla SR. Jak už jsme psali, v první etapě měl elektronický problém a nebylo jasné zda se podaří jeho vůz vůbec zprovoznit. Nakonec se to podařilo, ale mechanici už nestihli opravit drobné šrámy, které jeho vůz schytal ještě před tímto problémem a bylo jasné, že na opravu bude muset čekat až do dalšího servisu. Tam už jeho vůz ovšem dorazil pouze na podvalníku, když se mu stal osudným obávaný Šumburk. Poškození jeho vozu bylo natolik závažné, že to Míra bohužel nezvládl. Byla to pro něj jistě škoda, neboť jinak předváděl pěkné výkony a mohl skončit o několik příček výše. Takto se propadl až na v tu chvíli poslední šestnácté místo a poté už se posouval vpřed pouze díky odstoupení před ním jedoucích borců.

Před ním, na dvanáctém místě, sice podle výsledků figuruje Petr Marek, ale jedná se o chybu pluginu. Takže při správném součtu dojel na dvanáctém místě Dušan Láník. Dušan byl jedním z jezdců, co využili zaváhání svých soupeřů v první etapě a díky tomu do druhé vstupoval z pěkného pátého místa. Na stejném místě figuroval ještě po osmé RZ. Bohužel v deváté havaroval a i on musel využít SR. Propadl se díky tomu až na čtrnácté místo a díky výpadkům dvou soupeřů se do cíle dostavil na místě dvanáctém.

Jen o místo před ním skončil jeho týmový kolega Vašek Kocourek. Vašek doslova zbabral první etapu a tak do druhé vstupoval až z devatenáctého místa. Hned v sedmé RZ se posunul na šestnácté místo a s 20 minutami SR z první etapy de facto musel čekat jen na chyby soupeřů. Ty přišly, ale díky jeho velké ztrátě musel být hodně trpělivý a vpřed se začal posouvat až v jedenácté RZ, kdy se dostal před Miru Chuděje a po dvanácté RZ před už zmiňovaného Dušana a Ondreja Sojáka. S Dušanem se po této RZ srovnali v počtu SR na 20:20 a tak je před závěrečnými dvěmi RZ dělilo jen 21,6 sekundy. A Vašek už těsně tento náskok i přes velkou ránu na Šturci udržel. V případě potřeby měl ještě v záloze 15 sekund za neoprávněnou penalizaci z deváté RZ, ale ta už o ničem zásadním nerozhodovala, takže se ji rozhodl neřešit.

Desátý nakonec dojel Ondra Štolfa. I on měl po první etapě na kontě 20 minut SR a vstupoval do ní ze sedmnáctého místa a i on se hned v úvodní RZ druhé etapy posunul vpřed a to konkrétně na patnácté místo. A i když zajížděl pěkné časy v první šestce, tak i on musel čekat na chyby svých soupeřů. Vpřed se posunul až v desáté RZ na úkor Miry Chuděje, po dvanácté RZ už byl dvanáctý, po třináctce poskočil na jedenácté a po poslední zkoušce na desáté místo.

Na devátém místě tentokrát cíl spatřil Petr Marek. Petr havaroval v poslední RZ první etapy a tak nocoval za duem Peter, Babák. Druhý jmenovaný, jak už jsme psali, do druhé půle nenastoupil, takže si Petr hned v úvodu o místo polepšil. V cíli následující 8. RZ hlásil poškozené zavěšení, přesto se dokázal na 9. RZ dostat před Ondreja Sojáka, který musel využít SR. Po desáté RZ už byl devátý, když přeskočil další dva chybující borce. Ovšem na 11. RZ zaváhal i on a tak i na jeho konto přibylo dalších 10 minut SR. Naštěstí pro něj to znamenalo propad jen o jedno místo na desátou příčku. Ovšem i on byl jedním z jezdců, kteří byli ještě na trati po uplynutí časového limitu a i u něj se projevila časová anomálie, když mu časomíra k jeho času přičetla téměř deset minut navíc a propadl se tím na třinácté, respektive dvanácté místo v cíli podle aktuálních výsledků. Tady ovšem po přepočtu dojde k jeho posunu na již zmiňované deváté místo.

Osmé místo vydoloval Teodor Stránský. Teodor do druhé etapy vstupoval jako šestnáctý, 22 sekund za Mirou Chudějem. I on havaroval v první etapě a měl na svém kontě 10 minut SR. Po sedmé RZ se posunul na místo čtrnácté a svými časy se postupně přibližoval trápícímu se Mirovi před sebou. Ten, jak už víme, v deváté RZ havaroval a tak si Teodor o místo polepšil. Po desáté RZ se dokázal díky chybám soupeřů dostat už na jedenácté místo, hned v následující už byl devátý a v poslední RZ se posunul na konečné osmé místo. Celou druhou etapu zajížděl vyrovnané časy okolo sedmého místa a tak si zaslouženě dojel pro body. Dvakrát škoda havárie v první etapě.

Sedmé místo si plně zasloužil a v cíli se z něj mohl radovat Mirek Vele. Mirek je první v našem výčtu, který zvládl celou soutěž, jak se říká, bez ztráty kytičky. Podařilo se mu dokončit všech 14 RZ a zaslouženě by měl brát body za sedmé místo. Po první etapě byl desátý a na devátého Josefa Tomečka ztrácel jen 16 sekund. Avšak více se musel obávat zezadu útočícího Marka Petera. Což se záhy potvrdilo už po osmé RZ, kdy už jej za svými zády nedokázal udržet a klesl na místo jedenácté. Po deváté RZ si naopak o dvě místa polepšil na devátou pozici a o zkoušku dále už byl osmý. Dopomohly mu k tomu chyby soupeřů a v poslední RZ se ještě stejným způsobem o příčku posunul.

Šestý protnul cílovou buňku Josef Tomeček. Josef do etapy vyrážel z devátého místa a postupně svůj náskok na Mirka navyšoval. Naopak se postupně dotahoval na jezdce před sebou. V deváté RZ se posunul na osmé místo i přesto, že jej mezitím stihl ve stejné RZ přeskočit Mára. Po desáté RZ už byl sedmý a na šestého ztrácel 20 sekund a Josef se nevzdával. Během dvou RZ dokázal svou ztrátu snížit o 12 sekund a před závěrečnou dvojicí testů je dělilo necelých osm vteřin. Když na předposlední RZ stáhl ztrátu pod pět sekund bylo v té poslední zaděláno na pořádné drama. Avšak poslední RZ mu už tolik nesedla a tak svého soupeře neudolal. Přesto se i on o místo posunul na konečné (?) šesté.

Jeho soupeřem se ve druhé etapě stala nová posila DMACKu - Pavel Matulík. Ten vstupoval do druhé půle z šestého místa. Pavel se snažil hlavně neublížit autu a jel si svoji rally. Díky dřívějšímu startu než Josef, neznal jeho časy a proto zůstával klidný a v poklidu dokončil na pátém místě, když se po celou etapu držel šestý a i on v poslední RZ využil odstoupení jednoho jezdce.

Otázku kam svou stíhací jízdu dokáže dotáhnout Marek Peter nám dal tento rychlík ve velkém stylu. V první RZ druhé etapy skončil druhý o necelou sekundu za Kubou Hoffmannem a poté přidal sedm nejrychlejších časů a posunul se až na čtvrté místo v cíli. Když v poslední RZ první etapy odstoupil doslova na dohled cílové fotobuňky a propadl se na jedenácté místo, tak jej to jak se zdá nezlomilo, ale naopak nakoplo k ještě lepšímu výkonu ve druhé etapě. Pořadím vpřed se posouval jako horký nůž máslem a soupeři okolo neměli sebemenší nárok. Po osmé RZ se posunul na desáté místo a hned v následující RZ dokázal poskočit už na páté místo. Další soupeři před ním už byli vzdáleni o přecejen nedostižné dvě minuty, takže na bramborovou pozici se posunul až po odstoupení jednoho z tria jezdců bojujících o stupně vítězů. Přesto před jeho výkonem musíme smeknout. Jak se zdá, tak by v dalších závodech mohl být plnohodnotným soupeřem Kuby Hoffmanna a už teď se na jejich vzájemné souboje těšíme, ovšem pouze za předpokladu, že k nim dojde.

O prvním místě, po odstoupení jezdců stáje Hyundai, se už po první etapě zdálo být rozhodnuto, ale o zbylé stupně vítězů se strhl velký boj hned tří jezdců. Mezi druhým Janem Kandlerem a čtvrtým Zdeňkem Omelkou byl po první etapě sice už 52 sekundový rozdíl, ale třetí Tomáš Brčko byl mezi oběma borci, když na Jana 38 sekund ztrácel a na Zdeňka měl naopak 14 sekund k dobru. Jenže hned první RZ druhé etapy tyhle rozestupy zcela přeházela. A na vině bylo velké zaváhání Honzy. Ten hned v prvním mezičasu vylétl z trati a zpět mu museli pomáhat až diváci, kterým to ale trvalo téměř minutu a Honza se rázem propadl ne jen za Brčka, ale rovnou až za stupně vítězů, tedy i za Zdeňka. Na něj ztrácel jen necelé dvě sekundy, ale Tomáš mu uskočil na 20 sekund. Zdeňkova velká šance na pódium vzala za své hned na následující RZ, kdy ve snaze udržet krok s Honzou chyboval v posledním sektoru a ztratil zde na něj 40 sekund, což znamenalo samozřejmě propad zpět na čtvrté místo. Ale Zdeněk se ještě snažil bojovat. Hned na další RZ se mu podařilo stáhnout 7 sekund, na desítce to byly další dvě, na jedenáctce jedna, na 12. RZ dalších 5,5 sekundy a na 13 RZ necelé 2 sekundy, jenže ještě stále zbývalo 21 sekund a před ním poslední RZ. A právě ta se mu stala osudnou. Zdeněk havaroval a s nepojízdným vozem musel soutěž vzdát. O tom, že mu zejména na asfaltu rychlost nechybí, dal vědět už na Monte. Tam nebýt 5 minut SR mohl také dojet čtvrtý. Ale stejně jako tam, tak i tady mu chyběl pomyslný krůček k cíli. Věřím, že letos ještě neřekl poslední slovo a obzvlášť na asfaltu ještě dobrý výsledek letos přijde.

To co se nepovedlo Zdeňkovi, to se povedlo Tomášovi. Ten, jak už jsme psali, v první etapě přejel jednomu z diváků přes nohu a ztratil tím přibližně stejný čas jako Honza v 7. RZ. Takže se po Honzově zaváhání a následném zaváhání týmového kolegy, ocitl v poměrně komfortní situaci. Honzu měl za sebou o 20 sekund a za jeho zády týmového kolegu. Byl si však plně vědom, že nemůže polevit a jedno malé zaváhání může stačit k smazání jeho náskoku. Sekundu po sekundě, desetinu po desetině se pomalu Honzovi vzdaloval. Ve 12. RZ si prožil horkou chvilku, přesto ztratil jen půl sekundy. Na předposledním Šturci sice ztratil další necelé dvě, ale připisoval to tomu, že zde dlouho nejel a své místo si pojistil v úplně poslední RZ, kde pro změnu svému soupeři o 3 sekundy ujel.

Jan Kandler se tak musel spokojit se třetím místem. Vědom si své chyby a v podstatě "darovaného" stříbrného místa pro Brčka, ale moc nelitoval, neboť i 20 bodů za bronzový stupínek jej udrželo stále na čele pořadí v této skupině.

Tomáš Brčko si tak po bronzu z Monaka připisuje druhé letošní stupně vítězů a z Korsiky si odváží stříbrný pohár. V cíli mohl jen litovat, že týmový parťák nedokázal jeho úspěch napodobit, neboť mohli výrazně posunout svůj tým kupředu. Nadále je v nedohlednu homologace nového vozu a jsme zvědaví co s tímto speciálem dokáže poté.

První místo si už v klidu pohlídal Jakub Hoffmann. Kuba si byl dobře vědom náskoku po první etapě a tak se nemusel nikam hnát. Jeho náskok se navíc hned v první RZ druhé etapy zdvojnásobil, takže o prvním místě už nebylo pochyb. Kuba jakožto univerzál, který dokáže být rychlý na všech površích, nezaváhal ani v druhé etapě a v poklidu si přijel pro letošní třetí vítězství v řadě a opět se přiblížil vedoucímu muži této kategorie Janu Kandlerovi už na rozdíl pouhých šesti bodů.

Na závěr slovo vítěze v cíli poslední RZ:

,,Tak tuhle jsem mega dlouho nejel takže hodně pomalé a opatrné, ale nešlo nám tu o čas. Hlavně bezchybně dojed, což se povedlo. Díky za krasný závod :-) Užil jsem si to, i když tyhle tratě nemám rád. Možná přiští závod pojedeme s jinou technikou :-) uvidíme. Ahoj příště! :-)"


V týmech WRC 2 měli k velikému úspěchu a spoustě bodů našlápnuto u VW. Bohužel odstoupení Omelky v poslední RZ je o spoustu bodů připravilo. Přesto by si za současného stavu zásluhou Brčka odvezli alespoň 22 bodů. Nejvíce bodů by bral tým ŠM - 26 bodů, následovaný týmy DMACK - 24 bodů, Citroen by bral 22 bodů a nejhůře by dopadl tým M-Sport s 9 body. Ale tento výsledek bohužel asi nebude platný.


WRC1

V královské kategorii WRC bylo po první etapě na prvních dvanácti místech seskládáno šest dvojic, které si to mezi sebou měly rozdat o umístění. Nejvíce asi lákal boj o první místo, ale půjdeme popořadě.

Do druhé půle už nenastoupili dva borci. Jmenovitě Vlasta Strnad a David Fanda. Pole uchazečů o body se tedy zúžilo na pouhých sedmnáct jezdců. Tím sedmnáctým v cíli byl Radek Garažija chybující už ve druhé RZ závodu. S 25 minutami SR byla šance na bodový zisk prakticky jen v rovině teorie, přesto musíme kvitovat Radkovu snahu dokončit alespoň druhou etapu se ctí a hlavně bez dalšího SR. Tomu odpovídalo nasazení a časy, leč body to v tuto chvíli nepřineslo ani jezdci ani týmu.

To jeho týmový kolega Martin Hudský byl po první etapě na pěkném devátém místě. Jenže Martin pro změnu chyboval ve druhé etapě už na 9. RZ a tak i na jeho konto přibyly trestné minuty, konkrétně jich bylo 20 a to znamenalo pád až na šestnácté místo. Nic už na tom nedokázaly změnit ani dva desáté časy v posledních dvou RZ. Martin tak prozatím figuruje na šestnácté příčce, ale v této chvíli to vypadalo alespoň na bod do týmové kasy. Martin v cíli (neznaje věcí, které přišly až po závodě) ještě v žertu pronesl, že možná dostane padáka ...

Patnáctý dokončil závod Ondra Gabrhelík. Ondra havaroval v první etapě a do druhé vyrážel s 10 minutami SR. A ve druhé etapě za podpory přihlížejících diváků (Twitch) se mu dařilo daleko lépe než v té první, byť hlavně na Power Stage při něm stáli snad všichni svatí. Ondra i jeho vůz to však přežili bez větší úhony a tak na ně v cíli čekal alespoň bod útěchy připsaný na jeho konto.

Čtrnáctý v cíli Tomáš Buriánek měl po první etapě na svém kontě o pět trestných minut více než Ondra. Ale od začátku druhé etapy nebylo pochyb o tom, že Tomáš zejména na asfaltu patří k nejlepším jezdcům letošního MSR a nebýt odstoupení v té první, tak by se bil o vítězství. Ve druhé etapě zajížděl fantastické časy kolem druhého místa (celkem 4x), jednou byl třetí a tři RZ dokázal vyhrát a tak nikoho nepřekvapilo, že už po desáté RZ přeskočil Ondru a po jedenácté RZ se o další místo posunul zásluhou chybujícího Martina. Na PS si ještě druhým časem zajistil čtyři extra body navíc.

Třinácté místo v tuto chvíli okupuje Karel Schamberger st. Karel svůj vůz hodně poničil už v první etapě a jelikož jeho mechanici nestihli dát vůz do kupy ve stanoveném limitu, musel Karel absolvovat první část druhé etapy s "nedoléčeným" speciálem. Nebylo tedy divu, že s takovým handicapem se Karel pohyboval téměř na konci tabulky zajížděných časů a k posunu vpřed mu pomohl svou chybou pouze Martin Hudský. Až v servise po deváté RZ si mohl oddechnout a v klidu dovézt vůz až do cíle.

Dvanáctý dorazil do cíle Jenda Novák. I Jenda měl v první etapě pochroumaný vůz, ale jeho týmoví mechanici jej ve večerním servise mezi etapami dokázali včas opravit. Ovšem na nejbližšího jezdce před sebou ztrácel po první etapě více jak minutu, zatímco na Karla měl náskok pouhých 17 sekund. S opraveným vozem mu sice dokázal pomalu ujíždět, avšak i jezdec před ním pomalu a jistě ujížděl jemu. K posunu pořadím vzhůru o jednu příčku mu tak dopomohl opět pouze chybující Hudský.

Jedenácté místo si na Korsice vybojoval Marek Duda. Mára vstupoval do druhé etapy z dvanáctého místa, když před jejím začátkem ztrácel na jezdce před sebou 8,5 sekundy. Hned na úvod etapy Mára dalších 5 sekund ztratil, když po malém výletu mimo trať musel svou Toyotu vyhrabat zpět na cestu. Na časy svého konkurenta ani poté nedokázal odpovědět a ten se mu postupem času vzdaloval víc a víc. I Mára využil zaváhání Martina Hudského k posunu o místo vpřed. Další příležitost se mu naskytla po dvanácté RZ, kdy za něj spadl Petr Kužela. A to přesto, že Mára zde dostal další nesmyslnou 15 sec penalizaci. Petr na něj ztrácel jen necelých deset sekund (respektive 25), které prakticky hned v následující RZ smazal a vrátil se tak před něj. V poslední RZ už Marek nedokázal udržet svou ztrátu pod zmiňovaných 15 sekund, které po odečtení mohl získat zpět, takže se musel v cíli spokojit s jedenáctým místem.

Desáté místo v cíli je určitě dalším z řady letošních zklamání, které zažívá Petr Kužela. Petr vévodil pořadí po první etapě a na nejbližšího soupeře Kubovského měl náskok téměř jedenácti sekund. A Petr se do toho opřel hned od úvodu naplno, když hned v 7. RZ svůj náskok prakticky zdvojnásobil. Další dvě RZ zajeli oba borci prakticky totožné časy a tak to byla opět RZ Torre Vecchia, kde sice byl o 7 sekund pomalejší, než Tomáš Buriánek, ale Kubovskému utekl už na rozdíl 35 sekund. V tu chvíli se zdálo, že si jede pro vytoužené vítězství. V 11. RZ však přišlo první zaváhání, kdy v lesní pasáži kousek před cílem RZ na štěrku nezvládl svůj vůz, vyletěl z trati trefil ještě i přihlížející diváky a ztratil zde 42 sekund a tím i vedení v soutěži. Možná to bylo způsobeno snahou vrátit se do vedení, možná bylo příčinou malé poškození vozu z předešlé RZ ? V každém případě ve 12. RZ přišla druhá a rozhodující chyba, která jej připravila nejen o šanci bojovat o vítězství, ale znamenala i propad pořadím dolů, konkrétně na jedenácté místo. Jak už jsme psali, tak Petr stihl ještě v závěrečných dvou RZ vybojovat alespoň desátou příčku a přidal k tomu i tři extra body navíc z PS. Ale to už byla jen slabá útěcha po boji o zlatý věnec.

Devátý v cíli Karel Schamberger byl po první etapě na jedenáctém místě. Hned v úvodu té druhé avizoval, že se potýká s nedotáčivostí svého vozu, nicméně i tak dokázal pomalu ujíždět Markovi za sebou a současně se polehoučku přibližoval jezdci před sebou. Ve 12. RZ ovšem chyboval, ve velké rychlosti při jednom katování zatáčky vyrobil hodiny a jen tak tak to dokázal srovnat na asfalt. Vpřed tedy postoupil jen díky chybujícímu Hudskému a Kuželovi. V cíli si znovu postěžoval na nedotáčivost, která ho provázela celou druhou etapou.

Osmé místo si z Korsiky přivezl Jan Mazanec. Také on využil zaváhání Hudského a Kužely k posunu o dvě místa vpřed neboť po první etapě mu patřilo až desáté místo. Ale kromě toho pro něj zejména první sekce druhé etapy nebyla procházkou v růžové zahradě. Hned v první RZ byl totiž v jedné ze zatáček moc široký a zádí svého vozu se ocitl mimo trať. Sice při tom nezaznamenal žádný kontakt s něčím tvrdým, přesto ho vibrace od zadního levého kola ujišťovaly, že k poškození opravdu došlo. Takže pouze 0,6 sekundová ztráta na Martina Hudského se vyšplhala rázem na 6 sekund. Ale netrvalo to dlouho, Martin boural a tím se Honza dostal do prostoru, kde měl jet prakticky zbytek etapy sám. Před sebou 40 sec. ztráty a za sebou Karla s více jak 24 sekundovou ztrátou. Karel se mu sice postupně přibližoval, ale stále se pohyboval více jak 20 sekund za ním. V desáté RZ chyboval jeden z dvojice jezdců Toyoty před ním a časová ztráta znamenala, že Honza byl najednou jen 6 sekund za ním. Ovšem využít toho nedokázal, postupně ztrácel a v cíli zaostal o 23 sekund za ním.

O šesté a sedmé místo svedli souboj dva jezdci Toyoty Vladimír Kubíni a Libor Tomeček. Nutno dodat, že do etapy startovali z sedmého, respektive osmého místa a dělilo je jen 2,7 sekundy v prospěch Vladimíra. A byl to také on, komu úvod druhé etapy vyšel lépe. Svůj náskok dokázal nejdříve zvýšit na deset sekund, poté kolísal okolo 8 sekund. Oba dva jeli velmi vyrovnaně až do 10. RZ. V té svůj vůz několikrát poslal přes střechu Vladimír a ztráta 1:13 na vítěze zkoušky a asi 45 sekund na Libora znamenala propad za něj na osmou příčku jen oněch necelých šest sekund před Honzu. Přestože Vladimírův vůz byl hodně poničen, tak se mu podařilo vůz dovést do servisu, kde mechanici dali jeho zbraň do bojeschopného stavu a dokonce se mu i přes tato poškození podařilo Honzovi poodjet a naopak se malinko přiblížit Liborovi. Libor nastupoval do druhé etapy s úplně novou elektronikou svého vozu. V UP mezi první a druhou etapou došlo ke zkratu na jeho voze, čímž kompletně odešla elektronika (stolní PC) a tak musel vzít zavděk náhradní jednotkou (notebook) a druhou etapu dokončit s "omezeným" výkonem. Na Vladimírovo tempo tím pádem nedokázal reagovat, ale chyba týmového parťáka mu dodala dostatek náskoku aby jej za sebou už udržel až do cíle.

V cíli si tedy po chybě Petra Kužely dojeli pro šesté a sedmé místo, když rychleji v cíli byl tentokrát Libor na místě šestém.

Letošní nejlepší výsledek si pátým místem v cíli dojel Patrik Vařeka. Už šesté místo po první etapě a pouze 7,5 sekundy ztráty na Romana Dujku před ním bylo předzvěstí pěkného výsledku. Hned v úvodní zkoušce ztratil 18 sekund v souboji s Romanem, čímž jejich souboj prakticky skončil dříve než začal. Naopak se mu na pouhou jednu sekundu přiblížil za ním jedoucí Vladimír, který stejnou RZ zajel o 15 sekund lépe. A na vině byl kromě jiného stále přetrvávající problém s brzdami, který Patrika trápily už v první etapě. Patrikovi ve srovnání s Vladimírem sedl lépe Šumburk a tak je před servisem dělilo 15 sekund. V servisu se Patrik rozhodl pro výměnu stávajících brzd za jiné, které dostal přímo z M-Sportu. Poté už zajížděl časy na úrovni Romana, navíc Vladimír v 10. RZ výrazně ztratil, takže už na něj nikdo netlačil ani zezadu a Patrik zaslouženě dojel pátý.

Čtvrté místo a rovněž nejlepší letošní výsledek zaznamenal Roman Dujka. Zástupce M-Sportu byl letos nejlépe pátý v úvodním podniku a tady si o místo polepšil. I on se o místo posunul oproti první etapě na úkor týmového kolegy Kužely, když mu po první etapě patřilo páté místo. Svému pronásledovateli se dokázal vzdálit, jak už jsme psali hned v úvodu a naopak o deset sekund na rozdíl osmi stáhl náskok na před ním jedoucího Victora Trnku. Hned na další RZ však po výletu ven tvrdě se svým Fordem narazil a poničil si tak podvozek a jen horko těžko dokázal držet vůz v přímém směru. Takže do servisu přijel už s mankem 22 sekund a navíc na voze napáchal tolik škody, že jej mechanici nestačili dát do 100 % stavu. Přesto mu opět skvěle vyšel průjezd Tore Vecchia a Victorovi se dokázal přiblížit na rozdíl 9 sekund. Tentokrát totiž tvrdě narazil do svodidel Victor, který si tím poškodil řízení a čekala ho celá sekce s nepříliš fungujícím vozem. Když pak na další RZ po chybě pluginu Victor z výsledků vypadl, Roman se posunul na čtvrté místo, avšak jednalo se opravdu jen o chybu. Ve skutečnosti byl Victor stále před ním, byť už jen s náskokem necelých 8 sekund. A po dvanácté RZ se rozdíl mezi nimi ztenčil už na 0,6 sekundy ! To už ale po avizované chybě Petra Kužely byl Roman definitivně čtvrtý s nicotnou ztrátou na Victora. Jenže to ani jeden z nich v tu chvíli netušil, neb podle výsledků pluginu se Victor ocitl na druhém místě. A to si chtěl Victor také odvézt. S opraveným vozem po servise v předposlední RZ zajel nejlepší čas ze všech a Romanovi odskočil na rozdíl 7,5 sekundy. A Roman nedokázal zareagovat ani v poslední RZ a musí se tak spokojit se čtvrtým místem v cíli. Roman nezapomněl v cíli poděkovat všem mechanikům, kteří se během závodu o jeho Fiestu starali, neboť i oni měli na jeho výsledku velký díl.

Třetí místo si tedy vybojoval Victor Trnka, byť podle aktuálních výsledků na pluginu ja na druhém místě. Součet časů ovšem hovoří bohužel proti němu, ale popořadě. Victor začínal druhou etapu jen 2 sekundy za třetím po první etapě - Milanem Kučou. Jenže do úvodní RZ druhé etapy zvolil špatné nastavení v důsledku čehož byl hned několikrát venku. Na Milana ztratil a naopak se musel ohlížet dozadu. Na zbylých dvou RZ první sekce svou ztrátu částečně smazal a do servisu přijížděli v rozmezí 5,5 sekundy. O Victorově ráně na 10. RZ už jsme psali a v tu ránu na Milana ztrácel už 21 sekund. Do dalšího servisu už na Milana ztrácel 31 sekund a ani dva rychlejší časy než jeho soupeř na posledních dvou RZ mu k posunu vpřed nepomohly. Takže i on pouze využil odstoupení Petra Kužely a z rally Corsica si odváží bronzový post a k němu 2 extra body za čtvrté místo z PS. V cíli si ještě posteskl, že je pouze jediný Hyundai, který dorazil až sem.

Druhý tedy po přepočítání časů dojel Milan Kuča. Milan už letos jednou dojel druhý ve Švédsku. Ale pouze dva body z Monaka a nulový bodový zisk z Mexika řadí obhájce titulu až na desáté místo a tak mu bodový příděl přišel opravdu vhod. Jak už jsme psali v první etapě, tak před Victora se dostal až v její poslední RZ. Ve druhé etapě lépe zvládl oba průjezdy Torre Vecchia a Victorovi odskočil. Poté už si své postavení jen hlídal a dojel si pro krásné druhé místo. I on na PS dokázal přidat jeden extra bod navíc za páté místo. Pro něj i M-Sport určitě krásný výsledek.

Vítězem se potřetí letos stává Petr Kubovský. Pouze na úvodním podniku našel přemožitele v podobě Tomáše Buriánka, jinak zatím sezóna z říše snů. Do druhé etapy vstupoval se ztrátou necelých 11 sekund, ale díky pozdějšímu startu také s vědomím, že jeho největší konkurent havaroval. I proto v první sekci moc netlačil, vyhrál jen Šumburk a i to jen o 0,09 sekundy před Kuželou. Po desáté RZ už na něj ztrácel 35 sekund, ale hned po jedenácté RZ se dostal na první místo a to už nepustil. Nejdříve mu průběžné první místo daroval po první chybě Kužela, aby mu ho na další RZ svým odstoupením definitivně přenechal. Přestože už nemusel nikam spěchat, tak si plný bodový příděl pojistil i výhrou na PS a připsal si tak na své konto dalších 5 bodů. V cíli sportovně přiznal, že nebýt chyb Petra Kužely, tak by na něj asi neměl. Leč body se počítají až v cíli a tam byl nejrychleji Petr Kubovský.

Mezi týmy WRC 1 to po první etapě vypadalo na první porážku Toyoty, ale dle toho, jak vypadají výsledky nyní, by opět Toyota nasbírala nejvíce bodů, konkrétně 51. Na druhém místě by skončil M-Sport se 46 body, následují DMACK s 31 body, Hyundai s 20 body a Citroen se 14 body.


Tohle všechno mělo už známou dohru a o výsledku se mělo rozhodnout opět u zeleného stolu. Dodatečně byli ze závodu diskvalifikováni jezdci: Tomáš Brázdil, Jan Kandler, Marek Peter, Ondra Štolfa, Milan Labudek a Pavel Řezníček. Kromě toho byly rozdány penalizace, které byly následně vedením stáhnuty. Zkrátka výsledky se změnily a konečnou podobu můžete najít na stránkách pořadatele, kde se také dozvíte co to znamená s celkovými součty.

V tuto chvíli je také otázkou kdo vlastně bude chtít v tomto šampionátu pokračovat, takže z mého pohledu nemá význam nyní ani probírat šance jednotlivých jezdců v celkovém hodnocení.


3.závod MSR 2019 - 16. Rally Guanajuato Mexico 2019

Rally Mexiko


Tentokrát uběhly pouhé dva týdny, kdy utichly motory závodních speciálů po minulého závodu a celý kolotoč virtuálního šampionátu MSR 2019 se přesunul ze zamrzlého Švédska za Tichý oceán. Konkrétně do Mexika, kde se znovu rozběhl při letošní třetí zastávce. Celý závod se tentokrát odehrává v daleko teplejším pásmu než předchozí dvě soutěže a na posádky tak čeká nejen pořádný teplotní šok, ale zároveň letošní první šotolinová soutěž. Rally Mexiko je známá především svou nezaměnitelnou diváckou kulisou. Závod čítá celkem 21 RZ, ale z toho hned 1/3 tvoří divácky atraktivní, leč jezdci už méně oblíbené SSS, kde se dá zpravidla jen málo získat, ale jakákoliv chyba se rovná často velké ztrátě. Soutěž je rozdělena tradičně do dvou etap a nyní se půjdeme v krátkosti podívat, jak si jezdci poradili s první z nich.


Do závodu se přihlásilo celkově 52 posádek všech tří tříd. Je to opět mírný pokles, než na předchozích soutěžích, ale vzhledem ke komplikovanější logistice se to dalo očekávat. Do samotného závodu pak nakonec odstartovalo jen 49 jezdců. A do cíle etapy z nich pouze 30 dorazilo bez použití SR.


1. ETAPA:


WRC 1


V kategorii WRC začal nejlépe vítěz úvodního podniku Tomáš Buriánek a byl to především on, kdo od úvodu sváděl velký boj o vedení s vítězem švédské rally a zároveň průběžně vévodícím mužem Petrem Kubovským. Celkem třikrát si prohodili pozice, pak ovšem v páté RZ Tomáš svou snahu přehnal, poslal svůj vůz přes střechu, což ho v této RZ stálo přes 19 sekund a mohl děkovat štěstěně, že dopadl zpět na kola a neztratil více. Tím se do čela definitivně dostal Kubovský s Yarisem. Vyhrál celkem tři RZ první etapy a vede po ní o 23 sekund. Ovšem za ním je prozatím situace nejasná. Na druhém místě prozatím nocuje Milan Kuča, který využil zaváhání Buriánka k posunu na druhé místo po 5. RZ. Poté si to ovšem oba borci rozdávali o každou desetinu sekundy. Mírně navrch měl Buriánek, který po desetinách stahoval svou ztrátu a po dojezdu poslední deváté RZ se zdálo, že půjde zpět na druhé místo. Jenže hned v zápětí na jeho konto přibyla 33 sekundová penalizace a to znamenalo jeho propad až na páté místo. Jezdec se hned odvolal proti penalizaci, takže uvidíme, jak se tato situace vyvine. Prozatím tedy platí, že druhý je po první půli obhájce titulu Kuča. Na třetím místě prozatím přenocuje Libor Tomeček. Ten sice začal až devátým časem na asfaltové městské SSS, ale pak se na klasických testech pohyboval stabilně v první šestce, když 8. RZ šotolinovou SSS dokonce vyhrál a na vedoucího jezdce a zároveň svého týmového kolegu Kubovského ztrácí 33 sekund. Prozatím čtvrtý je Karel Schamberger, kterému k této pozici pomohly stabilní výsledky na RZ, kde se převážně umisťoval v první desítce. Výrazněji ztrácel pouze na New Bobech a na Prospect Ridge a v cíli první etapy má ztrátu 54 sekund. Na pátém místě je tedy prozatím Buriánek, ale pokud mu z jeho 56 sekundové ztráty bude odečtena 33 sekundová penalizace, tak se posune na druhé místo, jen těsně před Kuču. Tomáš dokázal vyhrát celkem 2 RZ první etapy, stejně jako šestý muž první půle Victor Trnka. Ten si hned v úvodní SSS stěžoval na problémy s brzdami. Nejvíce ztratil na 4. RZ SSS RSI Slalom Gege WRC, kde nechal 20 sekund a celkově ztrácí už sekund 58. Sedmý je po první půli Jan Mazanec, který si prožil krušné chvíle na průjezdech RZ Frazier Wells II, kde byl v obou průjezdech venku. V prvním případě autu neublížil, v tom druhém už částečně ano. Přesto ho dokázal dovézt až do cíle. Na osmém místě je v tuto chvíli Viktor Kubíni. Ovšem i u něj svítí prozměnu 20 sekundová penalizace tentokrát ze 4. RZ, kde se dá předpokládat protest a odečtení penalizace. Tím pádem by se posunul o dvě místa vzhůru před Trnku a Mazance, s kterými se jinak pral celou etapu. Na deváté místo se až v poslední RZ posunul Ondra Gabrhelík pouze o 0,5 sekundy před desátého Fandu Davida. Oba borci spolu sváděli zajímavou bitvu po celou první etapu. Nejdříve měl navrch Fanda, který ale v 5. RZ trefil strom a tím se propadl až za Ondru. V 7. RZ se dokázal vrátit před něj, ale na dvou posledních SSS byl pro změnu opět rychlejší Ondra a posunul se před něj. Ondra zakončil etapu se ztrátou 1:18,4 min. a Fanda 1:18,86 min. Jedenáctý je po první půli Roman Dujka. Ten se až do 3. RZ držel dvojice David, Gabrhelík. Od čtvrté RZ však přestal stíhat jejich tempu a v cíli už na oba ztrácí 28 sekund. Dvanáctý je prozatím Patrik Vařeka (+2:14 min.), který hned v úvodní RZ trefil špatně stojícího fotografa, musel na místě zastavit a ztratil tam přes 40 sekund. Ale i u něj platí jeho místo s otazníkem, protože za ním jedoucí Marek Duda je taktéž zatěžkán zřejmě nesmyslnou penalizací 33 sekund z poslední RZ, díky níž spadl až za Patrika. Mára si zvykal na nový posilovač brzd, který mu dával pocitově daleko tvrdší brzdový pedál a tím horší cit na brzdě. Díky tomu (a prozatím platné penalizaci) tak ztrácí 2:27 min. Čtrnáctý je Tomáš Martinek, který už ztrácí 3:51 min. na prvního a bodovanou patnáctku uzavírá Karel Schamberger st. Ten si prožil krušnou chvíli v servisu po 4. RZ, kde došlo v jeho zázemí k výpadku proudu a tak mechanici při svitu baterek stíhali opravu vozu jen tak tak. Ale i u něj svítí penalizace 2:25 minuty ze 4. RZ, tak uvidíme, zda se i tady jedná o chybu, či nikoliv. Celkově nyní ztrácí 4:51 min.

A tím je zároveň uzavřen výčet jezdců, kteří dokončili celou etapu. Hned na druhém testu putovali do SR dva rychlíci a to Petr Kužela (průběžně 4. po 1. RZ) a Oťas Plojhar (průběžně 2. po 1. RZ). Kužela hned v úvodu 2. RZ špatně najel na skok, při dopadu trefil reklamní bannery, které poslaly jeho vůz přes střechu a při tom poškodil startér a elektriku svého vozu. Jen o kousek dál dojel Plojhar, který byl ještě na druhém mezičasu nejrychlejší. Pak ovšem vyjel lehce mimo ideální stopu, trefil strom a to byla pro jeho vůz konečná. Ve stejném testu se k nim přidal ještě Martin Hudský.

Hned na následující 3. RZ je doplnil Jenda Novák a další rychlík do party byl Radek Garažija. Ten dokázal vyhrát 3 RZ, v následující byl i on postihnutý nesmyslnou penalizací, aby nakonec odstoupil během 6. RZ z pátého místa (po odečtení penalizace z třetího), kde byl jeho vůz na jedné nerovnosti doslova vymrštěn do lesa v místě, kde to nečekal a díky velké rychlosti už se nedokázal vyhnout stromům.


Situace kolem penalizací je dosti nejistá a tak i v týmech WRC1 jsou výpočty složité. Takže si počkáme až na dořešení situace s penalizacemi a uvidíme jak to bude vypadat až na konci. V každém případě to prozatím nejlépe vypadá opět pro jezdce Toyoty, která má v cíli všechny 4 jezdce a zároveň všechny na bodech.


WRC 2


V kategorii WRC 2 se na startu opět objevil se svým soukromým Citroenem DS3 R5 asi největší favorit Kuba Hoffmann. Od druhé RZ se ujal vedení, zajel 5 nejrychlejších časů a nikoho asi moc nepřekvapí, že stejně jako na předešlé Švédské rally půjde do druhé etapy s více jak půl minutou náskoku k dobru. Jeho nejbližším pronásledovatelem je po první etapě Ondra Štolfa. Ondra letos prožívá prozatím smolnou sezónu a tak se mu ji snad podaří prolomit právě zde. Na druhé místo se vyšvihl ve třetí RZ, kde po havárii odstoupil z druhého místa Ondra Babák a už si ji pohlídal až do cíle etapy. Poslední dvě SSS dokázal dokonce vyhrát, ale na Kubu stáhl jen něco málo přes jednu sekundu. Po první etapě ztrácí 32 sekund, ale na dalšího v pořadí, a zároveň svého týmového parťáka Jana Kandlera, už má naopak k dobru 44 sekund. Honza hned v úvodu přiznal, že z důvodu nedostatku času jede bez testu. Po už zmíněném odstoupení Ondry Babáka se vyhoupl na třetí místo, ale musel o něj celou etapu bojovat s Vaškem Kocourkem, Tomášem Koppem a Mírou Chudějem. Vašek jej dokázal ve 4. RZ přeskočit, ale hned po servisní přestávce mu to v 5. RZ Honza oplatil a vrátil se zpět na třetí místo. To už těsně uhájil a přenocuje třetí se ztrátou 1:16 min. Čtvrtý nakonec přenocuje Tomáš Kopp, který si nejprve prožil krušnou chvilku na druhé RZ, kde dle svých slov špatně najel na jeden horizont a díky tomu dopadl mimo cestu, pod její úroveň. Odtud se asi 15 sekund hrabal zpět, takže byl po RZ až desátý. Po třetí RZ povyskočil na šesté místo, v páté RZ se posunul na páté a v sedmé RZ udolal i Vaška Kocourka a posunul se na místo čtvrté. Na Honzu před sebou ztrácí necelých 5 sekund, naopak Vašek je za ním zpět o necelé 2 sekundy. Ovšem nesmíme zapomínat ani na Miru. Ten se jich i přes to, že bojoval s tělesnou teplotou 38 °C, držel doslova jako klíště po celou etapu a nocovat jde jen o další 2 sekundy zpět za Vaškem. Zatímco v tuto chvíli se zdá první a druhé místo neohrožené, tak tento souboj o třetí místo byl nejen ozdobou první etapy a jistě bude napínavý i v té druhé.

Až doposud jmenovaní jezdci zvládli etapu bez penalizací. Od sedmého místa už to však neplatí. Takže prozatím sedmý je Petr Marek. Petr obdržel 33 sekund penalizace v předposlední RZ a také on nechápal za co. Mára sice začal vítězstvím v první RZ, ale bylo to dáno tím, že mu jeho mechanici omylem dali na vůz hladké slicky v domnění, že po úvodní SSS bude možnost výměny pneumatik. Ovšem pořadatelé byli nekompromisní a tutu změnu nepovolili, neboť důrazně všechny na tuto skutečnost už před startem upozorňovali v tiskovém prohlášení. Petr se tak protrápil dvěmi následujícími šotolinovými RZ, propadl se až na 13. místo, aby ve 4. RZ opět využil výhodu sliku, RZ opět vyhrál a posunul se na desáté místo. V šesté RZ, už s šotolinovými koly, se posunul na sedmé místo, ale pomohli mu k tomu jednak soupeři před ním, kteří putovali do SR a pak Také Teodor Stránský, který tou dobou už měl na kontě penalizaci 1:25 min. z RZ s pořadovým číslem 4. I tady následoval protest a tak Teodorova ztráta v cíli první etapy na Petra činí 21 sekund, což po odečtu penalizací bude znamenat Teodorův posun vřed. Nyní ale platí, že Teodor je osmý se ztrátou 3:49 min na prvního. Devátý je po první etapě Tomeček Josef. Ten měl problémy už na 2. RZ, když byl nedobrovolně mimo trať. Další komplikace nastala na 5. RZ, kde mu museli pomáhat diváci zpět na trať a nepříjemný incident se špatně stojícím fotografem na 7. RZ, kdy musel zastavit a nabral další časovou ztrátu, byl jen vyústěním nepříliš povedené etapy. Po první etapě je devátý se ztrátou 4:39 min. na nejlepšího mezi vozy RC2. Desátý je Vele Mirek a ani on neměl pohodovou etapu. Už na první RZ srazil nevhodně stojícího fotografa, musel pochopitelně zastavit a ztratil téměř minutu. Nepovedený začátek pokračoval hned na následující RZ, kde vylétl ven z trati a zpět na kola mu museli pomáhat diváci, a aby nebylo smůly málo, tak navíc svůj vůz dosti poškodil. Není divu, že měl chuť odstoupit. Ani jeho mechanici nedokázali za 30 minut servisní zóny po 4. RZ dát jeho vůz do pořádku, takže jej čekalo dalších 5 RZ s ne úplně funkčním vozem. I u něj svítí v tuto chvíli 15 sekundová penalizace ze 4. RZ, ovšem tato nic zásadního neřeší, neboť Mirek v této RZ ztratil více jak 3 minuty. Na další 5. RZ šel se svým vozem opět přes střechu a ztratil další minutu. V cíli první etapy ztrácí na nejlepšího v tuto chvíli přes 9 minut. Snad se mu druhá etapa povede lépe.

V této skupině bylo v první etapě hodně odstoupivších, o čemž svědčí fakt, že od 11. místa níže museli všichni jezdci využít pravidla SR. Jedenáctý je prozatím Charvát, který odstoupil v 7. RZ. Následuje Brčko, který svůj vůz rozbil o zkoušku dříve, stejně jako 13. Láník, kterému vypověděl službu jeho motor a 14. Sojka, který pro změnu trefil strom. Posledním bodujícím je prozatím Ondra Babák, který odstupoval už na 3. RZ.


Mezi týmy WRC2 to má nejlépe po první etapě rozjeté tým Škoda Motorsport, který má jezdce na druhém a třetím místě a bral by 44 bodů, M-Sport by bral v tuto chvíli 19 bodů, DMACK 17 bodů (respektive 15 bodů), Citroen 16 bodů (respektive 18 bodů), VW 4 body a Hyundai pouze 1 bod. Údaje v závorce jsou součty po odečtení prozatím neoficiálních penalizací.


WRC 3


V kategorii s pouze jednou poháněnou nápravou do závodu odstartovalo opět 7 jezdců a opět to byl pěkný souboj po celou etapu. Nejlépe začal soutěž Pavel Řezníček, avšak ten už ve 3. RZ bohužel havaroval ze druhého místa a spolu s ním putoval do SR ve stejné RZ i tou dobou pátý Milan Slaný. V tu chvíli už byl ve vedení Milan Řezníček. Milan se do vedení dostal už ve druhé RZ a udržel ho až do cíle první etapy. Naopak ten, komu se vstup do soutěže nepovedl, byl Karel Sojka. Karel hned na úvodní RZ srazil opravdu nevhodně stojící fotografy ve stejném místě jako před ním Patrik Vařeka ve WRC 1 a Mirek Vele ve WRC 2. Z toho pramenila ztráta po první RZ čítající více jak 40 sekund. Karel potom ovšem po trati doslova létal, připsal si celkem 4 nejrychlejší časy a díky tomu přenocuje druhý se ztrátou pouhé 4 sekundy na Milana. Třetí je po první etapě průběžně v této kategorii vedoucí muž šampionátu a vítěz obou předchozích rally Michal Labudek. Ten jako vedoucí jezdec vyrážel na trať jako první a tak neměl srovnání s konkurencí. Celou etapu však sváděl velký souboj s obhájcem titulu v této kategorii Vlastíkem Válkem. Vlastík s Michalem se neustále pohybovali v rozmezí pár sekund. Po odstoupení Pavla Řezníčka ve třetí RZ šel nejdříve na druhé místo Vlastík. V páté RZ se přes oba doslova přehnal Karel Sojka, ale souboj mezi oběma borci nebral konce. Na šesté RZ chyboval Michal, který vylétl se svým vozem ven. Naštěstí ale nic netrefil a se ztrátou cca 10 sekund na Vlastu mohl pokračovat v soutěži dále. Naopak Michal zabral v posledních dvou RZ a v obou zajel nejlepší čas. Zároveň v obou shodně Vlastu porazil o 11 sekund a to znamenalo jednak po 8. RZ posun před něj a po poslední RZ i navýšení náskoku na 12 sekund. Takže Michal na třetím místě ztrácí 48 sekund, Vlastík na čtvrtém rovnou minutu. Pátý je Pavel Králíček, který ztrácí 1:36 min., no a šestý Pavel řezníček i sedmý Michal Slaný jsou zatěžkáni 35 minutami za SR.


Delší a dle mého názoru i náročnější etapa nás ovšem opět teprve čeká a tak až ve středu 17.3. uvidíme, které posádky se staly celkovými vítězi Mexické rally.


2. ETAPA:


WRC 3


Dokáže Milan Řezníček za sebou udržet Karla Sojku, a nebo dokáže dotáhnout svou stíhací jízdu až ke zlatu Karel ? A nebo to bude celé jinak a nakonec se bude radovat někdo z dvojice Válek, Labudek ? Jak dopadne jejich vzájemný duel ? Otázek před druhou etapou bylo i při menší obsazenosti třídy dost. Jak to celé dopadlo ? Tak na to se teď podrobněji podíváme.

Vedoucí duo dělily před druhou etapou pouhé 4 sekundy. Před dalšími pronásledovateli už měli náskok více jak 40 sekund, respektive téměř minutu. Avšak v rally není nic jasné dokud jezdci nepřejedou cílovou rampu a o tom se přesvědčily i posádky této třídy. Jako první se z boje nedobrovolně poroučel vedoucí muž průběžného vedení třídy a zároveň vítěz obou dosavadních soutěží Michal Labudek. Toho hned v úvodu postihly technické problémy jeho vozu. V autě přestávala fungovat elektronika a jako první odešel interkom. 10. RZ ještě zvládl dokončit, byť s minutovou ztrátou jízdou na oči. A i přes snahu jezdce o opravu na přejezdu si auto na 11. RZ řeklo dost, zastavilo a už se jej nepodařilo zprovoznit. Michal tak po dvou vítězstvích tentokrát vyšel bodově naprázdno a díky tomu nejen že ztratil vedení, ale propadl se až na čtvrté místo. Po dvou výhrách jej čeká hodně smutná cesta domů.

Otázka, zda se podaří Karlovi vyhrát, vzala za své ve stejné 11. RZ. Ještě v desáté RZ Karel zajel výborně. Byl ze všech nejrychlejší a šel do čela. Ale v té následující chyboval, svůj vůz rozbil a putoval do SR, takže naděje na dobrý výsledek byla rázem ta tam. Dlouhá etapa znamenala v součtu 40 minut SR a pád až za Pavla Řezníčka. Tím jeho smůla ovšem neskončila. V průběhu 19. RZ si totiž jeho po havárii opravený vůz postavil hlavu a Karel dopadl stejně jako Michal Labudek, čili s nulovým přídělem bodů na kontě.

Pavel Řezníček začal závod sice nejrychlejším časem na 1. RZ, ale už ve třetí RZ putoval do SR. Druhou etapu nezahájil nejlépe. Hned v 10. RZ šel dvakrát přes střechu a museli mu zpět na kola pomáhat diváci, čímž v RZ ztratil přes 2 minuty. Zbytek etapy střídal dobré časy s horšími, na 13. RZ byl opět v problémech a ztratil téměř další minutu. Až přišla na řadu 19. RZ a odstoupení pro technickou závadu. Pavel si letos zatím vybírá smůlu velkými hrstmi. V prvním závodě mu nefungovala technika, ve druhém boural v první etapě a pak jej na dvou RZ potrápil nefungující intercom. A tady opět po slibném začátku havárie a nakonec odstoupení pro technickou závada. Přejme mu, ať se mu v dalších závodech daří více.

Sezónu jako na houpačce má zatím i Michal Slaný. V prvním závodě patřil k nejrychlejším, ale hned třikrát boural a cíl nespatřil. Ve Švédsku i díky chybám soupeřů bral třetí místo a v Mexiku ? Už po první etapě měl na svém kontě 35 minut SR. A ve druhé putoval do SR opět a to dokonce hned v 10. RZ, takže na jeho kontě bylo rázem 80 minut SR. Takže už mohl jen čekat na smůlu soupeřů a ta, jak už jsme psali výše, skutečně přišla. Takže Michal nakonec bere slušné body za čtvrté místo a v celkovém hodnocení se posunul na místo páté.

Pavel Králíček vstupoval do druhé etapy až z pátého místa, když na soupeře před sebou ztrácel 35 sekund a za sebou měl mezeru více jak půl hodiny. Mohl tak jet v klidu a to také udělal. Stabilním výkonem zajížděl stabilní časy a tak se díky chybám soupeřů po 11. RZ dostal na bednu a v cíli bere bronz. Čímž se v celkovém hodnocení posunul dokonce před Michala Labudka a vyrovnanými výkony se drží na bedně i v celkovém hodnocení, když je prozatím třetí pouze rozdílem horšího nejlepšího výsledku.

O tom, že rychlost není všechno, ví své i Vlasta Válek. Vlastík ač na své mladší soupeře už občas rychlostně nestačí, tak dobře ví, že nejdříve musíte spatřit cíl, abyste mohli bodovat. A kde to nejde vlastní rychlostí, tam dokáže využít zaváhání ostatních a vlastní spolehlivost. V desáté RZ se tak posunul nejen před technikou sužovaného Labudka, ale také před Milana Řezníčka, který chyboval podobně jako Pavel a po 10. RZ na něj najednou ztrácel 20 sekund. Tím pádem se Vlastík vyšvihl na druhé místo a hned na další RZ, po odstoupení Sojky už dokonce vedl. Postupně ovšem ztrácel, po 13. RZ opět musel přepustit první místo Milanovi a už si svým tempem dojel až do cíle. Jak sám uvedl ve svém závěrečném komentu, tak: "...nejstarší jezdec ve skupině s asi nejslabším vozem ve skupině (Fiesta R2) dorazil poklidnou jízdou do cíle bez SR...". A rovnou z toho bylo stříbro a krásné body, které jej posunuly na druhé místo i v celkovém hodnocení, byť jen díky lepšímu umístění na této rally, než Pavel Králíček. Oba mají po této rally na kontě 54 bodů a o jejich pořadí rozhoduje jen nejlepší výsledek, který každý zajeli. Oběma gratulujeme.

Své první letošní prvenství dokázal ve druhé etapě uhájit Milan Řezníček. Jak už jsme ale naznačili výše, tak to vůbec neměl snadné. Hned v 10. RZ měl pocit, že mu to dost klouže, byl dvakrát venku a propadl se až na třetí místo. V 11. RZ mu kontrolka hned od startu hlásila únik oleje (patrně poškodil vanu při výletech na 10. RZ), takže mu hrozil podobný osud jako Labudkovi, nebo Sojkovi. I přes poškození se mu podařilo snížit ztrátu na Vlastu a naštěstí mu vůz vydržel až do servisu, kde jej mechanici dokázali dát znovu dokupy. A v tu chvíli mohl začít naplno tlačit a hned v další RZ se posunul na první místo, které už nikomu nepůjčil a po zásluze si z Mexika odváží zlato. Ve druhé půlce byl hned osmkrát nejrychlejší a nedal nikomu šanci. Toto vítězství jej také katapultovalo do čela průběžné klasifikace, kde má nyní náskok 11 bodů na duo Válek, Králíček. Vítězi gratulujeme a na závěr pár slov přímo od něj:

"Nakonec skvělý závod. Sice úvod 2E sme totálně pokazily,ale pak už se to jen lepšilo. Škoda konkurence, ktera musela odstoupit díky tech.problemum. Bylo by to podstatně težší něco zajet. Díky pořadatelům a soupeřům za pěkny a těžký závod."


WRC 2


Dokáže Kuba Hoffmann opět zvítězit ? Uvidí Ondra Štolfa cíl aspoň na třetí pokus ? Kdo ze čtveřice uchazečů o třetí místo skončí na bedně a udrží Honza Kandler průběžné vedení v šampionátu ? To byla jen část otázek, na které měla dát odpověď druhá etapa Rally Mexiko.

Do závodu odstartovalo 22 jezdců této třídy, ale pouze deset z nich zvládlo nástrahy první etapy bez pomoci SR. Do té druhé nastoupilo už jen 19 jezdců, ovšem cíl jich nakonec uvidělo pouhých 13. To znamená, že 40 % z původně odstartovaných posádek si nedokázalo poradit s nástrahami tratě.

Třinácté a zároveň netradičně poslední bodované místo obsadil Marián Váňa. Ke 40 minutám SR z první etapy v té druhé přidal stejný počet trestných minut. Přesto dokázal zvládnout poslední tři důležité RZ a nakonec bere 3 body.

Dvanáctý Ondrej Soják se až do páté RZ pohyboval okolo devátého místa. Poté putoval do SR, propadnul se na čtrnácté místo a z první etapy měl manko 20 minut SR. Druhou etapu nezačal nejlépe, když hned v úvodní RZ ztratil přes 3 minuty a hned v té další už byl opět nucen využít pravidla SR. V součtu tedy 60 minut SR znamená v cíli 4 body.

Jedenáctý dorazil do cíle Pavel Matulík. Pavel chyboval už ve druhé RZ a tak si do druhé etapy přivezl manko 40 minut za SR. Ve druhé etapě už jen jednou musel volat diváky a také poškodil diferenciál, ale etapu zvládl dojet a odváží si za to z Mexika 5 bodů.

Šest bodů za desáté místo nakonec vybojoval Tomáš Brčko. Tomáš se pohyboval až do 5. RZ okolo sedmého místa, když na Miru Chuděje ztrácel pouhou sekundu. V šestém testu ovšem havaroval a i on se tak nevyhnul 20 minutám penalizace za SR. Ve druhé etapě se neměl kam hnát, přesto se pohyboval v první desítce časů. Na 19. RZ musel volat na pomoc diváky a pak už se v cíli soutěže těšil na dlouho očekávané Polo R5. Tak snad se brzy dočká.

Desátý po první etapě a poslední bez SR byl Mirek Vele. Jak jsme psali v části reportáže věnované první etapě, tak Mirek se v ní trápil a nabral 9 minut ztráty na nejrychlejšího. Druhá etapa začala podobně jako první, tedy ztrátou hned v první RZ. A pokračovalo to ještě větší ztrátou ve 14. RZ. Podobně to dopadlo i v 19. RZ a 20. RZ a tak se v cíli jeho ztráta vyšplhala na více jak 18 minut. Přesto si oproti první etapě o jedno místo polepšil a bere 8 bodů za konečné deváté místo.

Osmé místo a deset bodů si z Mexika odváží Josef Tomeček. Josef měl poklidnou etapu, jediné zaváhání přišlo na 11. RZ, kde vyrobil hodiny. A taktéž on si oproti první etapě o místo polepšil.

Sedmé místo obsadil Petr Marek. Nic na tom nezmění ani případný odpočet penalizace z RZ 8 a 17. Petr byl už po první etapě sedmý, ale nutno podotknout, že při možném odečtu penalizací by mu patřilo až místo osmé. Když navíc hned v úvodní RZ druhé etapy trefil přihlížející diváky, zdálo se že za ním jedoucí Teodor Stránský půjde před něj. Jenže i Teodor měl ve stejné zkoušce podobný incident a smazal tak jen necelých 7 sekund. Ovšem už na následující RZ, navzdory problémům se zadním diferenciálem, se mu Petra podařilo přeskočit, protože ten, jak sám uvedl, vůbec nemohl chytit rytmus. Od této RZ už Petr pomalu po sekundách na svého konkurenta ztrácel. Potom přišla další penalizace v 17. RZ a v 19. RZ mu Teodor definitivně ujel na rozdíl převyšující jeho penalizaci. V cíli měl Petr přesto radost. Obzvláště díky tomu, že zdejší charakter tratí mu moc nevyhovuje. Za sedmé místo si odváží 12 bodů.

Šestý tedy do cíle dorazil Teodor Stránský, který si i bez odpočtu penalizace polepšil o dvě příčky oproti první etapě. O jeho chybě v 10. RZ jsme už psali, stejně jako o problému se zadním diferenciálem na následující RZ. Poté už se vyhnul vážnějším zaváháním a až v poslední RZ mu svým odstoupením doslova jedno místo daroval soupeř před ním. V cíli usoudil, že nemá smysl podávat protest proti penalizacím, protože by se ani nikam neposunul, ani nikam nepropadl.

V boji o třetí místo byla po první půlce prakticky čtveřice jezdců, když mezi třetím Kandlerem a šestým Chudějem bylo po první etapě pouze 10 sekund rozdílu. Takže bylo zaděláno na drama a očekávala se i válka nervů, která nakonec přišla.

Po první etapě čtvrtý Tomáš Kopp začal druhou půlku dobře a hned po 10. RZ šel před Honzu. Až do 12 RZ zajížděl lepší časy než jeho soupeř, pak ovšem ve 13. RZ v rozmezí 200 metrů dvakrát vylétl z tratě, ztratil jeden a půl minuty na své nejbližší soupeře a jak sám řekl: "No a je vymalováno ...!" V devatenácté RZ mu dal jeden ze soupeřů šanci, když taktéž chyboval a dovolil mu přiblížit se na rozdíl 13 sekund, ale ani to mu nestačilo, neboť v poslední RZ celé soutěže přišla z jeho stránky ztráta koncentrace, která vedla k havárii a bodovaný výsledek se rozplynul jako pára nad hrncem. Ostatně, bohužel pro něj, stejně jako po celou letošní sezonu. Na Monte po zpackané první etapě jen 3 body, ve Švédsku se pohyboval okolo šestého místa, ale hned v úvodu druhé etapy boural a spadl až za bodované příčky (16.) a teď přišly 2 chyby ve 13. RZ a nakonec havárie v poslední RZ celé soutěže. Snad se mu příště bude dařit lépe. Rychlost mu nechybí, jen je potřeba zlepšit spolehlivost.

Tím se všichni do té doby za ním jedoucí posunuli o místo vpřed a seznam uchazečů o poslední místo na stupních vítězů se ztenčil na tři.

Po první etapě třetí Kandler vyrazil z této trojice jako první a nezačal nejlépe. Na 10. RZ jej předstihl nejen zmiňovaný Kopp, ale i Vašek Kocourek. Hned na další RZ si ovšem pozice vyměnili a Honza šel opět před něj. Když na 13. RZ poprvé chyboval Kopp, tak se oba posunuli před něj. Postupně si Honza, i zásluhou zlepšení na druhém průjezdu RZ Hualapai II, vypracoval náskok až 15 sekund před nejdelším testem soutěže. V devatenácté RZ ovšem Honza chyboval a do cíle dorazil s více jak minutovou ztrátou na nejrychlejšího a dal tak svým soupeřům šanci. A až za ním startující Vašek toho využil a i když zajel dle svých slov až moc opatrně, tak to stačilo na posun před Honzu. Dokázal tu na něj najet 38 sekund a rázem to byl on, kdo měl náskok téměř 23 sekund. Do cíle v tu chvíli zbývaly pouze dvě RZ, ale Honza se nevzdával. Na 20. RZ dokázal stáhnout 6,5 sekundy a souboj gradoval. Na poslední RZ se výsledek opakoval. Honza stáhl dalších 6,5 sekundy, ale to bylo málo. V cíli mu na Vaška stále chybělo téměř 10 sekund a čekalo se, jak zajede poslední uchazeč o třetí místo Mira Chuděj. Míra si druhou etapu nechal až na poslední den a po 10. RZ sice zůstal šestý, ale zároveň se dokázal přiblížit na rozdíl pouhých 2 sekund za Honzu a na Vaška mu v tu chvíli chyběly jen sekundy 3. Po 12. RZ i přes chybu v závěru už doslova dýchal na záda pro změnu pátému Vaškovi, když je dělilo 0,24 sekundy. Na následující RZ ovšem výrazně ztratil a oba borci mu utekli na rozdíl 48, respektive 56 sekund a zdálo se, že je dobojováno. Jenže i přes to si o místo polepšil díky dvakrát chybujícímu Koppovi. Následujících pět RZ zajížděl vyrovnané časy s borci okolo a naději mu tak dala až 19. RZ, kde jak už víme chyboval Honza a jeho náskok se před Mirou ztenčil na pouhé 3 sekundy. V posledních dvou RZ už mu ale, jak se říká, došel dech a tak se v cíli musí spokojit s pátým místem.

Takže pátý nakonec skončil Mira Chuděj a i přesto, že nedokázal vybojovat bronz, byl spokojen. Dobře věděl, že to mohlo být lepší nebýt chyby, ale krásné souboje o vteřinky to je super a to mají závodníci rádi.

Čtvrtý bude asi malinko zklamaný Honza Kandler, ale i po této rally udržel vedení mezi jednotlivci v této skupině, když nasbíral celkově už 65 bodů. A dokonce dokázal zvýšil náskok na druhého v pořadí. Nutno ovšem dodat, že dosud druhý Ondra Babák tentokrát nebodoval, když po chybě v první etapě, neměl štěstí ani v té druhé a jeho snahu přivést aspoň nějaké body bohužel zastavila technická závada během 19. RZ.

Třetí místo si tedy z Mexika odváží Vašek Kocourek, který z něj jistě má obrovskou radost, byť si byl v cíli vědom, že mu k tomu pomohla Honzova chyba. A je to právě on, kdo se tímto dokázal posunout na průběžné druhé místo. Na svém kontě má po tomto závodě 54 bodů.

Konečně ! Tak takovéto ohlasy se nejspíše ozývaly z tábora Škody Motorsport, když Ondra Štolfa dorazil do cíle. Ondra měl letos smůly na rozdávání. V prvním závodě ho vyřadila závada jeho vozu v době, kdy dvě RZ před cílem vedl. Ve druhém závodě nejprve poškodil svůj vůz o snehovou bariéru a musel využít SR, aby nakonec odstoupil z poslední bodované pozice, jak jinak než necelé dvě RZ před cílem. Tentokrát to konečně vyšlo a Ondra letos poprvé bodoval a hned dokázal bojovat i o vítězství.

A o to vítězství nebojoval s nikým jiným, než s Kubou Hoffmannem. Kuba měl po první etapě sice slušný 32 sekundový náskok, ale avizoval, že druhá etapa mu vůbec nesedí, některé RZ dlouho nejel a nejdelší 14 km dlouhou 19. RZ pojede poprvé v životě, takže dával Ondrovi naději. Tu ještě znásobil, když mu hned v 10. RZ zastávkovala technika na startu. Jeho nedostatečně zahřátá spojka uvedla vůz do pohybu, ten předčasně poskočil vpřed (čímž si vysloužil 10 sekundovou penalizaci za předčasný start) a hned poté mu zhasl motor. V porovnání s druhým průjezdem zde nechal v součtu asi 20 sekund. Ovšem Ondra bohužel pro něj dokázal umazat pouze necelých 10, které si prakticky hned na další Kuba vzal zpět. A postupně svůj náskok opět navyšoval až na 45 sekund po 13. RZ. Ve 14. RZ ovšem Kuba opět zaváhal, když tvrdě trefil jeden z kamenů a musel se zde na dvakrát otáčet. Naštěstí pro něj to nebylo v takové rychlosti, aby vůz zničil a tak mohl pokračovat. O pouhých 500 metrů dál přišla další chyba a překulení přes střechu. Při Kubovi ovšem opět stáli všichni svatí, neboť jeho vůz spadl zpět na kola a tak v cíli ztratil "jen" 13 sekund na Ondru a tudíž byli na stejném rozestupu jako po první etapě, čili na 32 sekundách. 15. RZ opět vyhrál Kuba o 4 sekundy, ale v 16. RZ naopak ztratil 34 sekund i díky údajně neoprávněné penalizaci a rozdíl se zmenšil na 2 sekundy. Bylo jasné, že pokud by bylo třeba, tak by se Kuba odvolal, avšak v tuto chvíli to vypadalo na zajímavou zápletku. Před nejdelší 19. RZ byl rozdíl stále necelé 3,5 sekundy a Kuba ji jel poprvé v životě. Ovšem Ondra neměl připravený dobrý rozpis a místo útoku naopak při jízdě "na oči" ztratil dalších 12 sekund a to i přesto, že Kuba jednou nedobrzdil do vracečky a jen tak tak auto nerozbil za letmým cílem. Před posledními dvěmi RZ bylo prakticky rozhodnuto. Ale ještě jednou nad Kubou stál jeho anděl strážný v poslední RZ kousek před cílem, kdy dostal nečekané hodiny, ale Kuba to opět zvládl a nic netrefil.

Druhé místo si tedy z Mexika odváží Ondra Štolfa a v cíli mu hodně odlehlo. Ostatně jeho slova mluví za vše:

"Konečně...do třetice všeho dobrého,jsme v cíli. Krásně jsme se povozili, závodit s Kubou nemá cenu a tak beru druhé místo jako vítězství! Paradní výsledek spolu s Honzou pro Škodovku! Už se těšíme na Korziku! :-)"


No a vítězem se stává ... Jakub Hoffmann ! Sporná penalizace na 16. RZ tedy o ničem nerozhodla, takže Kuba má zatím 100% bilanci, když vyhrál oba závody, do kterých letos nastoupil. S 50 body se zároveň posunul na třetí místo za Honzu Kandlera, na kterého už ztrácí pouze 11 bodů a jistě se letos pokusí vybojovat titul. Také on byl spokojený, i když v té chvíli ještě netušil, zda udržel první místo, jelikož startoval dříve než jeho soupeři.


Mezi týmy WRC 2 si nejvíce bodů odváží tým Škoda Motorsport, díky druhému místu Štolfy a čtvrtému místu Kandlera. Na konto týmu tak z Mexika přivezli 40 bodů a v součtu tak předstihli dosud vedoucí M-Sport, který bodoval pouze zásluhou Kocourka (20 bodů). ŠM má nyní na kontě 83 bodů, což je o 10 bodů více jak druhý M-Sport. Citroen byl druhým nejvíce bodujícím týmem na horké mexické půdě. Díky oběma bodujícím jezdcům Stránskému i Velemu si odsud odváží 22 bodů a to je vyšvihlo z posledního místa rovnou na bednu, když mají v součtu 46 bodů. Naopak Hyundai si letos z Mexika neodvezl ani bod, když oba jejich jezdce Babáka i Strnada zastavila technická závada na 19. RZ. Tudíž zůstali na 42 bodech z předchozích soutěží a o místo se propadli. Tým VW stále nedokázal homologovat nový vůz a tak jejich jezdci museli i v Mexiku spoléhat na konkurenční Fiestu. No a díky složité logistice v tom letos v Mexiku zůstal Brčko sám. Druhý vůz ani nepřihlásili na start a Brčko navíc boural hned v první etapě, takže 6 bodů bylo nakonec maximum, co se mu podařilo získat. To ovšem nestačilo a VW se o jedno místo propadl na páté místo s 37 body. To DMACK přihlásil sice duo Marek a Charvát, ovšem cíl spatřil pouze prvně jmenovaný. Matyáš Charvát do druhé etapy nenastoupil a tak bodoval jen Petr Marek a přestože přivezl dvojnásobek toho co Brčko, tedy 12 bodů, tak v součtu mají o jeden méně (36 bodů) a průběžně spadli na poslední místo.


WRC 1


V pestižní kategorii bylo před druhou etapou otázek podobně jako u předešlých skupin. Kromě boje o první, druhé i třetí místo bylo také otázkou, kolik jezdců se zvládne dostat do cíle a kolik z nich to zvládne bez SR ? A aby toho nebylo málo, tak nejasnosti okolo penalizací dělaly průběh závodu hodně nepřehledným hlavně v průběhu druhé etapy.

Z elitní dvacítky se rozhodl do druhé etapy už nenastupovat Petr Kužela. Ten byl po první etapě kvůli 40 minutám SR až na předposledním místě a šance na body byla malá. Do cíle rally dorazilo pouhých 16 jezdců.

Patnácté místo si z Mexika nakonec odváží Karel Schamberger st. Karel byl na patnáctém místě už po první etapě, takže by se dalo napsat, že jen udržel svou pozici. Opak je však pravdou. Karel totiž na 4. RZ vyfasoval neoprávněnou penalizaci téměř dvě a půl minuty a pokud by mu byla odečtena, tak by byl po první etapě sice těsně, ale přesto o dvě místa výše. Tudíž rozhodně měl ve druhé etapě o co bojovat a také se o to snažil. Hned v 10. RZ se hodně přiblížil borcům před sebou, ale na 11. RZ přišla rána, putoval do SR a rázem se propadl až mimo body na sedmnácté místo bez šance na třech zbývajících RZ svou ztrátu dohnat. Musel už jen čekat na případné odstoupení soupeřů před ním. A dočkal se. V devatenácté RZ pro závadu nejdříve odstoupil Fanda David a úplná pohroma pro jednoho z adeptů na bednu přišla o zkoušku později. Tím nešťastným nebyl nikdo jiný, než loňský mistr světa Milan Kuča.

Apropo, Milan vstoupil do druhé etapy po nenadálých technických potížích, které jej postihly na kratičkém přejezdu z poslední RZ první etapy do servisu. Mechanici tak museli na autě vyměnit kompletní servo i s pedály a to znamenalo kompletní změnu ovládání jeho vozu. Milan se s tím ovšem vypořádal dobře a vítězstvím v první RZ druhé etapy si tak pojistil své tehdejší druhé místo. Hned na další RZ ovšem zaznamenal 3x hodiny a bylo jasné, že se s autem dost pere. Na 13. RZ měl další krizi, přesto udržoval stále druhé místo. Na 14. RZ se opět 2x přetočil a i na dalších RZ mírně ztrácel a jeho náskok se ztenčil na pouhých 5 sekund po 18. RZ. V 19. RZ jel sice na jistotu, ale stačilo to na druhé místo v RZ a opětovné navýšení náskoku na třetího v pořadí na 25 sekund a zdálo se, že už to udrží. Poté ovšem přišla smolná 20. RZ, kde vylétl ven ze zatáčky a bohužel trefil jediný keř široko daleko, který mu vystavil smolnou definitivní stopku v této soutěži.

Nyní můžeme s jistotou říci, že bez ohledu na penalizace a její smazání či nikoliv, si jeden bodík za patnácté místo odváží Karel Schamberger st.

Na čtrnáctém místě dokončil soutěž Jenda Novák. Jenda byl z první etapy zatížen 35 minutami SR a do druhé nastupoval ze sedmnáctého místa. Také on musel čekat na případné zaváhání soupeřů pokud chtěl bodovat. A zaváhání přišly nejen u soupeřů, ale nevyhl se jim ani Jenda. Na 10. RZ a 19. RZ mu museli pomáhat zpět na trať diváci, čímž ztratil dost času. Přesto, když na 11. RZ nedobrovolně putoval do SR Schamberger st., bylo jasné, že díky většímu přídělu minut bude až za ním, což se i po osmnácté RZ naplnilo. Hned na 12. RZ chyboval ze sedmého místa Ondra Gabrhelík a to znamenalo stejný příděl trestných minut v SR jako Jenda. Ovšem už zmíněné chyby a taky delší a náročnější RZ ve druhé etapě mu nedaly šanci Ondru ohrozit. Přesto stoupal pořadím vzhůru. V 19. RZ se posunul už na body díky odstoupení Fandy Davida pro technickou závadu. No a ve dvacáté RZ si na úkor Milana Kuče polepšil na konečné čtrnácté místo.

Ondra Gabrhelík vstupoval do druhé etapy z devátého místa, když neztrácel moc ani na místo osmé. Na to se dokázal posunout hned na další RZ, byť spíše chybou jezdce před ním. Po jedenácté RZ už byl sedmý, i když s otazníkem, neboť jezdec, kterého přeskočil, měl v tu chvíli nedořešenou penalizaci ještě z první etapy. Ovšem hned na následující RZ už to bylo jedno, protože Ondra vylétl ve velké rychlosti ven a při snaze o návrat přehlédl ze země trčící tyč, o kterou svůj vůz rozbil a nemohl dále pokračovat. I on tak putoval do SR a propadl se až na patnácté místo po 18. RZ se 46 sekundovou ztrátou na před ním jedoucího borce. Ondra je ovšem bojovník a tak se ještě pokusil o zázrak. Na 19. RZ i on profitoval z odstoupení Davida, ale také dokázal snížit svou ztrátu na jezdce před ním o 16 sekund. Na další RZ zajeli oba téměř totožný čas a zdálo se býti rozhodnuto. Ondra přesto opět o místo poskočil, ale radost z toho určitě neměl, protože to bylo na úkor týmového kolegy Kuči. V poslední RZ mu ovšem ještě svou chybou dal šanci jeho nejbližší soupeř, ale i přes Ondrovu snahu mu v cíli ještě stále na svého soupeře 4 sekundy chyběly. Ondra tedy soutěž dokončil jako třináctý.

Tím soupeřem před ním byl Patrik Vařeka. Patrik byl po první etapě na dvanáctém místě. Ovšem i tady to bylo jen díky penalizaci jeho nejbližšího soupeře, takže v případě smazání penalizace by byl třináctý. A v jeho případě platí, že jak zle začal první etapu, tak ještě hůře začal tu druhou. Hned na 10. RZ havaroval, svůj vůz poškodil a jen s velkými obtížemi mohl pokračovat v soutěži dále. Ztratil zde téměř tři minuty na nejlepší a s poškozeným vozem jej čekaly ještě dvě RZ než následoval servis. Samozřejmě že tak velká ztráta se musela projevit i na průběžném výsledku a Patrik o jedno místo spadl. Ovšem když Ondra putoval nedobrovolně do SR, opět si o místo polepšil. Když se mechanikům podařilo v servise dát vůz dohromady, zdálo se, že je z nejhoršího venku. Omyl byl pravdou. Hned na 13. RZ, první po servise, přišla další rána a tentokrát už to Fiesta nerozdýchala a i on putoval do SR. Díky tomu si o dvě místa pohoršil a před poslední trojicí zkoušek byl čtrnáctý o 46 sekund před Ondrou. Jak tento jejich souboj dopadl již víme. I on tedy profitoval s odstoupení Davida a Kuči a dojel si pro konečné dvanácté místo.

Jedenácté místo si odváží Radek Garažija. Radek, jak už jsme psali, v první etapě havaroval a odstoupil v té chvíli z páté pozice, ovšem nebýt penalizace, tak to bylo místo třetí. Díky SR ovšem dokončil první etapu až na šestnáctém místě. Před startem té druhé neskrýval své ambice v klidu dokončit etapu a soustředit se na extra body z PS. Nikam se nehnal a profitoval hlavně ze smůly svých soupeřů. Po 14. RZ si o místo polepšil díky SR Schambergera st., o dvě zkoušky dál už poskočil na dvanáctou pozici a tentokrát mu k tomu dopomohla hned trojice jezdců Gabrhelík, Vařeka a David. Na devatenácté RZ si zažil horkou chvilku, když na kapotě svého vozu nechtěně povozil jednoho z diváků, kteří stáli příliš blízko tratě. Naštěstí to bylo v pomalé části a Radek gentlemansky zastavil a šel osobně zkontrolovat, zda je dotyčný v pořádku. Že mu rychlost nechybí dokazovaly jeho časy před havárií v první etapě. Ovšem přesně v duchu toho, co avizoval před tou druhou, zaútočil na PS a dokázal ji vyhrát. Připsal si tak k pěti bodům za jedenácté místo dalších pět extra bodů z PS a odváží si dohromady 10 bodů.

Tomáš Martinek byl po první etapě na čtrnáctém místě. Ve druhé etapě ztrácel hned od úvodu docela dost. Na klasických RZ to nezřídka přesahovalo více jak minutu ztráty na nejlepší. Přesto stoupal pořadím vzhůru. V 10. RZ to bylo o dvě místa, ve 14. RZ o další místo a po dvacáté RZ se posunul na konečné desáté místo. Z Mexika si tak odváží 6 bodů.

Deváté místo vybojoval Marek Duda. Mára vstupoval díky penalizaci do druhé etapy z třináctého místa, ale hned po desáté RZ už se posunul před Patrika na místo dvanácté. Po 12. RZ se opět o místo posunul díky SR Gabrhelíka a stejný scénář se opakoval po 13 RZ zásluhou Davida. Mára si jel své tempo, i když občas nechápal, kde ztrácí celé sekundy sám na sebe oproti testům. Po 18. RZ si dokázal polepšit o další místo, ovšem tentokrát to bylo díky abnormální penalizaci pro Victora Trnku a dal se očekávat protest. Navíc hned na další RZ jej Victor opět předstihl a Mára tak spadl zpět na desáté místo. V předposlední RZ se dostal na konečné deváté místo, když i on profitoval z odstoupení Kuči.

Od osmého místa výše ovšem začíná pořádná penalizační matematika. Do cíle na osmém místě dorazil Victor Trnka ?! Ptáte se proč otazník s vykřičníkem ? Jednoduše proto, že Victor dostal hned dvě penalizace, které mu připočetly v součtu až 3:28 min ! Ale pojďme pěkně popořádku.

Victor byl po první etapě šestý nebo sedmý ? Ono opět záleží na případném odečtení penalizace Vladimíru Kubínimu. Ale podle v tu chvíli aktuálních výsledků byl šestý. Hned na 10. RZ si o místo polepšil díky chybě Tomáše Buriánka, který zde ztratil přes jeden a půl minuty. Victorovi se povedla i 11. RZ a poskočil před Karla Schambergera na čtvrté místo. Až do 16. RZ vše vypadalo normálně. Victor postupně navýšil svůj náskok na Karla až přes půl minuty. V 17. RZ ovšem přišla první penalizace ve výši 33 sekund a rázem se Karel dotáhl na rozdíl pouhých 0,36 sekundy za něj. Aby toho nebylo málo, tak hned na následující 18. RZ dostal Victor ještě větší, ba přímo obrovskou penalizaci 2:55 min. a rázem padl na desáté místo. Okamžitě po závodě se tým Hyundai proti tomuto odvolal a tak ještě několik dní po skončení závodu nebylo o výsledku jasno. Ale zpět k závodu. V 19. RZ se dokázal probojovat před už zmíněného Máru Dudu a ve dvacáté RZ i on profitoval z odstoupení Milana Kuči. Tím by se dalo skončit, ovšem pokud bude protest úspěšný, tak by se mohl posunout až na třetí místo. Prozatím ovšem platilo, že je osmý. Hřát ho tak mohl v tuto chvíli jen extra bod navíc za páté místo z PS.

Před ním na sedmém místě byl těsně po skončení závodu Roman Dujka. Roman byl po první etapě jedenáctý za Fandou Davidem. Oba v desáté RZ chybovali, oba byli venku, ale zatímco Roman testoval odolnost své Fiesty o přilehlé balvany a ztratil pouze 20 sekund, tak Fandovi museli zpět na trať pomáhat diváci a tudíž ztratil sekund 51. Tím se dostal Roman před něj, ovšem až za ně se propadl Tomáš Buriánek, který zde ztratil jeden a půl minuty a navíc byl zatěžkán penalizací ještě z první etapy. Roman se dokázal pomalu vzdalovat Fandovi a až do servisu to samé dokázal i s Tomášem. Po něm ovšem přišel na řadu druhý průjezd stejné RZ jako na začátku etapy a Roman byl opět venku. I když jak sám úsměvně potvrdil, tak tentokrát vydržel o dvě zatáčky déle na trati. :-) Na záda už mu po této RZ nedýchal Fanda, nýbrž s opraveným vozem opět v tempu jedoucí Tomáš. I Fanda v této RZ opět vylétl z trati, ale tentokrát při tom poškodil vůz natolik, že musel putovat do SR. Konec jeho nadějím nastal na 19. RZ, kde jeho vůz definitivně vypověděl službu kvůli elektronice.

Mezitím se Roman i přes osobní rekordy na některých RZ marně bránil útokům se strany Tomáše. Ten se kousek po kousku přibližoval, až se před něj v sedmnácté RZ dostal. Hned na další dvojici RZ si své pozice 2x prohodili. Nejdříve díky další penalizaci pro Tomáše, následující RZ ovšem vyhrál a opět se posunul před Romana. Roman si ještě o místo polepšil díky odstoupení týmového kolegy Kuči. V cíli závodu figuroval prozatím na sedmém místě, ale s vidinou propadu na osmé místo po odečtení penalizací Victora.

Šestý byl těsně po skončení závodu Jan Mazanec. Tomu patřilo po první etapě sedmé, respektive osmé místo. Opět záleželo na smazání, či nesmazání penalizace pro jeho soupeře. V 10. RZ si o místo polepšil díky chybě Buriánka, ovšem za ním jedoucí Vladimír Kubíni se přiblížil na rozdíl pouhých 2 sekund. V jedenácté RZ i přes hodiny a následné couvání šesté místo udržel a dokonce se přiblížil k v tu dobu čtvrtému Karlovi Schambergerovi. Ovšem v 13. RZ udělal opět hodiny, tentokrát ve velké rychlosti a mohl být rád, že nikoho a nic netrefil. Časová ztráta tam ovšem přece jen byla a to znamenalo propad za Vladimíra na sedmé místo. Hned na další RZ si spravil chuť a svého soupeře opět předstihl. Další chyba přišla na SSS RZ 16, kde zavadil o jeden balík a musel na dvakrát couvat. Na 18. RZ se posunul dokonce na páté místo, díky penalizaci pro Trnku. V 19. RZ se dokázal přiblížit čtvrtému Karlovi na rozdíl pouhých 2,1 sekundy a zdálo se že mu jde po krku. Ve 20. RZ se posunul už na čtvrté místo, ale bylo to jen díky odstoupení dosud druhého Kuči. Naopak Karel mu malinko poodskočil na rozdíl 6 sekund a o všem měla rozhodnout poslední RZ. Jenže tam souboj neustál a místo třetího místa se propadl za dvojici Kubíni, Buriánek. Více nám k tomu poví už samotný jezdec:

"Takže, podle mezičasů to vypadalo dobře! Udržel bych Vlaďu a útočil jsem na Karlose. Jenže, po výjezdu nahoru na kopec jsem to přehnal do těch děr a vyletěl do lesa. Prorazil jsem chladič a všechna voda byla rázem fuč! Chvilku jsem jel tak na půl plynu, ale jakmile to bylo už jen z kopce dolů, tak zase na plný plyn. Jenže řizení bylo také poškozeno a už to nevyšlo. Ale zabojoval jsem!"

Útok mu tedy nevyšel a bylo otázkou zda nakonec neskončí až sedmý, pokud bude Victorovi za ním odečtena penalizace.

Tomáš Buriánek zakončil první etapu sice jako pátý, ale i u něj svítila penalizace, proti které se hned odvolal. Bez ní by mu patřilo průběžné druhé místo. Dalo se tedy očekávat, že ve druhé etapě bude postupně stoupat pořadím vzhůru, ale hned v úvodu se stal pravý opak. Tentokrát to ovšem nebylo vinou žádné penalizace, ale čistě jezdeckou chybou. Tomáš najel hned dvakrát ve vysoké rychlosti na okraj cesty a jak sám rozmrzele v cíli zkoušky pronesl, "tak se to zachovalo úplně opačně než hovoří zákony fyziky" a tak musel dvakrát spoléhat na pomoc diváků a v RZ ztratil nejen více jak minutu a půl, ale také reálnou šanci bojovat o stupně vítězů. Propadl se až na jedenácté místo a jak sám řekl, pokračuje už jen kvůli týmu. Navíc si zde poškodil auto a musel další dvě RZ zvládnout bez zadního diferenciálu. V servise měli mechanici s jeho vozem tolik práce, že neměli šanci vše stihnout a tak se museli vrhnout jen na to nejdůležitější. Mezitím se přeci jen posunul do první desítky, když ve 12. RZ chyboval Gabrhelík, hned v další RZ si o místo polepšil díky Vařekovi. A Tomáš se snažil i s ne zcela opraveným vozem tlačit. 14. a 17. RZ vyhrál, na 16. RZ byl druhý a díky tomu se dostal před Romana Dujku. Na 18. RZ byl opět nejrychlejší, ale už podruhé v tomto závodě přišla penalizace, tentokrát 20 sekund. To znamenalo opět propad za Romana. Ale Tomáš už byl v laufu a vyhrál i další 19. RZ a posunul se definitivně před něj. A Tomáš tlačil dále, neboť v případě smazání penalizace mohl stále pomýšlet na čtvrté, páté místo. Ve 20. RZ byl druhý a opět snížil ztrátu na jezdce před sebou. A samozřejmě si i on o místo polepšil na úkor Kuči. A jeho snaha byla korunována skalpem Honzy Mazance o pouhých 0,8 sekundy v poslední RZ a zároveň čtyřmi extra body za PS. Navíc byl v tu chvíli jen o necelé dvě, respektive jedenáct sekund za svými nejbližšími pronásledovateli a v případě odečtení penalizací by se posunul před ně. V tuto chvíli byl Tomáš tedy pátý a jak sám věděl, tak závod si pokazil na 10. RZ.

I Vladimír Kubíni obdržel v první etapě 20 sekundovou penalizaci, která jej stála dvě, možná tři místa k dobru oproti osmému místu, na kterém po první etapě figuroval. Cíl byl tedy posun pořadím vzhůru, což se mu díky Tomášově chybě začalo dařit hned od úvodu. Ovšem na 11. RZ se i on dopustil menší chyby, když trefil jednu pneumatiku vymezující trať a poškodil chladič svého vozu. Díky ztrátě, kterou zde nabral, se propadl za Ondru Gabrhelíka zpět na osmé místo. Ondra ovšem hned na následující RZ havaroval a tak se Vláďa opět o místo posunul vpřed a to i přesto, že do servisu dorazil jen s velkými obtížemi, když do svého drahého speciálu musel nalít vše co bylo po ruce, od vody z řeky až po energetický nápoj, který měl v autě. Ale Toyota vydržela a Vladimír hned využil opraveného vozu a také zaváhání Jana Mazance k posunu na šesté místo i přes dvě malé vyjetí mimo silnici. Následovala stejná RZ kde si v prvním průjezdu přivodil problém a tak nebylo divu, že ji zajel opatrněji a s respektem a Honza šel opět před něj. Následně se s ním přetahoval o každou sekundu a rozestup mezi nimi osciloval mezi 6 až 0,4 sekundy. V devatenácté RZ Vladimír ztratil až 41 sekund na za ním finišujícího Tomáše a i rozestup na Honzu před ním se zvýšil na 12 sekund. Jak jezdec sám přiznal, čekal úplně jinou RZ a tudíž si v ní nevěřil. Při snaze zabojovat ve dvacáté RZ ztratil dvěma výlety odhadem 8 sekund. Přesto se o místo posunul po výpadku Kuči a zároveň snížil ztrátu na Honzu na 10 sekund a naopak za ním letící Tomáš ztrácel dalších necelých 10 sekund. Vladimír je ovšem ostřílený mazák a tak si udržel v závěrečné RZ nervy na uzdě, dokázal o dvě a půl sekundy přeskočit chybujícího Honzu a o necelé 2 sekundy uhájil i svůj náskok před dotírajícím Tomášem a v PS si dokonce vyjel dva bonusové body navíc. Ba co víc, dokázal se přiblížit na 9 sekund k jezdci před ním a při možném odpočtu 20 sekund penalizace se mohl posunout o místo výše. Ovšem i jemu v tuto chvíli naopak hrozil pád o dvě místa níže po případném odečtení penalizací jezdců za ním. Zapeklitá situace. V tuto chvíli však byl Vladimír čtvrtý.

Třetí místo v tuto chvíli patřilo Karlu Schambergerovi. Karel vydělal v poslední RZ první etapy na penalizaci Tomáše Buriánka a posunul se na čtvrté místo. Od úvodu druhé etapy ovšem nestačil na tempo Victora Trnky a po 11. RZ se propadl o místo za něj. Naopak se postupně musel ohlížet ještě dále za sebe, když se mu přibližovala dvojice Mazanec, Kubíni. Ale Karel je bojovník a držel své soupeře za sebou co mu síly stačily. V 17. RZ se dokonce přiblížil Victorovi na rozdíl pouhých 0,36 sekundy. Na vině ovšem byla penalizace jezdce Hyundai. Na další RZ už se dokázal posunout před Victora, ale opět jen zásluhou jeho penalizace. A stále musel počítat i s možným odpočtem 20 sekund Vladimíra, který byl sice o dvě místa za ním, ale měl na něj v tuto chvíli náskok pouhých 18,6 sekundy. Na 19. RZ nezajel optimálně, ztratil 45 sekund na vítěze zkoušky Buriánka, který se tak díky možnému odpočtu 53 trestných sekund také přihlásil do boje. Navíc se jeho náskok na Vladimíra o dalších 3,5 sekundy ztenčil, ale přiblížil se mu hlavně v tuto chvíli pátý Honza Mazanec už na rozdíl 2 sekund. Karel zabral v předposlední RZ a pro změnu uskočil Honzovi na rozdíl 6 a Vladimírovi 16,4 sekundy. I on se v tuto chvíli o místo posunul po odstoupení Kuči už na průběžné třetí místo. Ale naopak Tomáš na něj zase o malinko zmenšil svou ztrátu na 46 sekund. Takže souboj měla rozhodnout poslední RZ celé soutěže a pak komise rozhodčích. Karel mohl být v cíli spokojen. Uhájil třetí místo, ale poslední slovo měl mít teprve sbor za zeleným stolem.


A komisi nečekalo nic jednoduchého. Vždyť měla de facto rozhodnout o výsledku závodu. Z množství udělených penalizací se proti nim nakonec odvolala jen hrstka jezdců, i tak to nebylo jednoduché rozhodování. Následovala série odvolání, šetření a konzultací, která vedla k následujícímu verdiktu:

Tomáš Buriánek odmítl poskytnout pravidly předepsané telemetrické údaje (replay) a proto u něj zůstávají penalizace v platnosti!

U Vladimíra Kubíniho komise shledala penalizaci za neoprávněnou, a proto mu byla tato penalizace odečtena.

Victoru Trnkovi byly obě penalizace odečteny, přestože došlo k poškození telemetrie u RZ 18. Komise došla k závěru, že se tak nestalo vinou jezdce, ten navíc s komisaři příkladně spolupracoval a jelikož s touto variantou nebylo v pravidlech počítáno, tak bylo shledáno, že jezdec vinu nenese. Proto mu byly obě penalizace odečteny.


V konečných výsledcích to znamená následovné:

Osmé místo si z Mexika definitivně odváží Roman Dujka, sedmý skončil Jan Mazanec, šestý Tomáš Buriánek, na páté místo klesl Karel Schamberger, na čtvrté se vyhoupl Vladimír Kubíni a na třetí Victor Trnka.

Ovšem zcela mimo toto jednání první dva jezdci zůstávali v klidu ještě před výrokem komisařů. Jejich náskok byl dostatečný a tak bylo ještě před rozhodnutím komise jisté alespoň to, že první a druhé místo si z Mexika odváží zástupci Toyoty.

Druhý tak nakonec skončil Libor Tomeček. Libor v první půli vydělal na penalizaci Buriánka a nocoval tak na místě třetím. Druhou etapu začal dle svých slov opatrně. Na 11. RZ však i přes to hned v první zatáčce vyrobil hodiny a musel couvat. Přesto zůstával i nadále třetí. Victor se mu o něco přiblížil opět ve 14. RZ, ale hned následující dokázal Libor vyhrát a držel si tak svého soupeře na dystans. Naopak se postupně začal přibližovat Milanovi Kučovi na kterého po 18. RZ ztrácel jen 5 sekund. Po odečtení Victorových penalizací však začal jejich souboj gradovat na 19. RZ. Tady Libor na Victora ztratil téměř 18 sekund (na Milana 20 sekund) a dovolil prvně jmenovanému přiblížit se na rozdíl necelých tří sekund. Naopak Milan mu uskočil na 25 sekund. Libor však dokázal zatáhnout na pro něj známé 20. RZ a opět Victorovi odskočil na 8 sekund. Tou dobou už oba borci bojovali o druhé místo, neboť ze hry ven už byl po havárii do té doby druhý Milan Kuča. A Liborovi stačilo i šesté místo v cíli poslední RZ k udržení Victora za sebou a výrazně tak pomohl k navýšení vedení Toyoty i v poháru konstruktérů.

Celkovým vítězem a tím i vítězem skupiny WRC 1 se v Mexiku stal Petr Kubovský. Petr vedl už po první etapě s 23 sekundovým náskokem a třemi prvními, dvěma druhými a dvěma třetími časy v prvních sedmi RZ druhé etapy nedal nikomu nárok. Naopak svůj náskok dokázal zvýšit na víc jak minutu, takže ani 33 sekund penalizace na 17. RZ jej nemohla rozhodit. Hned následující RZ totiž opět vyhrál. Na řadu přišla obávaná 19. RZ, ale i když zde zajel až čtvrtý čas, tak jeho náskok byl stále komfortních 34 sekund. Navíc když vyhrál i předposlední RZ a jeho nejbližší pronásledovatel vypadl, mohl se opět těšit z komfortního náskoku více jak minuty. Na poslední RZ už nechtěl jít do velkého rizika a tak se spokojil s až třetím časem, za který si tak odváží k 25 bodům za vítězství další tři extra body navíc. A zde je jeho komentář v cíli závodu:

"Tady už jen projeto. Netroufnu si zde riskovat, hlavně s tímhle autem. Závod byl pěknej, jen Red Bull HC mi to tam trochu kazil, ale jinak supr. Díky a čus."


Double Toyoty s polu se čtvrtým místem Vladimíra znamená dvě věci. Za prvé si Petr Kubovský (75 bodů) navýšil své vedení v šampionátu právě před druhým v cíli i v průběžném hodnocení Liborem Tomečkem (55 bodů). Oba zároveň poodskočili Tomáši Buriánkovi (51 bodů) na třetím místě.

A zadruhé mezi týmy letos zatím Toyota své soupeře doslova deklasuje. V tomto závodě získali 65 bodů z možných 67, které mohli získat. Nyní mají na svém kontě 166 bodů a na své nejbližší pronásledovatele z M-Sportu (90 bodů) náskok 76 bodů. Těm navíc už na záda po tomto závodě dýchá tým Citroen s 86 body a ani tým DMACK s 83 body není daleko. A i tým Hyundai (61 bodů) si zlepšil své bodové konto, přestože na vedoucí Toyotu už ztrácí propastných 105 bodů.

Máme za sebou necelou čtvrtinu sezóny a vystřídaly se téměř všechny povrchy. Prozatím si mezi jednotlivci celkem suverénně vede Petr Kubovský, když dva závody ze tří dokázal vyhrát a jednou byl druhý. Uvidíme zda už na nadcházejícím asfaltovém podniku najde rovnocenného soupeře.


Také mezi týmy je prozatím Toyota nejlepším týmem, když dokázali získat nejvíce bodů ve všech dosavadních podnicích. Máme za sebou však pouhé tři podniky z celkových třinácti, takže je k mání ještě spousta bodů a uvidíme, zda některý tým dokáže zareagovat na jejich nástup, a nebo si Toyota v poklidu dokráčí pro titul.


Už za necelé dva týdny nás čeká čtvrté zastavení letošní sezony a celý konvoj už je na cestě zpět do Evropy. Konkrétně na Francouzský ostrov Korsika, kde nás v rámci MSR čeká letošní první ryze asfaltový podnik. Doufáme, že tentokrát se bude rozhodovat pouze a jen na trati a výsledky budeme znát hned po konci závodu a nikoliv až za několik dní jako nyní.

Sportu zdar a rally zvlášť !

Autor: Miroslav Kovaříček 


2.závod MSR 2019 - 67. Rally Sweden 2019.

67. Švédská rally první etapa.


Přesně tři týdny poté co se zastavila kola a utichl zvuk motorů závodních strojů v úvodním podniku Monte Carlu, se celý virtuální šampionát MSR 2019 znovu rozběhl při druhém startu Švédské rally. Celý závod se odehrává za polárním kruhem a tak i přes teplou frontu, která zasáhla místo konání soutěže a s tím spojené tání sněhu, na posádky čeká jediná a svým charakterem jedinečná soutěž, kde se jezdí výhradně na zasněženém povrchu a s použitím pneumatik s hroty. Některými závodníky opěvovaná, jinými naopak nenáviděná soutěž si pro letošek, podobně jako loni, připravila 19 RZ rozdělených do dvou etap. Na první z nich se nyní blíže zaměříme.


Do závodu se přihlásilo celkově 59 posádek všech tří tříd, což je o jednu posádku méně, než na zmiňovaném Monte. Pořadatele ale mohl těšit fakt, že nedošlo k úbytku posádek v kategorii WRC3. Do samotného závodu pak nakonec odstartovalo jen 53 jezdců, z nichž cíl první etapy 43 posádek zvládlo bez použití SR.

1. ETAPA:


Úvodní RZ se již tradičně odehrává v dostihovém areálu ve městě Karlstad, hned vedle servisu. Tato zahajovací RZ startuje v předvečer celé rally a ač se jede za tmy, tak na "dostihovce" je celá délka tratě patřičně osvětlena a proto jsme mohli vidět, že spousta jezdců ani nenasadila světelnou rampu. Jedná se o vyloženě diváckou RZ a na takové se dá většinou pramálo získat, ale mnohdy hodně ztratit, o čemž se některé posádky přesvědčily na vlastní kůži.

Nyní se pojďme podívat, jak to celé probíhalo:


WRC 1


V kategorii WRC začal nejlépe o 0,03 sec Trnka, ovšem už od druhé RZ se do čela dostal Kubovský s Yarisem a ten doslova po trati létal. Vyhrál šest následujících RZ a po 1. etapě s přehledem vede o 1:05 min. Ovšem za ním si to borci rozdávali o každou sekundu a několikrát se měnilo průběžné pořadí. Až do čtvrté RZ to vypadalo, že nejbližší pronásledovatel Kubovského bude loňský vítěz tohoto závodu - Kužela. Ovšem ten na čtyřce své snažení přehnal, poprvé okusil zákeřnost zdejších sněhových bariér o které poškodil svou Fiestu WRC a spadl na třetí místo. Mechanici se sice snažili vůz dát do provozuschopného stavu, ale ruce jim svazoval omezený servisní čas. S ne zcela opraveným vozem v následující RZ opět atakoval sněhovou bariéru, ovšem tentokrát v rychlosti 130 km/h, jeho vůz šel poté několikrát přes střechu, doznal značné škody a ještě mu zpět na kola museli pomáhat přihlížející diváci. Po této horké chvilce následoval další propad pořadím dolů a čeká ho stíhací jízda ve druhé etapě.

Po něm převzal roli nejbližšího pronásledovatele jeho týmový kolega Kuča, ale těsně v patách mu byl Garazija a Trnka. A tady se odehrávaly jedny z nejnapínavějších soubojů první etapy. Celkem třikrát si oba jmenovaní vyměnili pozice, aby nakonec tím šťastnějším a druhým v cíli první etapy byl Garazija o pouhé 2,5 sec před Kučou. A hned za nimi je čtvrtý Trnka, který po propadu Kužely okupoval čtvrté místo, kdy jeho ztráta kolísala od jedné po 6 sec na třetí místo. V cíli etapy mu na pódium chybí 3,5 sec. Páté místo po první etapě patří nestárnoucímu Tomečkovi, kterému celou etapu kryl záda Kubini.


V týmech WRC1 jsou na tom po první etapě nejlépe jezdci Toyoty, kteří by brali 55 b, následováni M-Sportem s 34 b, Hyundai 33 b a Citroenem 33 b, no a DMACK 12 b. Ovšem body se rozdávají až na konci druhé etapy, takže jsme plní očekávání, jak to bude vypadat po ní.

WRC 2


V kategorii WRC2 se na startu opět objevil loňský vítěz Kovaříček, který tentokrát pod hlavičkou M-Sportu bojoval i o týmové body. Ovšem se svým soukromým Citroenem DS3 R5 odstartoval do závodu ještě větší favorit Kuba Hoffman. A ten hned od úvodních km prakticky nedal nikomu sebemenší šanci. I když měl pocit, že nejede dobře, tak vyhrál všechny RZ první etapy a do té druhé půjde s téměř půl minutou náskoku k dobru na druhého Kovaříčka. O dvě pozice vzhůru na třetí místo se po druhé RZ posunul Ondra Babák a do cíle etapy už jej nikomu nepustil. Ve zmiňované 2. RZ se dokázal dostat před čtvrtého Štolfu a zároveň využil odstoupení Brčka, který musel využít SR. Na druhého Kovaříčka ztrácí dalších 25 sec, celkově už 54 sec. Ve třetí RZ se za již zmiňovaného Štolfu dostal na páté místo Jan Kandler. Janovi dle jeho slov sníh moc nejde a tak se pomaleji rozjížděl. V momentě, když už se zdálo, že jsou v této kategorii karty rozdány, tak Štolfa v předposlední RZ první etapy poslal svou Fabii na střechu a propadl se až na šesté místo. V závěrečné RZ se však dokázal vrátit alespoň na páté místo za svého týmového kolegu Kandlera (+1:36) a zakončil etapu se ztrátou 2:01 min.


Mezi týmy WRC2 to po první etapě mají nejlépe rozjeté dva týmy M-Sport a Škoda Motorsport se stejným počtem 36 bodů. Hyundai by bral 20 b, VW 8 b, DMACK 3 b a Citroen by zůstal bez bodu.

WRC 3


V nejslabší kategorii s pouze jednou poháněnou nápravou do závodu odstartovalo 7 jezdců a pokud v obou silnějších třídách jsou vpředu celkem jednoznační lídři, tak v této kategorii je boj o čelo nejvyrovnanější ! Oba vedoucí jezdci si rozdělili vítězství v RZ takříkajíc fifty-fifty. Od začátku nejlépe odstartoval Sojka , který hned od úvodu nasadil vysoké tempo, vyhrál tři z prvních čtyř RZ a vytvořil si náskok 13,4 sec na druhého Labudka. Jenže potom zvolnil a přenechal nejrychlejší časy i jiným. Toho dokonale využil až po něm startující Labudek, vyhrál následující tři RZ a rázem to byl on kdo vedl s náskokem 7,45 sec před poslední RZ první etapy. V té poslední ovšem opět zatáhl Sojka, když RZ vyhrál a dokázal ztrátu smazat na nicotných 0,37 sec.

Také o třetí místo probíhal velký boj. Od druhé RZ se na něm pohyboval Válek, ale Milan Řezníček na něj stále dotíral, až se v šesté RZ před něj dostal. Ovšem pokud budeme hledat největšího smolaře první etapy, tak Milan bude jeden z hlavních adeptů na tento titul. V poslední RZ mu zkolabovala elektrika jeho vozu a byl tak nucen využít systém SR. Na třetím místě tedy nocuje Válek, který už ztrácí 51 sec na vedoucí duo. Čtvrtý je Slaný, který tentokrát na nejrychlejší nestačil a má ztrátu 1:13 min. Páté místo drží Králíček (+2:56 min) a na šesté místo spadl již zmiňovaný Řezníček Milan. A sedmičku uzavírá smolař prvního závodu Řezníček Pavel, který zdá se odstranil dětské nemoci svého vozu, přesto cíl první etapy opět neviděl a po nárazu do klády v RZ 5 musel opět ze závodu odstoupit a putoval do SR!


Daleko delší a náročnější etapa nás ovšem teprve čeká a tak až ve středu 27.2. uvidíme, které posádky se stanou celkovými vítězi a odvezou si ze švédské rally zasloužené poháry.


Zlomte vaz borci ! :)

II. Etapa

WRC 3:

Druhá etapa začala stejně, jako první skončila, čili těsným soubojem Labudka a Sojky. Ovšem velkou porci smůly si zde vybral Válek. Ten prakticky v místě cílové fotobuňky trefil kámen ukrytý pod sněhem, svůj vůz rozbil a musel využít pravidla SR, čímž se propadl na konečné sedmé místo v cíli. Na šestém místě do cíle dorazil Pavel Řezníček, který v cíli litoval pokažené první etapy, ale pozitivní pro něj je, že tentokráte mu vydržela jeho soutěžní technika a na své konto si tak připsal prvních 14 bodů. O čtvrté místo se rozhořel boj mezi Králíčkem a Milanem Řezníčkem. Ačkoliv se mohl zdát náskok Králíčka z první etapy čítající přes 2,5 minuty dostačující, tak Milan na to měl jiný názor a zajížděl neustále lepší časy. Ve své snaze zajel dokonce 3 nejrychlejší časy ve třídě a v úplně poslední RZ soutěže Králíčka udolal. Králíček tedy bere 16 bodů za páté místo, zatímco Milan Řezníček 18 bodů za místo čtvrté. Slaný po výpadku Válka už neměl kam spěchat a tak si v poklidu dojel pro 20 bodů a bronzový věnec za třetí místo.

Souboj o vítězství byl po první etapě hodně vyrovnaný a tak bylo zajímavé sledovat, jak tato bitva dopadne ve druhé etapě. Jak už jsem psal, tak v první RZ druhé etapy to bylo stále vyrovnané. Avšak už na následující RZ vypadl Labudek, jak sám přiznal, z tempa, zahodil auto do závěje a jelikož poblíž nebyli žádní diváci, návrat na trať mu trval asi 20 sec. Tím pádem šel do čela Sojka. V následujících šesti RZ byl ovšem pomalejší než jeho soupeř a tak nebylo divu, že se Labudek vyhoupl zpět do čela a dokonce si vypracoval až 15 sekundový náskok před závěrečnou sekcí tří RZ.

V tu chvíli souboj o vítězství gradoval ! Sojka se nehodlal vzdát vítězství bez boje a tak nejprve na RZ 17 dokázal stáhnou téměř 8 sekund, aby v 18. RZ ubral dalších 5 sekund a stáhl ztrátu na pouhých 2,9 sekundy. To už však bylo vše, co dokázal zvládnout. V 19. RZ byl rychlejší Labudek a tak na Sojku po nervydrásajícím souboji zůstalo "pouze" druhé místo a 22 bodů na kontě. Prvenství si tedy ze Švédska odváží Labudek, který je tak jediný, kdo ještě nepoznal hořkost porážky a i ze Švédska si odváží plný počet 25 bodů.

Díky druhému vítězství v řadě a tím pádem i plnému bodovému zisku, je po dvou závodech celkem jednoznačně ve vedení této kategorie Labudek s 50 body, před Milanem Řezníčkem se 40 body, Králíčkem s 36 body, následuje Válek s 32 body, Sojka 22 bodů, Slaný 20 bodů a sedmičku bodujících uzavírá Řezníček Pavel se 14 body.


WRC 2:

Do druhé etapy v kategorii WRC2 odstartovalo už jen 22 jezdců, kteří si to rozdali o patnáct bodovaných pozic. Hned v úvodu etapy z pěkného šestého místa vypadl Tomáš Kopp a pád to byl až tak velký, že na něj body tentokrát nezbyly. Naopak na tom vydělal Brčko, který po velké časové ztrátě v první etapě si v té druhé hlavně díky výpadkům soupeřů před ním nakonec dojel aspoň pro jeden bod. Za zmínku v jeho případě určitě stojí i vyhraná RZ číslo 12, ale časová ztráta z 1. etapy už byla opravdu veliká. Dva body si ze Švédska za čtrnácté místo odváží Marián Váňa a 3 body za třinácté místo Mirek Vele. Mezi 12. až 10. místem probíhal celou etapu boj tří jezdců. Ti si několikrát během druhé etapy prohodili pozice a jejich souboj gradoval až téměř na samém konci rally. Nejlepší výchozí pozici měl po první etapě Ondrej Soják, ale byl to on, kdo postupně ztrácel svůj náskok a když v 16. RZ poslal svůj vůz mimo trať, na své dva rivaly ztratil více jak 20 sekund, ze souboje vypadl a dojel si pro 4 body za dvanácté místo. V souboji o desáté místo rozhodla až předposlední RZ, kde Teodor Stránský definitivně přeskočil Pavla Matulíka a v závěrečné zkoušce už si svůj těsný 3 sekundový náskok udržel. Jedenáctý tedy dojel Matulík a bere 5 bodů, desátý Stránský bere bodů 6. Celkem poklidnou etapu zažil v cíli devátý Petr Marek (8 b) a osmý Josef Tomeček (10 b). Dušan Láník se postupně dotahoval na Míru Chuděje, až ho ve 13. RZ předběhl. Ovšem ten mu to hned na následující RZ vrátil, dostal se zpět před něj a postupně si vybudoval náskok, který v cíli činil až 45 sekund. Čili na konečném sedmém místě se umístil a 12 bodů si tak odváží Láník, šestý dojel Chuděj (14 b). A tím se dostáváme k první pětce.

Až do čtrnácté RZ se na pátém místě pohyboval Ondřej Štolfa. Ten v podstatě držel krok se svým týmovým kolegou Janem Kandlerem. Dokonce se mu postupně přiblížil na odstup 17 sekund, což znamenalo snížení ztráty o 7 sec. Ovšem ve 14. RZ svou snahu přehnal, narazil do na kost zmrzlé sněhové bariéry, rozbil chladič a putoval do SR. Smůla, která se mu letos lepí na paty, ovšem tímto neskončila. V 18. RZ totiž malinko cutoval zatáčku a škrtnul si při tom o sněhovou bariéru tak nešťastně, že ta jej odhodila rovnou do stromu. A to byl definitivní konec tohoto borce ve Švédské rally. Rychlost mu určitě nechybí, ale štěstí se mu letos vyhýbá velkým obloukem. Věřme, že jej to neodradí a prolomí smůlu už na nadcházející rally.

Na jeho páté místo se tak po 14. RZ posunul Vašek Kocourek a už jej do cíle nepustil. Vašek bojoval více s nemocí, než se svými soupeři a tak byl v cíli nadmíru spokojený. V první etapě si navíc zažil horkou chvilku, když svůj vůz málem poslal přes střechu. V cíli tedy bral 16 bodů za páté místo.

Čtvrtý dokončil Jan Kandler a s výjimkou 16. RZ, kde ztratil 52 sekund na nejrychlejšího, zajížděl stabilně čtvrté a páté časy. I přes toto zaváhání si v klidu dojel pro 18 bodů za čtvrté místo.

Třetí místo vybojoval Ondra Babák a kromě bronzového věnce si na své konto připsal 20 bodů a jednu vyhranou RZ.

V boji o první místo bylo prakticky rozhodnuto už po první etapě. V té druhé první dva borci sice z počátku zajížděli podobné časy, ale to vše platilo jen na novějších RZ, které Jakub Hoffmann tolik neznal. V momentě, kdy se v 16. RZ závod vrátil na "originální" tratě, udělal Kuba ze všech svých soupeřů prakticky jen statisty a nikomu nedal šanci.

Takže po loňském vítězném tažení touto soutěží se letos musel Mira Kovaříček spokojit se stupínkem stříbrným. Jak sám přiznal, tak na Hoffiho rychlost neměl a trefně poznamenal, že od 16. RZ to vypadalo, jako by Jakub teprve teď přepnul z přejezdového na závodní režim. I tak si Kovařa odnáší 22 bodů, z kterých má asi největší radost manažer týmu M-Sport, Ondra Gabrhelík, kterému tak geniálně vyšel tah nasadit jej na tuto soutěž jako továrního jezdce, jelikož se tímto druhým místem stal nejlepším továrním jezdcem WRC2 ve Švédské rally.

Ovšem zaslouženým vítězem Švédské rally v kategorii WRC2 se stal Jakub Hoffmann, sedlající starší speciál Citroenu DS3 R5. Kuba vyhrál stylem start - cíl, připsal si celkem 17 nejrychlejších časů ve třídě, k tomu byl hned na šesti RZ druhý nejrychlejší v celkovém součtu všech tříd, připsal si dva bonusové body v Power stage a celkově se umístil na čtvrtém místě, když byl až v poslední RZ odsunut ze třetího místa rychlejším jezdcem s vozem WRC1.

Celkové vedení si i po druhé rally drží Kandler se 43 body, před Babákem se 42 body, třetí je Kocourek se 34 boby, následuje vítěz Švédska Hoffmann s 25 body a za ním Marek s 24 body. Pozoruhodné je, že na prvních 5-ti místech je 5 různých vozů.


Mezi týmy WRC2 nejvíce bodů do týmové kapsy přivezli jezdci M-Sportu, konkrétně Miroslav Kovaříček a Vašek Kocourek a to 38 bodů. Na druhé místo se zásluhou Ondry Babáka dostal tým Hyundai s 20 body, naopak tým Škoda Motorsport po odstoupení Ondry Štolfy bodoval pouze zásluhou Jana Kandlera a připsal si tak jen 18 bodů. Ve druhé etapě si polepšil tým Citroen, když zásluhou Teodora Stránského a Mirka Veleho získali 9 bodů a o 5 bodů oproti první etapě si polepšil také tým DMACK zásluhou Petra Marka, který tak získal 8 bodů, naopak tým VW po odstoupení Zdeňka Omelky bodoval pouze zásluhou Tomáše Brčka a získal 1 bod.


Celkově po dvou závodech vede M-Sport s 56 body, před Škodou Motorsport se 43 body, třetí je Hyundai se 42 body, čtvrtý VW má bodů 31, pátý je DMACK s 24 body a poslední je prozatím Citroen se 17 body.


WRC 1:

A jdeme do finále. V královské třídě WRC 1 byl po první etapě celkem jasným lídrem Petr Kubovský, avšak za ním bylo mnoho posádek, které měly mezi sebou 2 až 3 sekundové rozestupy a to slibovalo zajímavé boje ve druhé půlce. Na patnáctém místě a s jedním bodem na kontě soutěž dokončil Marek Duda. Mára se na toto místo vyhoupl po 10. RZ. Poté ještě o toto místo sváděl urputný boj s Patrikem Vařekou, dvakrát si vyměnili pozice, až nakonec Patrik v 18. RZ havaroval a ze soutěže musel odstoupit. Na čtrnáctém místě dokončil Roman Dujka. Ten využil zaváhání již zmiňovaného Patrika a odstoupení Fandy Davida k posunu na 14. místo hned v úvodní vložce druhé etapy a už si jej v poklidu pohlídal až do cíle. Na třináctém místě po velkém boji skončil Jenda Novák. Ten se celou druhou etapu přetahoval o dvanácté místo s Janem Mazancem, celkem 6x si prohodili pozice, ale Mazanec byl v cíli přece jen o 6 sekund rychleji a bere tak body za 12. místo. Ten, komu se druhá etapa vůbec nepovedla a bude na ni chtít co nejrychleji zapomenout, je Oťas Plojhar. Oťas, který byl po první etapě sedmý, se hned na deváté RZ propadl na osmé. Po desáté RZ se sice vrátil zpět na sedmé, ale po 12. RZ opět o místo spadl a po třinácté RZ, kde mu museli pomáhat diváci, byl už dokonce až jedenáctý. Oťas se ještě nevzdával a po 18. RZ už opět figuroval na osmém místě. Ovšem na PS opětovně chyboval, byl na chvíli v závěji a díky tomu se propadl opět až na jedenácté místo. Nebylo divu, že jeho komentář v cíli byl hodně peprný a bylo z něj cítit frustraci.

Pro jednoho smůla, pro druhého štěstí. I tak by se dalo brát desáté místo pro Ondru Gabrhelíka. Tomu tento výsledek spadl opravdu doslova na poslední chvíli přímo do klína, když byl v součtu rychlejší o pouhých 0,37 sekundy. Ale nutno dodat, že Ondra celou druhou etapu soupeřil s Tomášem Buriánkem a Karlem Schambergerem. Tomáš Ondru v jedenácté RZ předjel a hned mu začal ujížděl, zato se ale oba přiblížili Karlovi. Tomáš předjel i Karla a oběma se postupně vzdaloval, ale v 18. RZ vyjel mírně mimo ideální stopu a srazil špatně postaveného fotografa. Jezdec okamžitě zastavil a šel zkontrolovat, zda je dotyčný v pořádku. Naštěstí se to obešlo bez většího zranění, avšak vybudovaný náskok byl rázem pryč. Tomáš spadl mezi Karla a Ondru a všechny tři jezdce před poslední RZ dělilo necelých 7 sekund. V té poslední už se v jejich souboji nic zásadního neudálo, takže desátý dojel Ondra, devátý Tomáš a osmý Karel.

Sedmý dojel Vladimír Kubíni a šestý Libor Tomeček. Oba borci z Toyoty si v poklidu kryli záda. I když se oba o jednu příčku oproti první etapě propadli, tak přinesli hodně bodů do týmové kasy. Nad jejich síly byl ve druhé etapě mocně finišující Petr Kužela, kterému se moc nepovedla první etapa a svoji stíhací jízdu začínal na deváté pozici. O tom, že na sněhu umí, svědčí jeho loňské vítězství. Po 11. RZ už byl osmý, na 12. RZ předstihl Plojhara a dostal se už na sedmé místo. Na 14. RZ se dostal před Kubíniho a o další dvě RZ později na 16. RZ předstihl i Tomečka. Jeho stíhací jízda se tedy zastavila na pátém místě a ještě si nejrychlejším časem na PS zajistil 5 bodů navíc.

Mezi druhým až čtvrtým místem byl po první etapě skoro nicotný rozdíl 6 sekund. Trojici jezdců ve složení Radek Garažija, Milan Kuča a Victor Trnka, tak čekal souboj na ostří nože. A nejhůře začal Radek, který nejdříve v 10. RZ přepustil druhé místo Milanovi, aby v 13. RZ klesl až pod stupně vítězů. Jeho ztráta narostla až na 12,5 sekundy po 15. RZ a naopak Victor se přiblížil Milanovi na rozdíl pouhých 1,6 sekundy. Ovšem v noci mocně zaútočil Radek. 16. RZ vyhrál a vrátil se na třetí místo před Victora. Poté už Victor na originálních RZ nedokázal najít na Radka recept a musel se spokojit "až" s bramborovou medailí. Takže na čtvrtém místě skončil zástupce Hyundai a na třetím už zůstal Radek s Citroenem, kdy mu k posunu výše už nepomohl ani druhý nejrychlejší čas na PS. I když vlastně pomohl. Radek se díky tomu dostal i na celkové třetí místo, které do té doby držel Kuba Hoffmann s vozem kategorie R5. Pro stříbro si dojel Milan Kuča, který tak dokázal Radkovi oplatit loňskou těsnou porážku z tohoto závodu.

Poměrně jasným vítězem se stal Petr Kubovský s Toyotou. Petr měl už po první etapě více jak minutový náskok a tak nemusel už tolik spěchat. Ovšem i tak vyhrál dalších 7 RZ druhé etapy a v cíli se radoval z vítězství o 1:35 minuty. Za zajímavost opět jistě stojí, že v první čtveřici jsou jezdci na čtyřech různých vozech.

Celkově tak ve třídě WRC 1 po dvou odjetých podnicích vede Kubovský se 47 body, před Tomečkem s 34 body, Buriánkem s 33 body, Kučou s 24 body a Trnkou s 22 body.


V týmové soutěži nejlépe bodovali stejně jako na Monte jezdci Toyoty, kteří v této rally nasbírali celkem 51 bodů. Díky zlepšeným výkonům ve druhé etapě se druhým nejúspěšnějším týmem WRC 1 stává M-Sport se 44 body. Bronz bere Citroen s 30 body, "bramboru" Hyundai s 23 body a DMACK se tentokrát musel spokojit jen s 15 body.

Celkově po dvou závodech vede Toyota se 101 body, před M-Sportem se 76 body, Citroenem s 61 body, DMACK má 52 bodů a poslední je prozatím Hyundai s 33 body.


Nyní se celé dějství přesouvá za oceán do teplejších krajin, konkrétně do Mexika, kde se bude opět na co dívat a kde bude opět o co soutěžit. Adiós amigos en México

Sportu zdar a rally zvlášť!

Autor: Miroslav Kovaříček 

1.závod MSR 2019 - 87. Rallye Automobile de Monte-Carlo 2019

Sezóna MSR 2019 v simulátoru Richard Burns Rally nám začala již tradičně na nevyzpytatelné Rally Monte-Carlo. I když v letošním roce přívaly sněhu zasáhly spíše střední a východní Evropu než pohoří v okolí Monaka, přesto tající sníh ve spojení s nočními mrazy vytvořili těžkou kombinaci jinak místy suché trati se zmrzlými úseky, která prověřila připravenost posádek a odolnost jejich vozů.

O náročnosti trati nejlépe hovoří následující čísla:

Do závodu se přihlásilo celkově 60 posádek všech tří tříd, z toho 20 vozů nejvyšší specifikace WRC, 32 vozů kategorie WRC2 a 8 posádek vsadilo na vozy WRC3. Do samotného závodu pak odstartovalo 59 jezdců, z nichž cíl závodu spatřilo pouhých 36 a dokonce jen 24 posádek zvládlo nástrahy tratě bez použití SR.

1. ETAPA:

Úvodní sekce čítala dvojici RZ, které se odehrávaly kompletně za tmy, což pro posádky znamenalo nainstalovat světelné rampy a pak rovnou vyrazit vstříc nové sezoně. Bohužel došlo k nedorozumění mezi pořadatelem a dodavateli pneumatik, když dodavatelé pneu nedokázali dostat své kamiony plně naložené novými pneu do servisu, tudíž jezdci museli absolvovat kompletní první etapu na stejných pneu, které nasadili v úvodu závodu.

A rázem se z toho stalo Monte se vším všudy, včetně tolik důležité strategie volby toho správného obutí (pořadatel se tímto ještě jednou omlouvá za chybu, která způsobila tento chaos).

Nyní se pojďme podívat, jak to celé probíhalo:

WRC 1

V kategorii WRC začal nejlépe Kubovský s Yarisem, ale hned na další RZ se ukázaly jeho intermediální pneu, jako nevýhoda. Následoval Kužela z M-Sportu, Buriánek s Fiestou od DMACK, David a Plojhar oba s Hyundai. Již zde na první RZ se z boje o čelní příčky vinou technických problémů spojených se špatnou volbou pneumatik připravil jeden z favoritů Viktor Trnka z týmu Hyundai, ale nebyl sám. Využít systém SR musel kromě něj ještě Vařeka a Novák z DMACK.

Po první sekci se do čela dostal Kužela z M-Sportu jen se sekundovým náskokem před Buriánkem z DMACK. Na třetí místo se s 11 sec. ztrátou propadl již zmiňovaný Kubovský (Toyota), následovaný Plojharem (Hyundai) a obhájcem titulu Milanem Kučou (M-Sport).

Následoval 20 minutový noční servis a ráno se posádky vydaly zpět na trať druhé sekce.

Na 3. RZ a zároveň první kompletně zasněžené si nejlépe počínal Buriánek, který se tím vyhoupl do čela, následovaný Kuželou +18 s., Kubovským +31 s., Plojharem +37 s. a na páté místo poskočil Gabrhelík.

V pořadí 4. RZ vyhrál Kubovský, ale průběžné vedení se neměnilo, pouze Kuča se vrátil zpět na páté místo. Ukončit pouť první etapou zde musel Radek Garažija z Citroenu.

Poslední RZ druhé sekce vyhrává Trnka (Hyundai), který konečně zajel zkoušku bez technických potíží. Z vedoucích závodníků ji nejlépe zvládl opět Buriánek, který měl v tuto chvíli náskok 15 sec. na druhého Kuželu, následoval Kubovský +33 s., Plojhar +49 s. a Kuča +1:21.

Po dalším 30 min. servisu následoval druhý průjezd stejnou sekcí.

RZ 6 vyhrává opět Buriánek a posiluje si své vedení. Na čele to je opět bez výraznějších změn, pouze Gabrhelík se opět vrátil na páté místo, kde si vyměnil pozici s Kučou (oba M-Sport).

RZ 7 a opět vítězí Buriánek, který navyšuje náskok už na téměř 25 sec. Druhý zůstává Kužela, ale na třetí místo poskočil Plojhar. Smůlu si zde vybral Kubovský, který měl drobnou nehodu s přihlížejícími diváky. Musel zastavit a ztratil přibližně 45 sec., což jej stálo pád na čtvrté místo, ale naštěstí mohl pokračovat dále se ztrátou cca 7 sec. na medailové umístnění. V TOP 5 se poprvé objevil zástupce Citroenu, jmenovitě Hudský, který přeskočil Gabrhelíka.

Na této RZ ukončil své účinkování v 1. etapě obhájce mistrovského titulu Milan Kuča, který to okomentoval takto: "...bohuzel, jedno nedobrzdeni a celne strom..."

Poslední RZ první etapy vyhrál stejně jako první průjezd Trnka, následovaný Kubovským, Kuželou, Buriánkem a Plojharem.

Celkově tak po první etapě vévodil pořadí stále Buriánek (DMACK) před Kuželou (M-Sport) +23 s., na třetí místo se dokázal vrátit Kubovský (Toyota) +1"14, o další 2 sec. za ním byl Plojhar (Hyundai) a na pátém místě zakončil tuto etapu Hudský (Citroen) +2:08. V TOP5 měl tedy každý z týmů svého zástupce a na drama ve druhé etapě bylo zaděláno.

WRC 2

Třídu WRC2 před sezonou opustil její loňský mistr (přestup do WRC1) a tak bude zajímavé sledovat kdo usedne na uvolněný trůn. Na úvodním podniku se sešlo hned několik adeptů. Ale pojďme pěkně popořadě.

1. RZ vyhrál Hanzelka, ale i on byl jedním z těch kdo zvolil přechodné pneumatiky, takže se v čele dlouho neohřál. Favorité se za ním seřadili v pořadí Kandler (Škoda Motorsport), Babák (Hyundai), Kovaříček (Nexus) a Uher (MH Racing). Posledně jmenovaný měl během první RZ výlet mimo trať, který jej stál v cíli však pouze 8 sec. na nejlepšího.

2. RZ dokázal Uher vyhrát a tím se posunul na druhé místo. To první držel Kandler. Na třetím zůstal Babák, čtvrtý Kovaříček a pátý byl Adámek (Svarmetal). Všech 5 nejlepších bylo v rozmezí 12,5 sec., což po servisu slibovalo napínavou podívanou. Až na šesté místo se propadl vítěz úvodní RZ a trochu za očekáváním byl až sedmý další z favoritů Ondra Štolfa (Škoda Motorsport), který letos změnil tým i značku vozu.

Na zasněžené 3. RZ jsme poznali třetího vítěze. Stal se jím Kovaříček, následovaný Uherem a Štolfou. V TOP 5 nezůstal kámen na kameni. Na první místo se posunul Uher, na druhé Kovaříček +4 s., na třetí spadl Kandler +8 s., na čtvrté Babák +16 s. a naopak na páté už poskočil Štolfa + 29 s.

4. RZ a čtvrtý vítěz! Tentokrát si nejlepší čas připisuje Brčko (tým Volkswagen dočasně startující s Fiestou R5) a dokázal se tak dostat na páté místo před Štolfu. První čtveřice zůstala nezměněna, pouze se změnily rozestupy. Uher vedl už o 15 sec. před Kovaříčkem, třetí Kandler ztrácel 18 sec. a čtvrtý Babák +28 sec., pátý Brčko (VW) si prohodil místo se Štolfou.

V 5. RZ vítězí Uher a narušuje tak dosavadní trend, tzn. co RZ, to jiný vítěz. Navíc ztrácí nejbližšího pronásledovatele Kovaříčka, který po havárii končí a dle svých slov nehodlá nastoupit ani do druhé etapy. Na druhé místo se tedy posouvá Kandler, ale už s 30 sec. ztráty, následuje Babák +40 s., hned o 2 místa si polepšil Štolfa +53 s., který tak dokázal přeskočit Brčka +1:00.

Opravené vozy po servisu stejně jako vozy WRC1 vyrazily na opakované průjezdy touto sekcí.

A o vyrovnanosti této třídy hovoří už pátý vítěz v 6-ti RZ. Stal se jím Babák, ale průběžný výsledek TOP 5 zůstává nezměněn.

7. RZ vyhrává Brčko, kterému se tady volba pneu vyplácí, avšak na zasněžených tratích prodělal více, než tady dokázal najet zpět. Pořadí TOP 5 zůstává stále nezměněno. Jen vedení Uhera už činí 45 sec.

V 8., čili v poslední RZ první etapy, přichází šok pro vedoucího jezdce! Tomáš neudržel svůj vůz mezi svodidly a bourá. RZ vyhrává Štolfa a na uvolněné první místo se posouvá Kandler (Škoda Motorsport), jen těsně následovaný Babákem (Hyundai) +3 sec., třetí je druhý zástupce Škody Motorsport Štolfa +18 s., na čtvrté místo se posouvá Brčko (VW) a na poslední RZ se do TOP 5 dostal i zástupce Citroenu Stránský +1:13 min.

Nejlépe to má před druhou etapou rozjeté tým Škody Motorsport, ale Ondra Babák jim jistě nenechá nic zadarmo, takže se v druhé polovině máme na co těšit.

WRC 3

Třída WRC3 letos doznala značné změny, když od letošní sezóny mohou v této třídě bojovat jezdci s vozy RC4. V úvodním podniku se to odrazilo na zvýšeném počtu startujících, takže i v této třídě se bylo na co dívat. Do závodu odstartovalo 7 jezdců, což je o tři více než loni. Možná se to zdá málo, ale řečí čísel to je více jak 50 % nárůst oproti loňsku. Věříme, že toto číslo nebylo jen jednorázovou událostí, ale že se na trati bude objevovat minimálně stejné množství jezdců po celou sezónu.

Do závodu nejlépe odstartoval Slaný, který hned od úvodu nasadil vysoké tempo, na které jeho soupeři jednoduše nestačili. Druhý Labudek ztratil téměř 6 sec, i když jak sám přiznal, tak ho v jednom místě pohltil příkop a byl rád, že to odnesly jen pochroumané plechy. Třetí byl Šimek +7 s., čtvrtý Řezníček M. + 11 s. a pátý Králíček už ztrácel 41 sec.

Obhájce titulu Vlasta Válek do závodu nevstoupil správnou nohou a byl hodně rozmrzelý. Vlasta sám přiznává, že noční RZ už mu nedělají dobře. Zkrátka, už mu na nich tolik neslouží oči, ale až v cíli etapy přiznal, co se na první RZ vlastně stalo: "Jednoduše jsem to nezvládl psychicky a za druhým splitem jsem zůstal viset s autem na břiše. Na pomoc museli přispěchat diváci, kteří nás tahali zpět téměř minutu!" Ještě hůře dopadl Řezníček Pavel, kterému selhal vůz kousek po startu a rovnou musel využít systém SR.

Na 2. RZ Slaný ukázal, že výhra v první RZ není náhodná a nejlepší čas si připsal i zde. Jediný, kdo s ním trochu držel krok, byl Michal Labudek +3 s. Ostatní už ztráceli v desítkách sekund, konkrétně Šimek +16 s., Válek +27 s., Řezníček M. + 54 s. (2x hodiny) a Pavel Králíček musel po kontaktu s dřevěným plotem čekat na odtah do servisu, čili musel využít SR. Celkově tedy vedl Slaný před Labudkem +9 s., Šimkem +23 s., Řezníčkem M. +1:06 min. a Vlastou Válkem +1:32 min.

3. RZ zasněžený Šturec měl prověřit hlavně trpělivost borců ve třídě s jednou poháněnou nápravou. Opět se s tím nejlépe vypořádal Slaný, který tak opět nedal nikomu šanci a nejrychlejším časem ještě navýšil svůj náskok nad pronásledovateli. Účinkování nejen v této etapě ukončil Dan Šimek, který byl nucen odstoupit a s velkou časovou ztrátou už do závodu nezasáhl. SR opět využil i Pavel Řezníček, který se tak v této etapě prakticky nesvezl. Na vině byla opět jeho stávkující technika! Celkově si Slaný upevnil vedení, když na druhého Labudka měl náskok 20 sec., třetí Řezníček M. ztrácel 1:28 min., Válek 1:56 min.

Na nejdelší RZ - Ai Petri už Slaný cíl RZ bohužel nespatřil a i on musel využít systém SR. Vítězství v RZ zaznamenal Labudek, který tím pádem převzal vedení v soutěži. Druhý Válek dokázal smazat 10 sec. na Milana Řezníčka a začal ten pravý boj o druhé místo. Po čtvrté RZ bylo pořadí: Labudek, Řezníček M. +1:48 min., Válek +2:06 min.. Ostatní borci už měli na svých kontech ponalizaci za SR.

Sekci uzavírala uklouzaná 5. RZ Passo Valle, ale na pořadí to nemělo výraznější vliv. RZ opět vyhrál Labudek o dalších 11 sec., ale oba borci za ním se vešli do rozmezí 1,5 sec., tentokrát v prospěch Řezníčka. Čtvrtý Králíček na intermedialkách už ztrácel výrazněji.

Druhý průjezd Šturcem nejlépe zvládl Labudek a za ním druhý Řezníček tentokrát o 11 sec. uskočil Válkovi. Vlastík zde dělal hodiny a znovu se tak mezi nimi zvětšil rozestup na 30 sec. Celkově už oba ztráceli na Labudka 2:14 min., respektive 2:45 min. Na čtvrté místo poskočil Králíček +10:58 min., který vydělal na SR pro Slaného.

7. RZ a opět vítězí Labudek. Ostatním nedal šanci, avšak ten kdo se nevzdával v boji o druhé místo byl Válek. Sice musel v jedné nedobržděné vracečce úplně zastavit a vycouvat zpět na cestu, nicméně ještě větší ztrátu zaznamenal Řezníček M., který zde v souboji s Vlastou nechal 25 sec. a najednou oba borce dělilo jen 5,5 sec.

Poslední 8. RZ první etapy opět vyhrává Michal Labudek, který po odstoupení Slaného neměl konkurenci a vede po ní s náskokem více jak tří minut, konkrétně 3:11 min. na něj ztrácel Milan Řezníček a o dalších 9 sec. zpět byl Vlasta Válek. Pavel Králíček se na mediích protrápil až do cíle etapy na průběžném čtvrtém místě ztrácel +12:44 min. a Michal Slaný díky SR ztrácel už 24:39 min.

O vítězství, zdá se, by mělo být před druhou etapou rozhodnuto. Ale jak známo, rally končí až na cílové rampě a tak uvidíme, co přinese druhá etapa. Za to o druhé místo zdá se bude ještě velký boj, takže je rozhodně na co se těšit.

2. ETAPA:

WRC 3

A u WRC3 rovnou zůstaňme a podívejme se jak se tato třída vyvíjela ve druhé polovině. Bohužel ani ve druhé půlce se příliš nesvezl Pavel Řezníček, kterému selhala technika opět už v úvodu etapy a v závodě se již neobjevil. Dan Šimek, jak už jsme avizovali, do druhé etapy vůbec nenastoupil. V boji o body tak zůstalo pouze 5 jezdců.

V 9. RZ na jezdce čekala poslední kompletně zasněžená trať, což ovšem nezabránilo navrátivšímu Slaného k další vyhrané RZ. Zatímco Labudek, vědom si svého náskoku, zvolil bezpečné konstantní tempo, tak ve dvojici bojující o druhé místo měl v této RZ navrch Milan, který Vlastovi utekl o 6 sec. na rozdíl 15 sec.

V 10. RZ se scénář opakoval. Vyhrál opět Slaný a Řezníček navýšil na druhém místě náskok už na 28 sec.

Následoval servis a opět tu bylo dilema co obout na následující sekci. První delší RZ byla kompletně pod vodou, druhá částečně pokrytá sněhem, ale z větší části byla úplně suchá! Slaný, Labudek a Válek zvolili mokré pneu, Řezníček a Králíček obuli media.

Vítězství v 11. RZ si připsal poprvé ve druhé etapě Labudek, Vlasta dokázal o 11 sec. stáhnout ztrátu na Milana a zdálo se, že se nadechuje k útoku. Králíček si jel své vlastní tempo a i když na druhém mezičase měl Banán náskok více jak 5 sec, tak ani tentokrát cíl RZ neviděl a opět musel využít SR.

Ve 12. RZ ovšem využil potenciál intermediálek Řezníček, který zde porazil všechny o více jak 18 sec. a zdálo se, že souboj o druhé místo je rozhodnut. 12. RZ byla také poslední RZ kde byla možnost využít pravidla SR a následovala dlouhá sekce 4 RZ bez možnosti servisu a navíc poslední z nich se jela jako Power Stage. A jelikož tato sekce byla kompletně suchá, následovalo hromadné přezouvání a poprvé se letos dostaly na řadu hladké slicky.

Michal Slaný ukazoval hned od úvodu soutěže, že letos bude v této třídě patřit k nejrychlejším, ovšem netřeba připomínat, že nejdříve je nutné spatřit cíl. Michalovi se to, jak asi čtenář tuší, nepovedlo. Už podle mezičasů v 13. RZ bylo jasné, že všechno není v pořádku. Michal výrazně ztrácel a jeho ztráta jen narůstala. Nakonec byl nucen svůj vůz odstavit před cílem RZ a přišel tím pádem i o poslední možnost bodovat. V RZ zvítězil Řezníček a o dalších 10 sec. zvýšil svůj náskok na třetího Válka. Vpředu byl stále nikým neohrožený Labudek o téměř 3 minuty a čtvrtý zůstával Králíček.

A Řezníček vyhrál i 14. RZ, díky čemuž svůj náskok na druhém místě zvětšil o dalších 8,5 sec. už na 54 sec.

O tom, že rally končí až v cíli, se už přesvědčilo hodně jezdců a zřejmě si to od teď bude pamatovat i zmiňovaný Milan Řezníček. Ten totiž na předposlední 18. RZ své tempo poněkud přehnal a v poslední zatáčce se svým vozem vletěl do přihlížejících diváků. Naštěstí se nikomu nic vážného nestalo a mohl pokračovat dále. Mrzuté pro pilota je, že tam nechal podstatnou část svého náskoku. Naštěstí pro něj mu ještě stále zůstalo k dobru 26 sec., což se na poslední 5,6 km dlouhé RZ zdálo být neřešitelným problémem.

Milan však neponechal nic náhodě a poslední RZ ve třídě WRC3 vyhrál. Jako ten nejrychlejší z těch co spatřili cíl se však ukázal být Michal Labudek, který tak vítězí s náskokem 3:16 min. před druhým Milanem Řezníčkem a třetím Vlastou Válkem + 3:55 min. Poslední v cíli Pavel Králíček ztratil 16:55 min.

A jak hodnotili své počínání jezdci v cíli?

Labudek Michal:

"Monte bylo krasne i tezke. Diky poradatelum. 2E jsem uz nejak vypustil, kdyz jsem nemel aktualne proti komu zavodit, a tak doufam, ze mi na vitezstvi ve tride bude stacit naskok z 1E. GL vsem, co jeste pojedou."

Řezníček Milan:

"Neskutecne tezky zavod,skoda nemoznosti volby pneu aspon v par sekcich...jinak Michalove jsou o parnik rychlejsi,nemame sanci proti nim a s Vlastikem opet vyrovnane souboje...diky za pekelny zavod"

Válek Vlasta:

"zamer: dovezt vuz do cile% = splneno,bez velkohubych prohlaseni...nekdy pripadalo jako polsko-spanelsky foxtrot..."

Králíček Pavel:

"cil splnen.... a to mi staci... ryclejsi asi nebudu... dikes za rally :)"

WRC 2

Plynule se přesuňme na dění ve druhé etapě do třídy WRC2. Tuto třídu jsme opustili na konci první etapy v době kdy po odstoupení Tomáše Uhera vedl Jan Kandler těsně následovaný Ondrou Babákem +3 sec. a stále na dosah byl i třetí v pořadí Ondra Štolfa +18 sec. Ani čtvrtý Brčko +32 sec. ještě nemusel být úplně bez šance a tak byla zápletka jasná a o složení na stupních vítězů ani zdaleka nebylo rozhodnuto.

Jestliže v úvodu měl do soutěže poněkud vlažnější vstup Ondra Štolfa, tak o druhé etapě to rozhodně neplatí. Ba právě naopak ! Ondra do ní vlétl jako uragán, 9. RZ v rámci třídy vyhrál suverénním způsobem a dokonce se mu podařilo zajet druhý čas celkově pouze o +0,2 sec. za vítězem s vozem WRC. Svým soupeřům ve třídě nadělil více jak 21 sec. a bylo jasné, že máme nového lídra. Konkrétně Štolfa vedl o 3 sec. před Kandlerem a vozy týmu Škoda Motorsport rázem opanovaly první dvě místa v této kategorii. Na třetí místo klesl Babák se ztrátou 15 sec., čtvrtý zůstal Brčko +35 sec. a pátý Stránský +1:38 min.

Z porážky v minulé RZ se rychle otřepal Kandler, RZ vyhrál o 3 sec. a prakticky se začínalo od nuly. Rozdíl mezi prvním Štolfou a druhým Kandlerem se ztenčil na 0,08 sec ! Naopak prakticky bez šance oba jmenované ohrozit se rázem ocitli oba jejich pronásledovatelé. Oba doplatili na výlet mimo trať a po kontaktech s neukázněnými diváky, kteří stáli ve únikových zónách, zde nabrali téměř minutové ztráty, čímž naopak dovolili přiblížit se průběžně pátému Stránskému na rozdíl 17 sec. od čtvrtého místa. Po RZ bylo pořadí tedy následující: Štolfa, o +0,08 sec. za ním Kandler, Babák +1:01 min., Brčko +1:23 min. a Stránský +1:41 min.

Po servisu následovaly druhé průjezdy obou RZ. Sníh se díky oteplení rychle roztápěl a tak bylo otázkou co obout. Ovšem celá špička vsadila na obutí do mokra, tak už byla jen otázka, jak si kdo povede na trati.

11. RZ opět vyhrává stejně jako první průjezd Štolfa, ale tentokrát jen o 4 sec. před Kandlerem, což byl také rozdíl prvních dvou po této RZ. Brčko, Babák a Strnad zajeli v rozmezí 3 sec., takže nic zásadního se zde nedělo.

12. RZ vyhrál pro změnu opět Kandler, který se nehodlal vzdát své šance na vítězství, avšak zvítězil jen o necelou sekundu před svým týmovým kolegou, takže před poslední sekcí je oba dělily nicotné 3 sec. Podobně jako na minulé RZ se i v boji o třetí místo nic zásadního neudálo. Všichni tři se vlezli do rozmezí 2 sec., takže do posledního servisu přijeli v pořadí: třetí Babák +1:16 min., čtvrtý Brčko +1:35 min. a pátý Stránský už ztrácel 2:01 min. Brčko sice v této sekci dokázal snížit svou ztrátu o 4 sec., ale k třetímu místu mu stále zbývalo smazat ještě dlouhých 18 sec.

Navíc Ondra Babák nenechal nic náhodě a 13. RZ vyhrál, čímž svou pozici nejen udržel, ale svůj náskok zvýšil už na téměř 25 sec. V boji o vítězství na tom byl v tuto chvíli lépe Štolfa, který zde najel dalších 6,5 sec. na Kandlera. Naopak definitivně se z boje o třetí místo vytratil Stránský, který zde ztratil půl minuty. Vedl tedy Štolfa o necelých 10 sec. před Kandlerem, třetí byl Babák +1:15 min, čtvrtý Brčko +1:40 a pátý Stránský +2:33. Za zmínku ještě stojí odstoupení šestého Strnada, který byl nucen odstoupit z důvodu technické závady svého stroje.

Ve 14. RZ sice vítězí Kandler, ale pouze o 0,4 sec před Štolfou a tak se zdá, že před opakovanými průjezdy už to bude mít těžké. Třetím místem v RZ si průběžné třetí místo s přehledem hlídá Babák a i zde se zdá, že je o všem rozhodnuto.

Ovšem v 15. RZ přichází další velký zvrat! Ještě na druhém mezičase byl nejrychlejší Štolfa a zdálo se, že si jede pro vítězství. Jenže potom ho postihla doslova tragédie, když mu náhle přestala fungovat elektroinstalace v jeho voze a Ondra tak cíl bohužel nespatřil. Jeho přetahovaná s Janem byla rozhodně ozdobou druhé etapy a tohle určitě nebyl způsob, jakým by chtěl Jan vyhrát, obzvlášť, když jsou to týmoví kolegové. V RZ vítězí Babák, který tuto RZ dokázal zajet dokonce v osobním rekordu a posunul se tak o jedno místo kupředu, stejně jako ostatní jezdci. Na páté místo se tak vyhoupnul zástupce M-Sportu Vašek Kocourek, který vydělal na již dřívějším odstoupení Strnada a nyní Štolfy, stejně jako nyní šestý Petr Marek.

A máme tu závěrečnou 16. RZ, která se jela zároveň jako POWER STAGE. Vzhledem k suchému charakteru RZ bylo jasné, že zde vozy R5 nebudou stačit na výkonnější vozy WRC, což se také záhy potvrdilo.

V poslední RZ si vítězství pojistil nejrychlejším časem Jan Kandler a stává se tak prvním letošním vítězem v kategorii WRC2. Stejně tak si zde druhým, respektive třetím časem, pojistili svá pódiová umístění i druhý Ondra Babák, který v součtu ztratil na vítěze 1:01,86 min. a třetí Brčko, který zaostal za Kandlerem o 1:37,73 minuty.

Ze čtvrtého místa v poslední RZ bohužel necelých 6 km před cílem po havárii musel odstoupit Teodor Stránský, který se celou etapu pohyboval na pátém a po odstoupení Štolfy dokonce na čtvrtém místě. Díky tomu se na něj tedy v poslední RZ dostal Vašek Kocourek a na páté se posunul Petr Marek.

A jak tedy celou soutěž hodnotili ti nejlepší ?

Jan Kandler:

"Velka skoda Ondry druhou etapu jel paradne.Ja jsem nezacal uplne nejlip a na prvni rz bylo dost chyb,ale pak se to celkem zlepsovalo.Na uvod sezony celkem dobre.Uvidime jak se stim popere jeste Ondra B. a Brcko.Priste cus.GAZO,SKODA GO!!!"

Ondra Babák:

"9rz...jednou jsem si před startem projel Pian, jinak nestíhám! ... 16rz...Priste snad v klidu. Ahoj"

Tomáš Brčko:

"peckaaa tak to nakonec vypada ze budu na bedne coz na uvod super vysledek.... na obe etapy sem vubec netrenoval a proto si toho vysledku vazim jeste vic... trosku me sere ten zmrzaceny divak ale dobre mu tak... stal jako Brcko ve Vyskove ))))"

VašekKocourek:

"2 etapa odjeta na jistotu,predemno daleko, tak nebylo kam chvatat. tak priste zdarec."

Petr Marek:

"parada jsme v cili, s vysledkem jsme maximalne spokojeni, chyb bylo dost, ale nic zasadniho, dekuji poradatelum za pekny zavod a hlavne tymu, DMACK GOO!!!"

V týmové soutěži tentokrát slavila úspěch spolehlivost před rychlostí. Nejlépe umístněným týmem v kategorii WRC2 se stal tým VOLKSWAGEN MOTORSPORT RS WRC2, který jako jediný bodoval s oběma jezdci, před ŠKODA MOTORSPORT WRT WRC2, HYUNDAI SHELL MOBIS WRT WRC2, M-SPORT FORD WRT WRC2, DMACK WRT WRC2 a CITROEN TOTAL ABU DHABI WRT WRC2

WRC 1

Po první etapě byly v čele dvě Fiesty WRC, avšak z dvou týmů. Pořadí vévodil debutant třídy Tomáš Buriánek z týmu DMACK o 23 sec. před Petrem Kuželou z M-Sportu. Tato dvojice už měla slušný náskok před druhou dvojicí Kubovský a Plojhar, které dělilo jen 2,4 sec. a dal se očekávat nelítostný boj o třetí místo.

Úvodní RZ druhé etapy vyhrál Kužela, ale na svého největšího konkurenta Buriánka najel pouze 1 sec. Ten ještě na druhém splitu vedl, ale jak sám přiznal, tak v poslední zatáčce byl příliš široký, trefil balík slámy, který byl zmrzlý na kost, díky čemu si poškodil svůj vůz. Takže drama hned v úvodu ! Ještě větší drama si prožil průběžně třetí Kubovský, který trefil dokonce 2 značky v této RZ. Naštěstí pro něj tyto rány vůz vydržel a naopak si pojistil třetí místo. Plojhar nastupoval do druhé půle s virózou, navíc byl hned v úvodu venku a tak se raději spokojil s vidinou čtvrtého místa a RZ hodně vypustil. Pořadí v první pětce zůstalo nezměněno, naopak těsně za ní se dokázal prokousat Libor Tomeček před Ondru Gabrhelíka. Ten si stěžoval na pomalý defekt.

10. RZ opět vyhrál Kužela a tentokrát stáhl na Buriánka 5,5 sec. Ten přiznal, že se mu s poškozeným vozem vůbec nejelo dobře a je rád za servis, kde se jeho mechanikům podařilo dát auto do závodění schopného stavu. Plojhar ztratil další 4,5 sec. na Kubovského a stěžoval si na odezvu svého vozu. Celkově i nadále vedl Buriánek o 16 sec. před Kuželou, následovaný Kubovským + 1:25 min., Plojhar +1:58 min., Hudský +2:45 min., Tomeček, Gabrhelík, Dujka...

Do RZ 11 vystartovali téměř všichni na mokrých pneu. V RZ vítězí Buriánek o necelé 2 sec. před Kuželou. Toho překvapilo, jak rychle se během odpoledne sníh roztopil a pomalu se začínal smiřovat s tím, že na Tomáše mít nebude. Celkové pořadí se nijak výrazně neměnilo.

Když už jsme zmínili, že do sekce téměř všichni odstartovali na mokrých pneu, tak musíme dodat, že to byli pouze dva jezdci, kteří zvolili jinou směs. A jedním z nich byl i Victor Trnka, který se jako jediný odvážil nasadit suchý slick. Na předchozí 11. RZ tak 18 sec. ztratil a na 12. RZ o 10 sec zvítězil. Je tak nasnadě, která směs byla výhodnější. V čele žádná změna. Oba vedoucí borci zajeli druhý, respektive třetí čas a vešli se do rozdílu 0,3 sec. Celkové pořadí po posledním servisu bylo nezměněno, měnily se pouze rozestupy. Stále vedl Buriánek, před Kuželou + 18 sec., Kubovským + 1:34 min., který se postupně vzdaloval Plojharovi + 2:10 min. Následoval Hudský +3:09 min., na kterého už se dotahoval ve druhé půlce výborně jedoucí Tomeček +3:17 min.. Naopak nastolenému tempu pomalu nestíhal šestý Gabrhelík, který musel přizpůsobit tempo s cílem bodovat hlavně pro tým, čehož pomalu využíval jeho týmový kolega Dujka, který už se přiblížil na rozdíl necelých 16 sec. na sedmém místě.

13. RZ vyhrává Buriánek a zdá se, že se definitivně odpoutává od Kužely. Ten sice zjel druhý čas, ale o 11 sec. pomaleji, než lídr soutěže. Jelikož se jedná o druhou nejdelší RZ soutěže, tak jsou rozdíly opravdu značné. Plojhar sice zajel třetí čas, ale jak sám v cíli přiznal, měl raději šetřit auto na závěrečnou PS. Navíc si zde poničil zadní diferenciál a na Kubovského stáhl jen 3 sec. Čtvrtým časem se blýskl Dujka, který tak na sedmém místě přeskočil týmového kolegu Gabrhelíka. Ten si prožil krušnou chvilku, když si prakticky na rovině nevšiml v trávě schovaného kamene, najel na něj a hodně si poškodil svůj vůz. O místo si polepšil také Tomeček, který na pátém místě vystřídal Hudského.

14. RZ a opět vítězství pro Buriánka, byť tentokrát o 0,1 sec. před nikým jiným, než Kuželou. Svou porci smůly až do dna si zde vybral nemocný Plojhar, který narazil do kamenné zídky tvořící zde svodidla a bohužel pro jeho Hyundai to byla konečná. Všichni jezdci od nyní čtvrtého Tomečka níže se tak o jedno místo posunuli kupředu. Libor už se tak v průběhu druhé etapy dokázal prodrat o 3 místa vpřed.

A jeho posun vpřed ještě nekončí. Na 15. RZ totiž své naděje na dobrý výsledek definitivně pohřbil dosud druhý Kužela !

Více se dozvíme přímo od Petra:

"mel jsem pekny tempo, vsechno v pohode... ale preslechl jsem jednu zatacku zacal jsem pozde brzdit a probrzdil jsem, vletel jsem do zidky a motor KO. sorry tyme!!!"

V 15. RZ zvítězil opět Buriánek a bylo nad slunce jasné, že pokud v PS nic nevyvede, tak jej o vítězství už nikdo nepřipraví. Na druhé místo se posunul Kubovský +2:22 min. a na místo třetí Tomeček +4:09 min. Díky tomu byly najednou dvě Toyoty na bedně. Čtvrtý byl před PS Hudský +4:15 min., který si zde mírně poškodil vůz, na páté místo se dostal Dujka +4:37 min. a šestý byl Gabrhelík.

16. RZ jak už jsme psali se jela zároveň jako POWER STAGE a z prvních 13 jezdců zde byl pouze na 9. místě s R5 jedoucí Kandler. O body na PS se rozhořela bitva, kde se 5 jezdců, bojujících o prvních 5 bodovaných míst, vešlo do méně než 3 sec.

Páté místo a jeden bod navíc si zde vyjel Fanda David s Hyundai, dva body navíc si za čtvrté místo odváží Patrik Vařeka (DMACK), 3 body za třetí místo Roman Dujka (M-Sport). O vítězství až do posledního metru tratě soupeřil Buriánek s Trnkou. V cíli je dělilo pouhých 0,09 sec ve prospěch Trnky. Tomáš tak bere 4 body navíc, Victor plný počet, čili 5.

Jak už z výše zmíněného vyplývá, Tomáš Buriánek se tím pádem stává i vítězem MSR 2019 Rally Monte-Carlo 2019 hned při svém prvním startu mezi elitními jezdci s vozy WRC. Start v týmu DMACK ve voze nejvyšší kategorie se mu tak podařil na výbornou. Gratulujeme !

Druhé a třetí místo obsadili jezdci Toyoty v pořadí druhý Petr Kubovský +2:28 min. a třetí Libor Tomeček +4:18 min., který zaznamenal skvělou druhou etapu a parádní výsledek pro Toyotu. Čtvrtý Martin Hudský s Citroenem +4:23 min se ještě pokusil o zvrat, ale v jednom z vracáků byl moc dlouhý a nakonec to o 4 sec. nevyšlo. I tak slušné body na úvod sezóny.

Páté a šesté místo patřilo jezdcům M-Sportu, konkrétně pátému Romanu Dujkovi +4:38 min. a šestému Ondrovi Gabrhelíkovi.

V týmech WRC1 byl v Monaku nejúspěšnější tým TOYOTA GAZOO RACING WRT, před DMACK WRT, M-SPORT FORD WRT, CITROËN TOTAL ABU DHABI WRT a HYUNDAI SHELL MOBIS WRT

A na závěr ohlasy nejlepších:

Tomáš Buriánek:

"YEESS ! :) Prvni zavod s bestii WRC a hned je to bedna! Pockame na Petu Kuzelu a potom budeme slavit :) Dekuju DMACK Patrikovi za sedacku, Kaje za podporu a uvidime se ve Svedsku :) "

Petr Kubovský:

"a utrpeni je u konce, bohuzel na to neni ted kvuli zkouskam moc casu a hlavne nalada, snad to priste bude lepsi, snih by mi mel sednout, cau"

Libor Tomeček:

"mam tu jeden vracak a vzdycky spatne ! hodiny ! jinak dik ! nemam moc naladu nekteri vedi proc !!!!!!!! TOYOTA GAZZOO !!!!!! Ondro skoda !!!! SKODA TEAM !!!!! "

Martin Hudský:

"ted jsem nedobrzdil do jednoho z vracaku a trefil celne zidku,nastesti bez nasledku,jinak to vcelku slo"

Roman Dujka:

"Wow, povedlo se nam dostat dokonce pred R5 :) A mozna bude i nejaky bodik z PS :) Body za zavod taky nejake budou, takze uvod jako z pohadky. Jen skoda te zpackane 1. etapy a skoda kluku z tymu. Kdyby... Ja vim, na kdyby se nehraje a to je jeden z duvodu, proc mame to nase zavodeni tak radi:)Diky:)"

Autor: Miroslav Kovaříček

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky